9:16 25/11/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דעות > אוהדי מכבי תל-אביב, יש גם תקופות כאלו | טור

אוהדי מכבי תל-אביב, יש גם תקופות כאלו | טור

אחרי חמש שנות זוהר, הקבוצה של ג'ורדי מדשדשת. למרות התסכול, אם הצהובים לא רוצים לראות את הפועל באר שבע חוגגת אליפות שנייה ברציפות, הם צריכים לחזור לעודד את השחקנים

בארבע השנים האחרונות, מכבי תל אביב זכתה שלוש פעמים באליפות המדינה, פעם אחת בגביע המדינה, פעם אחת בגביע הטוטו, העפילה לשלב הבתים בליגת האלופות ופעמיים השתתפה בשלב הבתים בליגה האירופית.

אין מועדון ישראלי שמחזיק בהישג הגדול הזה. אין מועדון ישראלי שנתן לאוהדים שלו כל כך הרבה רגעי שמחה ואושר. האוהדים של מכבי תל אביב התנפלו על המנויים ומילאו את האיצטדיונים. בעונה שעברה הקבוצה איבדה את האליפות להפועל באר שבע ואת גביע המדינה למכבי חיפה. זו היתה העונה הראשונה בעידן ג׳ורדי קרויף שמכבי תל אביב מסיימת עונה ללא תואר. בשבועות האחרונים הקבוצה אינה מנצחת ואינה מציגה כדורגל מרהיב. מסתבר, שגם למכבי החדשה יש קהל של הצלחות. פה ושם נשמעו קריאות בוז, בין הפסד לתיקו נשמעו טענות לעבר שחקנים והשבוע האוהדים, לפחות כמה עשרות מהם, את הפרצוף האמיתי שלהם. קוראים לזה: אוהדים של הצלחות.

ביום שישי האחרון הגיעו כמה עשרות מאוהדי בית״ר ירושלים לאימון הקבוצה בבית וגן, קיללו את המאמן ופוצצו את האימון. אוהדי בית״ר בניגוד לאלה ממכבי לא ראו תואר כבר שנים, הם לא חגגו אליפות לא הניפו גביע, גם לא גביע הטוטו. אוהדי מכבי שנהנו במשך שנים מילס מועדף מצד התקשורת וזכו לסופרלטיבים על התמיכה הגדולה בקבוצתם הוכיחו שהם אינם שונים מאותם אוהדים של בית״ר ירושלים.

וידאר קיארטנסטון חוגג עם הקהל ברגע נדיר של אושר העונה. צילום:מכבי תל אביב האתר הרשמי
וידאר קיארטנסטון חוגג עם הקהל ברגע נדיר של אושר העונה. צילום:מכבי תל אביב האתר הרשמי

ראשית, אלפי אוהדים העדיפו להישאר בבית לאחרונה ולא באו לראות את קבוצתם במשחקים האחרונים כפי שעשו זאת בעידן ההצלחות. כמה עשרות מהם חצו את הקו האדום והגיעו ביום ראשון בלילה מהאיצטדיון בנתניה לקרית שלום. התיקו של מכבי תל אביב נגד מכבי פתח תקוה במסגרת המחזור התשיעי, גרם לכמה עשרות אוהדים להגיע למתחם בקרית שלום בשעת לילה מאוחרת לקלל ולהביע את דעתם על היכולת והתוצאות של הקבוצה. האוהדים התנפלו בעיקר על נוסא איגיבור. וראו זה פלא, האוהדים נדהמו שהקשר ענה להם על הביקורת שהטיחו בו ונפגעו מהעבודה שהוא לא נעלב שתק ועלה לרכבו עם העלבון. האוהדים האלה גם העבירו לו מסר באמצעות התקשורת שמעכשיו הם לא יעודדו אותו, לא יתמכו בו ואף יעשו לו את המוות עד שיעזוב.

האוהדים של מכבי כבר הבטיחו בעבר למרר לשחקן של הקבוצה את החיים עד שיעזוב. זה קרה למהראן ראדי שהיה שותף לשלוש אליפויות עם הקבוצה. האוהדים תקפו אותו, קיללו אותו וההתנהגות הגזענית נגדו גם גרמה למועדון לצאת למאבק נגד אותם אוהדים ואף להרחיקם מהמשחקים. מועדון מכבי תל אביב, בניגוד למועדונים אחרים, יודע להיאבק באוהדים גזענים ואלימים. אחרי המשחק נגד מכבי פתח תקוה האוהדים בחרו להתנפל על אחד השחקנים הזרים של הקבוצה. איגיבור אינו מפגין יכולת גבוהה העונה ולאוהדים קל מאוד להתנפל עליו.

הרבה מהביקורת עליו לא הוגנת. אייגיבור. צילום: ערוץ 20
הרבה מהביקורת עליו לא הוגנת. אייגיבור. צילום: ערוץ 20

הבעיה היא שמרבית השחקנים במכבי לא מפגינים העונה יכולת טובה. יש שחקנים שהמועדון השקיעה בהם פי 2-3 כסף והם אמורים להוביל את המועדון לזכייה בתארים והם מפשלים. אותם אוהדים בחרו דווקא לתפוס את איגיבור כקורבן. אני מקווה שזה מקרי ולא בגלל ארץ מוצאו, ניגריה.

אוהדים אמיתיים נמדדים ברגעי משבר

הפועל באר שבע הפכה לקבוצה מספר 1 בכדורגל הישראלי והאוהדים של מכבי מתקשים להתמודד עם המציאות החדשה והכואבת. הרכש הנוצץ שקרויף עשה בפגרה וההשקעה הכספית הגדולה הבטיחה שהעונה מכבי תחזיר לעצמה את השליטה בכדורגל הישראלי. בפועל, מכבי מגמגמת, הפועל באר שבע לא רק שמצליחה יותר באירופה, היא גם נותנת הצגות ומפרקת את הליגה. אוהדי מכבי ספגו השפלה גדולה עם ההפסד לבאר שבע והשפלה נוספת, גדולה וכואבת הרבה יותר, ההפסד למכבי חיפה, היריבה השנואה ביותר של האוהדים, שנואה לא פחות מהיריבה העירונית, הפועל תל אביב.

למרות המציאות הכואבת עבורם, אוהדים אמיתיים נמדדים ברגעי משבר.

מרבית האוהדים של מכבי עזבו את האיצטדיון בנתניה ונסעו הביתה. גם מרבית האוהדים של בית״ר ירושלים לא הגיעו בשישי בבוקר לאימון בבית וגן כדי לפוצץ את האימון, אבל בכל זאת, גם קומץ אוהדים, בעיקר אלה הנהנים מהתואר המפוקפק, הגרעין הקשה של מכבי תל אביב, ראויים לגינוי ולטיפול. התקשורת מצטטת את האוהדים החוליגנים של מכבי שהגיעו לקרית שלום שזמנו של איגיבור קצוב. הם רוצים לראות אותו בחלון העברות בינואר על המטוס בדרכו הביתה. הם גם מקבלים תמיכה מהתקשורת שמפרסמת גורמים עלומי שם שאיגיבור ישוחרר בחלון בעברות. גם אוהדי בית״ר ירושלים סימנו את דרכו של רן בן שמעון החוצה. גם התקשורת סייעה להם בכותרות שהמשחק נגד הפועל רעננה יהיה האחרון שלו כמאמן בית״ר. רן בן שמעון ניצח את רעננה וחגג בדרכו. אוהדי מכבי תל אביב שוב הוכיחו כי הם חזקים על חלשים. הם חזקים על אלה שאין להם גב, הם חזקים על אלה שאין להם תקשורת תומכת, הם חזקים על השחקנים שאינם מתכתבים איתם ואינם באים לאירועים פרטיים.

מכבי תל אביב ראויה ליחס אחר מהאוהדים. נכון, השחקנים במכבי מקבלים הרבה כסף מהמועדון, אבל גם השחקנים במכבי אינם מכונה. יש תקופות טובות ויש. משברים בקריירה של כל שחקן. ההתנכלות של האוהדים, הקללות, חוסר הגיבוי והתמיכה לא יסייע לשחקנים לצאת מהמשבר. להיפך. אוהדי מכבי תל אביב, אלה החוליגנים שהגיעו לקלל ולפגוע בשחקנים בקרית שלום אינם ראויים לקבוצה שהביאה בשנים האחרונות הישגים מדהימים.

אוהדי מכבי ת"א. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
אוהדי מכבי ת"א. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עד העונה שעברה אוהדי הפועל באר שבע ראו את אוהדי מכבי תל אביב חוגגים תואר אחרי תואר. אוהדי באר שבע ראו את אוהדי מכבי חוגגים אליפות אצלם בבית. אין תסכול גדול יותר לאוהדים מלראות את אוהדי היריבה חוגגים אליפות במגרש הביתי שלהם. אוהדי באר שבע התנהגו למופת, הם עודדו את קבוצתם בצורה מעוררת כבוד.

במשך שנים האוהדים של באר שבע ספגו השפלות מקבוצתם. הם ראו את מכבי תל אביב מנצחת בבלומפילד, הם ראו את קבוצתם מושפלת בביתה והם ראו את קבוצתם סופגת תבוסה בגמר הגביע בסמי עופר למכבי תל אביב. הם גם ראו את מכבי חיפה מדיחה אותם בחצי גמר גביע המדינה בעונה שעברה. הם ראו ושתקו, סבלו ועודדו. בשנה האחרונה הם גם חגגו אליפות, העונה הם נהנים בליגה ובאירופה. אוהדי הפועל באר שבע התבגרו. אוהדי מכבי תל אביב השפויים צריכים להגיע למשחק הבא של קבוצתם עם שלט תמיכה גדול בשחקנים שלהם. אם הם לא רוצים לראות את אוהדי הפועל באר שבע מתחילים לחגוג בקרוב אליפות שנייה ברציפות, הם צריכים להתחיל לעודד ולחזק את השחקנים שלהם שזקוקים לתמיכה וסבלנות.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

נתניהו ליצמן ופוטין

מליצמן ועד פוטין | סיכום שבוע סוער במיוחד

שר הבריאות צפוי להתפטר, אבל יהדות התורה תישאר בקואליציה • רה"מ ממשיך לכבוש את העולם ובשבוע הבא יבקר בקניה • האיום מסוריה הופך לממשי • ובכנסת מריחים בחירות, שאף אחד לא רוצה בהן