תקרית חמורה מאוד התרחשה במשחק הדרבי לנוער בין מכבי תל אביב להפועל תל אביב, שנערך בשבת כאשר אוהדי צעקו לאור דסה, שחקן מכבי תל אביב, ״ניאו נאצי״.

דסה. ספג קריאות מגעילות כשהוחלף. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
דסה. ספג קריאות מגעילות כשהוחלף. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

לא מדובר באוהדים בודדים גם לא בקומץ קטן, אלא בכמות גדולה מאוד של אוהדי הפועל תל אביב שמילאו את היציע של הקבוצה האורחת. בתחילת המחצית השנייה, במהלך חילוף שביצעה מכבי תל אביב, נשמעו מהיציע של אוהדי הפועל תל אביב קריאות לעבר אחד השחקנים של מכבי: ״ניאו נאצי, ניאו נאצי״. הקריאות נמשכו במשך שניות ארוכות למכות שאנשי הפועל שהיו על הספסל ביקשו מהאוהדים שלהם לשתוק. לא היה מדובר באוהדים בודדים, גם לא קומץ, הקריאות המכוערות והמבזות נשמעו היטב וכמה מאות מאוהדי הפועל נטלו בהם חלק.

מעבר להתנהגות הנבזית של אותם אוהדי הפועל, עבירות נחשבות לחמורות מאוד ועל פי הנחיות אופ״א, העונשים על אירועי כבדים. בנוסף לקריאות הגזעניות, אוהדי הפועל תל אביב השתוללו והתעמתו עם השוטרים. בדקה -62 שחקנה של הפועל, בנימין אמבה, הורחק אחרי עבירה חמורה, ואז אוהדי הפועל שלא קיבלו את ההרחקה, התעמתו עם השוטרים.

מכבי תל אביב ניצחה בדרבי 0-2 אולם המשחק המשמעותי יותר יהיה בבית הדין שם תגיע הפועל תל אביב ותיענש בהתאם.

על המגרש, הצהובים חגגו. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
על המגרש, הצהובים חגגו. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

איכות? גזענות

במשך שנים מועדון הפועל תל אביב התגאה באיכות האוהדים שיש לו. במשך שנים הותקפו ובצדק, אוהדי בית״ר ירושלים על התנהגותם הגזענית, אוהדי הפועל תל עביב עם השנים הפכו לגזענים לא פחות מאוהדי בית״ר ירושלים. הקריאות הגזעניות המכוערות של אוהדי הפועל תל אביב בשבת הם לא אירוע חד פעמי, גם לא כתוצאה מכעס שנוצר כתוצאה מהחלטת שיפוט או עבירה ששחקן מכבי ביצע במשחק. אוהדי הפועל תל אביב, כמו אוהדי בית״ר ירושלים הם פשוט גזענים.

לא מדובר באירוע מקרי, גם לא נקודתי. מדובר בתופעה. ראשי הפועל תל אביב שלא ידעו לטפל באוהדים כאשר התגאו לפני שנים בשלט שתלו במשחקי הקבוצה: ״ מייצגים את הפועל ולא את ישראל״, משלמים היום את המחיר. אז, טענו אוהדי הפועל שהם עושים זאת מכיוון שמכבי תל אביב הפכה כביכול לקבוצה של המדינה. השנאה למכבי תל אביב העבירה אז את האוהדים הללו מדעתם, השנאה של האוהדים שקראו את הקריאות ניאו נאצי לעבר שחקן מכבי תל אביב הם המשכו של תהליך שהחל עם תליית אותו שלט. אוהדי הפועל טענו אז שהם זועמים שמכבי תל אביב הפכה למפלצת עוצמתית. ייתכן ומכבי תל אביב היא מועדון גדול ועוצמתי מבחינה ספורטיבית, אוהדי הפועל תל אביב הם מפלצת מכוערת.

שתולים שלט בו אמירה גסה נגד המדינה, מרשים לעצמם גם לצעוק בקביעות: ״שואה למכבי״, אותם גם יכולים לאחל לשמעון מזרחי לקבל סרטן, אותם יכולים להתנהג בגזענות וחזירות גם במשחקי נוער לשם מגיעים הרבה יותר בני נוער, ילדים ומשפחות שלמות. בהפועל תל אביב עדיין לא הוציאו הודעת גינוי, ההודעה ודאי תגיע, לפני החג, בצאת החג, המילים שאנשי היצירה במחלקת הדוברות של הפועל יכתבו לא מעניינת ולא תפחית מעוצמת העבירה.

ראשי הפועל תל אביב, בהווה ובעבר ראויים לבוז אחד גדול. נכון, ראשי הפועל תל אביב עסוקים בבעיות גדולות שיש למועדון, בעיות מקצועיות, בכיות כלכליות, בעיות מול האוהדים שלהם, לא חסר לא יו״ר כבירי ואנשיו צרות. אבל, רגע אחרי יום כיפור ורגע לפני חגיגות שמחת תורה, אמיר כבירי צריך לעשות חשבון נפש. למכות שימי הסליחות כבר עברו, כבירי צריך להחליט שהוא פועל כדי לחסל את המפלצת שיש בקרב אוהדי הפועל תל אביב.

אוהדי הפועל. מתוך עמוד הפייסבוק "מועדון הכדורגל הפועל תל אביב"
אוהדי הפועל. מתוך עמוד הפייסבוק "מועדון הכדורגל הפועל תל אביב"

יש להפועל תל אביב קהל ענק. יש אוהדים טובים ואיכותיים, בדיוק כמו שיש למועדון בית״ר ירושלים. בין האוהדים הטובים יש גם את אלה הרקובים. הפועל תל אביב לא תחזור להיות קבוצה גדולה אם לא תסלק מתוכה את האוהדים המכוערים שמלכלכים את המועדון. מועדון מכבי תל אביב, זה שאוהדי הפועל כל כך שונאים, פועל ביד קשה נגד האוהדים האלימים והגזענים. מיטש גולדהאר, הבעלים של מכבי תל אביב, כדורגל, החליטה להילחם באוהדים שלו בכל דרך. מכבי תובעת את האוהדים בבתי המשפט ושוללת מהם את הכניסה למשחקי הכדורגל. גם לאוהדי מכבי יש אוהדים גזענים ואלימים, תשאלו את מהראן ראדי, אבל מכבי ידעה לחסל את התופעה עוד בתחילתה. בהפועל תל אביב אין לאנשים את האומץ הראוי להילחם באותם עבריינים.

עם כל הכבוד לצרות שאמיר כבירי מתמודד איתן יום יום, האוהדים האלימים והגזענים שלו הם הצרה הכי גדולה שלו. מעבר לשנאה בין מחנות האוהדים של מכבי והפועל, בין ראשי המועדונים מתנהלים יחסים טובים מאוד. במסגרת ההחלטה להילחם באוהדים האלימים, מכבי תל אביב התקינה מצלמות בכל מגרשיה. כבירי צריך להרים טלפון כבר עכשיו למכבי תל אביב ולבקש את סרטי הצילום. זה לא מסובך. טלפון אחד למכבי והם יעבירו אליהם בהתלהבות רבה את הצילומים בהם ניתן לזהות את האוהדים שצעקו בדרבי לנוער את הקריאות: ״ניאו נאצי״, לסלק אותם ממשחקי הקבוצה ולהגיש תביעה נגדם.

סביר להניח שאנשי הפועל לא יבקשו, האוהדים לא יסולקו ולא ייתבעו אישית והם יכולים להגיע לדרבי הבא של הבוגרים והנוער עם מצעד שירי נבלה מהרפרטואר המגעיל שלהם.

ומילה להתאחדות לכדורגל ולבית הדין. הפועל תל אביב תועמד לדין ותיענש. משחקי הנוער נערכים במגרשים פתוחים ללא חומה ולכן לא ניתן להעניש קבוצת נוער במשחקים ללא קהל, בית הדין צריך למצוא את העונש הראוי להפועל תל אביב וההתאחדות לכדורגל צריכה למצוא את הדרך להילחם בתופעות קיצוניות כאלה בעיקר כאשר מדובר במשחקים של קבוצות נוער.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.