אחרי שחתם על מול איראן ב-2015, נשיא ארה"ב לשעבר ברק מביע אכזבה מהכרזתו של הנשיא דולנד טראמפ על ממנו. "אני סבור שההחלטה לסכן את ההסכם עם איראן בלי שהייתה כל הפרה איראנית של ההסכם, היא טעות חמורה", קבע.

החותם. נשיא ארה"ב לשעבר . צילום: פלאש 90

"יש מעט מאוד נושאים יותר מהותיים לביטחון של ארה"ב מהפוטנציאל של הפצת נשק גרעיני, או הפוטנציאל של מלחמה הרסנית יותר במזרח התיכון", הוסיף הנשיא לשעבר, "זו הסיבה שארה"ב חתמה על ההסכם המשותף". לדבריו, "המציאות ברורה – ההסכם עובד. זו התפיסה של בעלות הברית האירופיות, מומחים עצמאיים, ומזכיר המדינה האמריקני הנוכחי. ההסכם הוא אינטרס אמריקני, הוא באופן משמעותי לקח אחורנית את תוכנית הגרעין האיראנית. הזלזול המתמיד בהסכמים פוגע באמינות של אמריקה ומציב אותנו במחלוקת עם המעצמות הגדולות בעולם".

"נמשיך להעשיר אורניום"

אל תגובת אובמה הצטרף שתקף בנאום משודר: "זו לא הפעם הראשונה שטראמפ מפר החלטות בינלאומיות. ארה"ב מעולם לא קיימה את התחייבויותיה בהסכם". רוחאני המשיך ואיים כי "אם השיחות ייכשלו -הרפובליקה האיסלאמית תמשיך להעשיר אורניום בשבועות הקרובים – הרבה יותר מבעבר". הוא אף הבהיר כי "טהרן תישאר בהסכם בלי וושינגטון".

"ארה"ב מעולם לא קיימה את התחייבויותיה בהסכם". נשיא איראן חסן רוחאני. צילום: רויטרס

 

"בלב של ההסכם עמדה רמאות גדולה"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע אמש (ג') על החלטתו מהסכם הגרעין עם איראן. בנאום שנשא בבית הלבן, אמר הנשיא האמריקני כי החתירה של איראן לנשק גרעיני מסוכנת יותר מכל פעולות הטרור שלהם. "ההסכם של 2015", אמר הנשיא, "היה אמור להגן מפני השיגעון של האיראנים. ההסכם הסיר סנקציות מאיראן, בתמורה למגבלות מסוימות ולא מספקות עליהם".

לדברי הנשיא, "ההסכם האסוני הזה, העניק להם מיליארדי דולרים, חלקם במזומן, דבר שהביך אותי כאזרח אמריקאי. בלב של ההסכם עמדה רמאות גדולה לפיה איראן רוצה גרעין למטרות שלום".

טראמפ מודיע על פרישה מהסכם הגרעין. צילום: רויטרס

 

בשלב זה ציין הנשיא את חשיפת המסמכי הגרעין האיראני על ידי ישראל לפיהם איראן שאפה לגרעין למטרות צבאיות. הנשיא הדגיש כי בהסכם אין מספיק פיקוח על פיתוח גרעיני ונושא של פיתוח נשק בליסטי לא מפוקח.

"לאחר התייעצויות", אמר הנשיא, "הגעתי להבנה שאין לנו דרך באמצעות ההסכם לעצור את איראן מהגעה לנשק גרעיני. לכן אני מכריז היום שארה"ב נסוגה מן ההסכם. מיד בתום הנאום אחתום על השבת הסנקציות. כל מדינה בעולם שתסייע לאיראן, תסבול סנקציות חמורות מארה"ב".

עוד הוסיף הנשיא כי "לא ניתן למדינה בה צועקים "מוות לאמריקה" לאיים עלינו בנשק גרעיני. לא ניתן הבטחות ריקות. אנחנו עומדים מאחורי מילתנו".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.