"יש מנהיגות אופורטוניסטית, שאומרת היום דבר אחד ומחר את היפוכו – מבלי שהשתנה מאומה. שום כלום. מנהיגות הסומכת על זכרונו הקצר של הציבור או, חלילה, מניחה שהוא מטומטם". כך כתב היום (ב') אהוד ברק, ראש ממשלת ישראל לשעבר, בחשבון הפייסבוק שלו.

בשלב זה, לא ידוע האם דבריו של ראש הממשלה נאמרו ללא כוונות רשמיות או במסגרת ניסיון לקאמבק פוליטי נוסף. לדבריו, הקשת הפוליטית בישראל מתחלקת ל-4 הקבוצות, בהם כולם אהוד ברק בחר להשתלח.

אחראי על הבריחה מרום לבנון והפקרת צד"ל. רה"מ לשעבר אהוד ברק. צילום: פלאש 90
רה"מ לשעבר אהוד ברק. צילום: פלאש 90

הראשונה, "מנהיגות מתעתעת – מסכי עשן ואחיזת עיניים. אומרת ׳שתי מדינות, בר-אילן׳, אבל פועלת ההיפך. אומרת – ׳חוק ההסדרה יביא אותנו להאג׳ ולמחרת פותחת בתחרות הקצנה בהעברת החוק. בדרך כלל זו מנהיגות חלשה ונגררת. השאלה הראשונה על הבוקר איננה ׳מה צריך לעשות?׳ – אלא ׳מה נפתלי אמר?׳".

השנייה, "מנהיגות אופורטוניסטית, שאומרת היום דבר אחד ומחר את היפוכו – מבלי שהשתנה מאומה. שום כלום. מנהיגות הסומכת על זכרונו הקצר של הציבור או, חלילה, מניחה שהוא מטומטם".

השלישית, "הימין הקיצוני". לדברי ברק, "הימין הקיצוני" אינו אופורטוניסטי אלא דבק ביציבות באידאולוגיה, אולם הוא "משיחי וקנאי". "יש מנהיגות אידיאולוגית, בעיקר בקצה הימני. שאכן מאמינה במה שהיא עושה, אך החזון המדריך אותה – קיצוני, קנאי, כמעט ׳משיחי׳ – ומועד להתנגשות עם עיקרון המציאות במחיר דמים כואב, תרתי משמע", אמר ברק.

יאיר לפיד. צילום: פלאש90
יאיר לפיד. "מנהיגות חלולה". צילום: פלאש 90

לטענתו, המנהיגות הגרועה ביותר היא "המנהיגות החלולה", כשהוא רומז בדבריו ליאיר לפיד, יו"ר מפלגת "יש עתיד". ראש הממשלה לשעבר אמר: "יש לנו, מביך יותר מכל האחרות, מנהיגות חלולה. שאומרת למשל: ׳אנחנו נתייצב מול הקיצוניות וההסתה – בלי להסס ובלי לפקפק. ובעיקר נציג אלטרנטיבה׳. וברגע המבחן, מול הקיצוניות וההסתה, ההולמים בנו בימים האלה, ממש פעם אחר פעם, מתאדה ואיננה. נאלמת ונעלמת. מנהיגות הקובעת בראש חוצות ש׳מה שתוקע את המדינה הוא השחיתות בפוליטיקה. אנחנו ניאבק בה בכל הכוח ונביא פוליטיקה חדשה!׳. וכאשר השחיתות נגלית היום לעין כל, ה׳מנהיגות החלולה׳ מסתגרת ב׳מנזר השתקנים׳. ולמי שאומר: ׳לא נורא. קצת זיוף נחוץ כדי להגיע לשלטון. כשיגיעו לשלטון – ישתנו!׳. אומר: אשליה. ׳המנהיגות החלולה׳ לא תשתנה".

ברוך מרזל
ברוך מרזל. "יש מנהיגות אידאולוגית בקצה הימני שאכן מאמינה במה שהיא עושה". צילום: פלאש 90

בסיום דבריו, ברק אמר כי עם ישראל זקוק למנהיגות מסוג חדש. "חסרה לנו מנהיגות מרכזית מעצבת: חזקה ומפוכחת, מבינה את פרימט נושא הביטחון ויודעת מה לעשות איתו. מנהיגות עם אומץ לקבל החלטות וכוח לבצע אותן", אמר ברק, והוסיף, "מנהיגות המעדיפה הובלה, אחדות ואחריות על שרידות אישית ופוליטית. מנהיגות האוחזת בידה מצפן ולא שבשבת. ובתרמילה – ׳מגילת העצמאות׳ ולא חלילה ׳תורת המלך׳".

"מנהיגות המבינה שעתידנו טמון בעמידה על שני עקרונות יסוד: ׳ביטחון תחילה׳ לצד ׳שלמות העם קודמת לשלמות הארץ׳. מנהיגות שיש לה ביטחון עצמי, חזון ודרך – ולכן, גם לנוכח סכנות אמיתיות שאין לזלזל בהן, לא נדרשת להפחדה ב׳איומי השמדה׳ קיומיים מבחוץ והסתה כנגד ׳בוגדים׳ ו׳אוהבי ערבים׳ מבפנים. מנהיגות נקיית כפיים ודעת עם קור רוח שקט, שאיננה זקוקה להתחזות למה שהיא לא".

אלעד שור

אלעד שור