אחרי סבב קרבות הציוצים שניהל מול יאיר נתניהו, שמו של ראש הממשלה לשעבר מסרב לרדת מהכותרות. בעיתון 'ישראל היום', נחשף אמש (ד') כי במסגרת עיסוקו כמעניק שירותי ייעוץ אסטרטגי לחברות בינלאומיות גדולות, משמש ברק כיועץ חיצוני בינלאומי, אחד מתוך ארבעה, לבנק היוקרתי "" בשוויץ, כמי שמעורה בעולם הפוליטי הבינלאומי. על פי הדיווח, מאז 2013 הוא מתפקד כיועץ בכיר למנכ"ל הבנק בוריס קולרדי. כל זאת בזמן שנציגי הבנק משתתפים בסדרת ועידות 'פורום אירופה-איראן' שמטרתו להיערך לעסקאות עם איראן ביום שאחרי הסנקציות הכלכליות על המעצמה הגרעינית, ובעוד הוא תוקף בתקשורת את רה"מ נתניהו על התנגדותו להסכם הגרעין שנחתם עימה מול המעצמות. משמעות הדבר היא כי ישנו חשש שברק ייעץ לבנק בניגוד לאינטרסים הביטחוניים והכלכליים של ישראל.

רה"מ לשעבר אהוד ברק. צילום: יונתדן זינדל, פלאש 90
רה"מ לשעבר אהוד ברק. צילום: יונתדן זינדל, פלאש 90

 

בדיקת העיתון גילתה כי עובדי הבנק השוויצרי השתתפו מיוזמתם, יחד עם חברות בינלאומיות נוספות כמו h&m ומיצובישי, בכנסים של 'פורום אירופה-איראן', גוף המקיים זו השנה הרביעית סדרת כנסים שנתיים שנועד לאפשר למנהיגי עסקים אירופאים ואיראנים ליצור קשרים חדשים, לשתף תובנות אסטרטגיות ולהניח את היסודות למסחר ולהשקעה עתידיים באיראן "ביום שאחרי הסנקציות". המפגש הראשון של הפורום, ב-2014, נערך בעיצומן של שיחות הגרעין, תחת הכותרת "להתכונן ולהעריך את ההזדמנויות להשקעות ולסחר לאחר הסרת הסנקציות". בין המשתתפים באותו מפגש היערכות להשקעות וסחר עם איראן, היו גם בעלי חברות עליהן הוטלו עיצומים במסגרת הסנקציות, בשל שמעורבות בתוכנית הגרעין האיראנית. המפגש הראשון נערך בלונדון, ושלושת הבאים אחריו נערכו בשוויץ (בז'נבה וציריך).

כזכור, עם חתימת הגרעין עם איראן ב-2015, אמר ברק בראיון לערוץ 2, כי מדובר ב" רע" אשר "נותן לאיראן לגיטימציה להיות מדינת סף ואת האופציה להחליט מתי להתחיל לחתור לקראת פצצה גרעינית, לא בלי סיכונים", וכן "מאפשר לאיראן להיחלץ מעניבת החנק הכלכלית". אך עם זאת, תקף ברק את מאמצי נתניהו למנוע את ההסכם מול הממשל האמריקאי באומרו כי "אנשים כמו רה"מ, כמו ח"כים, יכולים לדבר עם האמריקאים שהם מכירים אותם ולהסביר להם מדוע ישראל מתנגדת להסכם – זה לגיטימי. אבל ישראל כמדינה לא יכולה להיכנס למערכת הפוליטית הפנימית של מדינה שהיא ידידתנו הטובה ביותר".

דידייה בורקהלטר
נשיא שוויץ דידייה בורקהלטר עם הנשיא האיראני חסן רוחאני בכנס הכלכלה העולמי בשוויץ ב-2014. צילום: רויטרס

 

ברק בתגובה: הנהלת הבנק לא התייעצה עימי בנושא

ברק מצידו לא אישר או הכחיש את הדברים. בתגובה שמסר לעיתון, נכתב כי "למר ברק אין מושג אם האינפורמציה הנטענת נכונה עובדתית או שמא אין לה בסיס. אם הטענה נכונה עובדתית, הרי זה עניין שברק שומע עליו לראשונה, וממילא ברור כי הנהלת הבנק לא התייעצה עימו בנושא".

בעיצומן של שיחות הסכם הגרעין: כנס סחר והשקעות ביום שאחרי הסנקציות. כנס 'פורום אירופה-איראן' הראשון ב2014
בעיצומן של שיחות הסכם הגרעין: כנס והשקעות ביום שאחרי הסנקציות. כנס 'פורום אירופה-איראן' הראשון ב-2014

 

מטעמה של שלוחת "יוליוס בר" בישראל נמסר כי "לבנק אין קשרים עם איראן". בשלוחה הישראלית ביקשו להדגיש כי מדובר בכנסים עסקיים בלבד, אשר נכחו בהם חברות רבות, והבנק היה אחד מיני רבים.:עוד באותו נושא