אדם כבן 50 נעצר, נשלח למעצר בית בערבות וטלפונו נלקח ממנו – וכל זאת בשל טעות בזיהוי. לטענת המשטרה האיש פרסם בדף הפייסבוק שלו דברי הסתה נגד קהילת הלהט"ב, אולם חשבון הפייסבוק שלו לא פעיל מזה שנים, ושמו דומה חלקית לשמו של הפרופיל המסית. עו"ד עדי קידר מארגון חוננו "המשטרה המשיכה בשלה תוך שהיא מתעלמת מתמרורי האזהרה הרבים לאורך הדרך, ומבלי לבדוק את גרסתו וחפותו של המבקש".

דוד כהן, תושב כפר סבא כבן 50 נחקר, נעצר, שוחרר למעצר בית, נאלץ לחתום על ערבות ולהפקיד ערבות כספית ובנוסף מכשיר הטלפון שלו נלקח ממנו – וכל זאת כיוון ששמו דומה לשמו של אדם שהסית בפייסבוק נגד הקהילה הלהט"בית ומצעד הגאווה באשדוד.

ביום שלישי ה30.7 קיבל דוד כהן, תושב כפר סבא כבן 50, אב לילדים וסב לנכדים, שיחת טלפון לא מזוהה. על הקו היה חוקר בשם דורון, שדרש מכהן להגיע לתחנת המשטרה באשדוד. לאחר דין ודברים עם שוטר נוסף בשם יניב, הגיע כהן לתחנת המשטרה במגרש הרוסים בירושלים.

במגרש הרוסים נחקר כהן על ידי חוקר בשם מני חדד, כשלאורך כל הזמן הזה טרם יודע במה הוא נחשד. כהן נשאל על קשריו לעיר אשדוד ונאמר לו כי הוא מואשם בכתיבת דברי הסתה נגד קהילת הלהט"ב באשדוד, לקראת מצעד גאווה שצפוי להתקיים בעיר יומיים לאחר מכן.

כהן סיפר לחוקר כי "מאז שפתחתי חשבון פייסבוק לפני עשור לא עשיתי בו דבר", וכן אמר כי הוא נגד הסתה שכזו. בנוסף, אין לו כל קשר לעיר אשדוד. לדבריו, בסוף החקירה שאל החוקר "רגע, אם אתה לא כתבת, מי כתב?".

בסוף החקירה שחרר החוקר את כהן עם צו הרחקה מהעיר אשדוד ל15 יום. כהן סרב לחתום, משום שלא עשה דבר. בעקבות כך נעצר, הובא לצילומים ונלקחו ממנו טביעות אצבעותיו. בעת הזו נלקח ממנו מכשיר הטלפון שלו. כהן נאזק, והובל בניידת משטרה לתחנת המשטרה באשדוד.

באשדוד נאלץ כהן להמתין כשהוא עדיין אזוק, ללא יכולת להתקשר לאשתו או לעורך דין, כשדבר לא נכנס לפיו מאז שעות הצהריים, לפני שהגיע למגרש הרוסים. בסוף דין ודברים הסכים כהן להשתחרר בצו הרחקה מהעיר אשדוד, מעצר בית מלא לחמישה ימים וערבות על סך 2,500 ₪.

ביום שישי, בעוד כהן נתון במעצר בית בביתו בכפר סבא, התקשר קצין מתחנת המשטרה באשדוד לאשתו, בשאלה מדוע כהן לא עונה לטלפון. אשתו השיבה כי הטלפון הוחרם על ידי החוקר במגרש הרוסים, ובסופו של דבר הוזמן כהן לחקירה נוספת, במשטרת כפר סבא.

בחקירה הזו נשאל שוב את אותן השאלות לגבי פרסום נוסף של דברי הסתה. כהן שוחרר לביתו, ולאחר מכן התבשר טלפונית כי היות ומצעד הגאווה באשדוד כבר התקיים ערב קודם, הוא משוחרר ממעצר הבית ומצו ההרחקה. עם זאת, הערבות הכספית ומכשיר הטלפון של כהן נשארו בידי המשטרה.

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו ליווה את כהן מול המשטרה ועדכן אותם על הטעות שנפלה בזיהוי כותב ההסתות. לאחרונה שלח עו"ד קידר בקשות לבית המשפט השלום באשקלון, בבקשה להורות למשטרה להשיב לכהן את מכשיר הטלפון שלו ואת תשלום ההפקדה שנדרש לשלם בכדי להשתחרר.

במכתביו התייחס עו"ד קידר לעובדה כי פרסום דברי ההסתה הנוספים בעת שכהן כבר שהה במעצר בית "מוכיח באופן חד משמעי כי המבקש אינו עומד מאחורי ההפצה, אולם המשטרה המשיכה בשלה תוך שהיא מתעלמת מתמרורי האזהרה הרבים לאורך הדרך, ומבלי לבדוק את גרסתו וחפותו של המבקש".

בסיום מכתבו ביקש עו"ד קידר "בשל כל המפורט לעיל ונוכח היעדר חשד סביר מתבקש בית המשפט הנכבד להורות למשטרה להשיב את ההפקדה ואת מכשיר הטלפון הנייד לאלתר לידי המבקש ולבטל את שאר תנאי השחרור, ההגבלות והערבויות, וכן להטיל הוצאות על המשטרה על התנהלותה".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.