יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. צילום: פלאש 90
יו”ר יולי אדלשטיין. צילום: פלאש 90

יו״ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין הפיץ היום (ב׳) מכתב לכלל חברי הכנסת ובו הפציר בהם להיות נוכחים במליאת הכנסת בעת נאומו של סגן נשיא ארה״ב . במכתבו ציין אדלשטיין כי מדובר באירוע חשוב הנערך לבקשת סגן הנשיא ושמטרתו להביא לידי ביטוי את היחסים החמים בין ישראל לארה”ב.

“נוכחותם של כלל חברי הכנסת בישיבה הזו חשובה מאין כמוה”, הוא הדגיש, “הנעדרים ממנה יפגעו בתדמית הכנסת, יביעו זלזול באינטרסים החיוניים של מדינת ישראל ולא פחות חמור מכך: יאכזבו את אלו ששלחו אותם לבית הזה – אזרחי ישראל. עיניהם יצפו לראות האם ביום חמישי נכבד את תפקידנו ונמלא את המליאה או שנאלץ לחזות שוב בתמונות המבישות של המליאה המרוקנת”.

בהמשך כתב אדלשטיין: “האחריות להצלחת האירוע מוטלת על כל אחד ואחת מאיתנו באופן אישי. אני מצפה מכם לעשות כל מאמץ ולהגיע לישיבה המיוחדת”. מוקדם יותר, בישיבת הנשיאות, אמר אדלשטיין: “אני לא מבין איך אנשים לא יכולים לבוא לשמוע את סגן נשיא ארה”ב. לא יכול להיות שהתקשורת תתעסק בקרחות במליאה”.

פנס ינאם בכנסת, תחרים

ביום שלישי יחל פנס את מסעו למזרח התיכון וייפגש ברביעי עם נשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי. לאחר מכן ימשיך פנס לביקור מצומצם בישראל. במהלך שלושת ימי ביקורו ינאם סגן הנשיא בכנסת, יבקר וביד ושם ואף ידליק חנוכיה בכותל שם יערוך “ביקור פרטי” בליווי גורמים ישראלים בדומה לביקורו של טראמפ במקום בחודש מאי.

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. צילום: רויטרס
סגן נשיא ארה”ב מייק פנס. צילום: רויטרס

הביקור אמור היה לכלול עצירה גם ברמאללה ובבית לחם, אך אחרי הצהרתו ההיסטורית של הנשיא טראמפ הודיעו הפלסטינים כי פנס “אינו רצוי בפלסטין“. בהצהרה לעיתון סעודי אמר הבכיר הפלסטיני ג’יבריל רג’וב כי “ לא יקבל את פני סגן הנשיא האמריקאי”. מנגד, בבית הלבן הזהירו כי “לביטול פגישת סגן הנשיא עם יהיו השלכות שליליות”.

לחרם הפלסטיני הצטרפו גם האחראי על מפתחות כנסיית הקבר דיב ג’ואד ג’ודה שהודיע על סירובו להיפגש עם פנס שצפוי לבקר במתחם וחברי הכנסת מהרשימה המשותפת שאמרו כי  לא ינכחו במליאת הכנסת בעת נאומו של פנס. בשנת 2014, בעת שכיהן כמושל אינידיאנה, הגיע פנס לביקור פרטי בישראל ודחה את הצעותיו של אבו מאזן להצטרף לסעודה חגיגית ולשבת לצידו.

הרשימה הערבית המשותפת. צילום: פלאש 90
הרשימה הערבית המשותפת. צילום: פלאש 90
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.