אדוארד סנודן, ששימש בעבר בתפקידים רגישים בשירותי הביטחון האמריקנים ושוהה כעת בגלות ברוסיה – לאחר שהדליף מידע אודות היקף ההאזנות של גופי המודיעין האמריקנים לאזרחים – הופיע הערב (שלישי) ממקום מסתורו בשיחת וידאו ראשונה מסוגה במפגש סגור במתחם LABS בתל אביב.

צילום: עדי דניאל

 

במפגש, שאורגן על ידי משרד יועצי התקשורת אורנשטיין חושן, נשאל סנודן אודות המעקב שממשלות מבצעות אחר אזרחים לעומת גורמים מסחריים. סנודן השיב: "ממשלות משתמשות בטכנולוגיה כדי להכניס אנשים לכלובים. בעוד חברות מסחריות מגבילות את הנתונים שהן שומרות".

עוד נשאל סנודן, האם חברות ישראליות אוספות מידע באופן שונה מהמקובל במדינות אחרות בעולם. על כך השיב כי בישראל רמה קרובה יותר של שת"פ בין חברות מסחריות לממשלה, וכי המעקבים של הממשלות הם לא עבור ביטחון, אלא עבור שליטה.

"ברגע שחברות טכנולוגיה ממשיכות לגדול הממשלות מגבות את הפעילות שלהן בעזרת חוקים. מה שמוביל לאובדן זכויות הפרטיות שלנו", הסביר והוסיף כי "ממשלות נדרשות להצדיק את המעקב אחרינו האזרחים. הממשל טען שמעקב ה-FBI נועד להצלת חיים, אך בדקנו זאת ובפועל נאספו פרטים אישיים של חפים מפשע".

אדוארד סנודן

 

כשנשאל אם הוא חושש שהראיון שלו יעזור לממשלות בארה"ב ובישראל ללכוד אותו, ענה "אני לוקח את הסיכון. אני לא יכול לא לדבר, לא לחיות… הממשלות שמחות שאני בחיים כי הן יכולות להשתמש בי כדוגמה למה שקורה למי שחושף בפני אנשים את מה שהן לא רוצות שיתגלה…אני אמריקאי, אני רוצה לחזור הביתה, אני אוהב את המדינה שלי".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20