הרמטכ”ל ותא”ל עופר וינטר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90 / אלון בסן, משרד הביטחון

האב השכול, , פנה אל הרמטכ”ל, גדי אייזנקוט, בבקשה לשקול שנית את קידומו של תא”ל עופר וינטר למפקד אוגדה. הערב במהדורת חדשות 20 בשעה 19:58 ראיון מיוחד עם משה קינן.

קינן הוא אביו של סמ”ר הי”ד, לוחם צה”ל שנפל במהלך מעצר מחבל מבוקש באל בוריג’ ברצועת עזה. אביהוא הי”ד עמד בראש הכוח הפורץ לבית המחבל, סרק את הבית וזיהה סימני בריחה. הוא הוביל את הכח למרדף אחרי המחבל בקומה השנייה של הבית, פרץ לחדר בו שהה המחבל ונהרג בקרב היריות.

“שלום לך אדוני הרמטכ”ל גדי אייזנקוט. כותב לך , אבא של סמ”ר אביהוא קינן הי”ד. אביהוא בני היה לוחם נועז בסיירת גבעתי ואף מפקד הלוט”ר של היחידה. הוא נפל בכ”ח אלול תשס”ג, 25.9.2003, יומיים לפני ראש השנה, בפעולה נועזת של מעצר מחבל במחנה הפליטים אל-בורג’, קן הצרעות של עזה. את מורשת הקרב הנועז הזה לומדים עד היום בגבעתי ולא רק שם. על הקרב הזה קיבלו ציון לשבח שני אנשים: סמ”ר אביהוא קינן, בני הקדוש, ויבדל לחיים ארוכים, המג”ד באותו הזמן רס”ן עופר וינטר”, סיפר קינן האב.

“אני רוצה לספר לך, אדוני הרמטכ”ל, שעופר (כך הוא נקרא במשפחתנו) היה מושא להערצה לבני אביהוא ז”ל, אך לא רק לו, אלא לכל הנופלים הרבים מחטיבת גבעתי. ולהבדיל, מושא להערצה לכל אלפי פקודיו של תת אלוף עופר וינטר אשר עדיין לובשים מדים ואינם יכולים להתייצב ולומר: ‘אדוני הרמטכ”ל, אנחנו מרגישים מושפלים וכואבים עד עמקי נשמתנו”, הוסיף קינן.

“אני רוצה לספר לך, אדוני הרמטכ”ל, סיפור קטן על בני אביהוא. לפני כל פעולה מבצעית אביהוא היה קורא עם חייליו ‘שמע ישראל’ כראוי לכל לוחם עברי. ביחידה קראו לזה ‘נוהל אביהוא’. זו מורשת הקרב שנתקבעה בגבעתי וזו הייתה גם קריאתו של מחט גבעתי עופר וינטר במבצע צוק איתן”, כתב האב השכול. “אביהוא בני המת ואני, אבא שלו שחי כדי להפיץ ולהמשיך את מורשתו, מבקשים ממך: אנא שקול שנית. חשוב מאד לקדם לוחם וקצין מעולה כמו עופר וינטר”.

חלל צה”ל אביהוא קינן הי”ד. צילום: באדיבות המשפחה

המפקד המוערך לא קודם ולא בפעם הראשונה

כזכור, אמש ערך פורום מטכ”ל  דיון שיבוצים באשר לסבב המינויים החדש בצה”ל במסגרתו הוחלט כי תא”ל עופר וינטר, ששימש בעבר כמח”ט גבעתי וכיום משמש בתפקיד ראש מטה פיקוד מרכז בדרגת תא”ל, לא יקודם לתפקיד מפקד אוגדה.

במטכ”ל שקלו את מועמדותו של וינטר לשני תפקידי מפקד אוגדה, מפקד האוגדה הסדירה 162 הפועלת כיום תחת פיקוד הדרום ומפקד אוגדה 91 (עוצבת הגליל) התופסת את הקו מול לבנון, אליה מונה לבסוף אל”מ שלומי בינדר. וינטר הבהיר בעבר כי במידה שלא יקודם לתפקיד משמעותי, הוא עשוי לפרוש מהצבא. גם בסבב המינויים הקודם דילג על וינטר.
כזכור, לאחר מבצע ‘צוק איתן’ עורר וינטר סערה תקשורתית לאחר שכמח”ט גבעתי הפיץ לחיילי ומפקדי החטיבה “דף יציאה לקרב” ברוח מקראית: “ההיסטוריה בחרה בנו להיות בחוד החנית של הלחימה באויב הטרוריסטי העזתי, אשר מחרף מנאץ ומגדף, אלוקי מערכות ישראל. אני נושא עיניי לשמיים וקורא עמכם שמע ישראל, ה’ אלוקינו, ה’ אחד”. דף המפקד פורסם באמצעי התקשורת ועורר דיון בנושא מקומה של הדת והאמונה בצבא.

וינטר נחשב לאחד ממפקדי השדה הטובים ביותר בצה”ל. באפריל 2015 הוא קיבל את פרס מפא”ת לחשיבה יוצרת, על שיטה חדשנית שהגתה החטיבה בפיקודו, להתמודדות עם מנהרות הלחימה של רצועת עזה, ובמהלך מבצע צוק איתן היה שותף ליישומה.

באפריל האחרון דווח כי ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם וינטר במהלך חודש נובמבר 2017, וזאת על רקע רצונו למנות אותו למזכירו הצבאי. בצה”ל אישרו כי הפגישה אכן אושרה על ידי הרמטכ”ל אך מיהרו להבהיר כי וינטר לא יתמנה לתפקיד המזכיר הצבאי והוא אינו מועמד ולא יהיה מועמד לתפקיד, אלא יתמודד על תפקידי תת-אלוף לקיץ 2019. בלשכת ראש הממשלה ובדובר צה”ל סירבו בזמנו להתייחס לנושא.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.