יסמין (שם בדוי) לומדת בבית ספר תיכון באשדוד. היא בת 17 וכל חבריה כבר קיבלו את צו הגיוס. יסמין לא קיבלה וכנראה גם לא תקבל צו גיוס בשנה הקרובה. הסיבה לכך היא שיסמין היא בתו של ערבי מוסלמי. אמנם אמה יהודיה אך החוק בישראל קובע כי כל עוד האב לא נותן את הסכמתו לשינוי הדתי, עד גיל 18, לא יכולים בנים ובנות לאב מוסלמי ואם יהודיה לשנות את דתם.

המציאות המורכבת הזו מתסכלת מאוד את יסמין ואמה. אמה של יסמין התנתקה מבעלה לפני עשור. היא הכירה את בעלה, אבי ארבעת ילדיה, בגיל העשרה. הוא היה צעיר ערבי מוסלמי מלוד והיא התאהבה בו. כדי להתחתן איתו היא הייתה מוכנה להתאסלם. בשלב מסוים הנישואים עלו על שרטון. האמא ברחה עם ילדיה למקלט לנשים מוכות. האם טוענת שחוותה חיים של השפלות ומכות.

לעדכונים נוספים – כנסו לעמוד הפייסבוק של שביעי

אחרי הניתוק מהאב החליטה האם להתנתק מהאסלאם ולחזור ליהדות. ישנו תהליך פרוצדוראלי בבית הדין הרבני שצריך לעבור במקרה של התאסלמות. "כשמבקשים לחזור ליהדות צריך לעשות 'שיבה ליהדות' לי וגם לילדים", מספרת האם ל'שביעי', "הלכתי לבית הדין הרבני והרבנים אישרו את התהליך לי ולילדיי. אנחנו יהודים וזה מרכז החיים שלנו מאז שברחנו ממנו".

אך בגלל שהאם התאסלמה בגיל 18 ילדיה רשומים כמוסלמים. "אני עשיתי טעות גדולה אבל אינני מבינה למה הילדים שלי צריכים לשלם על הטעויות שלי. לפי ההלכה היהודית אני יהודיה וגם ילדי. הם רואים את עצמם כיהודים לכל דבר".

פער בין הרבנות למשרד הפנים

יסמין יכולה להתגייס לצה"ל כמתנדבת. אך היא מסרבת לכך בתוקף, היא רוצה לקבל צו גיוס כמו שאר חבריה. כשקצין צה"ל הגיע לבית הספר של יסמין, אמה מיהרה להגיע לבית הספר ולדבר עמו. הקצין הסביר לה כי בתה לא תקבל צו גיוס כל עוד לא ישתנה מעמדה במשרד הפנים. "זו התמודדות לא פשוטה בשביל ילדיי", אומרת האם, "הם רואים את עצמם כיהודים אבל המדינה לא מכירה בהם כיהודים. יש פער בין בית הדין הרבני למוסדות המדינה. יש למציאות הזו השלכות רבות. הם לא יכולים לשנות שם משפחה. הם כל הזמן צריכים להסביר לכולם למה שם המשפחה שלהם הוא ערבי. זה לא פשוט בשבילם. אני רק רוצה לחסוך מהם את כל הבעיות שהם חווים".

 

"אני רוצה לחסוך להם בעיות עתידיות". צילום: פלאש90
"אני רוצה לחסוך להם בעיות עתידיות". צילום: פלאש90

יונה היא פעילת 'יד לאחים' שמלווה את המשפחה בכל התהליך. לדבריה, מדובר בבעיה שקיימת בקרב הרבה נשים יהודיות שהתנתקו מבעליהן המוסלמים. "במקרה הזה מדובר בבחורה שבמשך שנים מתחננת שהיא רוצה להירשם כיהודיה. היא חיה חיים יהודיים מלאים. אבל משרד הפנים לא מאפשר לה לשנות את מעמדה הדתי ממוסלמית ליהודייה וגם לא לשנות את שמה. צריך כאן חקיקה נוספת. יש כאן עוגמת נפש גדולה מאוד לצעירים הללו שהם יהודים לכל דבר, אבל המדינה למעשה לא מכירה בהם".

בקשנו תגובה ממשרד הפנים ששלח אותנו לקבלה מרשות האוכלוסין וההגירה. "רשות האוכלוסין וההגירה אינה קובעת מדיניות של שיבה ליהדות אלא רושמת יהדות על פי תעודה ציבורית מאומתת. אם לא הוצגה תעודה כזאת (של הרבנות) הרי שלא ניתן לרשום את היהדות. הנושא הוא בסמכות הרבנות  הראשית בישראל", נמסר ל'שביעי'. שאלנו שוב, משום בפועל מדיניות משרד הפנים היום לא מאפשרת לילדים עד גיל 18, בנים ובנות לאמא יהודיה ואב מוסלמי, לרשום את דתם כיהודים ולשנות את שם משפחתם ללא הסכמת האב גם הם מחזיקים בידיהם תעודה מידי הרבנות. כך קרה במקרה של יסמין ובמקרים אחרים. לשאלה זו לא קבלנו תשובה.