השגריר פרידמן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"אין לכם הגינות?": שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן תקף הבוקר (ו') את עיתון '', זאת בעקבות מאמר שכתב , בו לעזג הפובליציסט לתרומה שהעניק בעבר פרידמן ליישוב : לשעת חירום. "מה נהיה מעיתון הארץ?", כתב פרידמן. "ארבעה ילדים יושבים שבעה על אביהם שנרצח ומאמר שפורסם קורא לקהילתם 'הר קללה'. אין לכם כל הגינות?".

נדגיש כי זוהי התבטאות חריגה מצדו של שגריר זר בישראל, ונדמה כי פרידמן חזר לסגנון שאפיין אותו בטרם נבחר לשגריר. נזכיר כי בעבר קרא לשדולה היהודית-שמאלית ג'יי סטריט "גרועים מה'קאפו'". אם בחודשים הראשונים שלו בתפקיד עוד שמר על חזות אובייקטיבית כלפי חוץ, כעת נראה כי עם החרם הפלסטיני על האמריקאים ועליו אישית, הוא אינו חש צורך להסתיר את אהבת ישראל.

במאמרו, לעג לוי לתרומת האמבולנס של השגריר וכתב: "דיוויד מלך פרידמן, תרם פעם אמבולנס. זה היה לפני 20 שנה. השבוע נזכר בו. השגרירו הוא פילנתרופ, וזה מרגש…אפשר למחול לו על ההטעיה הזאת; היא לא החמורה בהטעיות השגריר ידיד הכיבוש.

"כי פרידמן זה פרידמן, מה יש לדבר, פרידמן הוא תמיד הטוב ביותר: הוא איתר את המקום שהכי משווע לאמבולנס. לא עזה ולא בלאטה, שם לא חיים בני עמו ולכן הם מחוץ לתחומי החסד והאנושיות שלו. הוא גם לא חשב על נתיבות או שלומי כי עניי עירו קודמים, ועירו של פרידמן היא בהתנחלויות. פרידמן תרם את האמבולנס להר ברכה…". לוי הוסיף, "עם 'אמבולנס פרידמן' ובלעדיו, הר ברכה הוא הר קללה. התנחלות שקמה ככל אחיותיה, כדי לתקוע מקלות בעיני הפלסטינים ויתדות בסיכוי להסדר…".

מאמרו של לוי מגיע על רקע ציוץ קודם של השגריר בחשבון הטוויטר שלו, בו סיפר כי תרם את אמבולנס להר ברכה, "בתקווה שהוא יסייע לנשים ללדת תינוקות בריאים, אך במקום זאת, אדם מהר ברכה נרצח על ידי טרוריסט, והותיר אחריו אישה ו-4 ילדים". באותו ציוץ תקף גם את הרשות הפלסטינית וכתב "ה'הנהגה' הפלסטינית היללה את הרוצח. מתפלל למען משפחת בן גל".

לא מדובר בפעם הראשונה בה מפנה השגריר פרידמן חיצים לעבר הרשות הפלסטינית בעקבות פיגוע טרור. אחרי הפיגוע סמוך לחוות גלעד, בו נרצח הרב רזיאל שבח הי"ד, אמר פרידמן: "אב ישראלי לשישה נרצח בדם קר על ידי מחבלים פלסטינים. מהלל את הרוצחים, וחוקי הרשות הפלסטינית מבטיחים להם גמול כלכלי. אל תחפשו סיבות נוספות לכך שאין שלום. מתפלל למען משפחת שבח האבלה".:עוד באותו נושא