מגיש הטלויזיה התייחס בפוסט שכתב בפייסבוק לסערת "ההדתה" ותהה מי עומד מאחורי הניסיון לפלג את הציבור. "גדלתי בבית אתאיסטי לגמרי. אבא שלי אמר שאלוהים מת באושוויץ, והוא היה שם כדי לראות את זה מקרוב. עם זאת, הוריי שלחו אותי לגן ילדים דתי למהדרין, אוהל יעקב, בשכונת ילדותי- קטמון, ירושלים", סיפר גלעד.

מתנגד לקמפיין ההדתה. אברי גלעד. צילום: פלאש 90
מתנגד לקמפיין ההדתה. אברי גלעד. צילום: פלאש 90

"כל בוקר היינו שרים אדון עולם, והייתי מחוייב לחבוש כיפה באופן קבוע. האם מישהו דיבר על ? לא. האם הפכתי לדתי? ממש לא. למה? כי הוריי ידעו שלא משנה מה ילמדו אותי בגן או בבית הספר, משקלו של החינוך בבית הוא המכריע, וכל גוון אחר אינו מאיים על החינוך הביתי, רק מוסיף הכרות וחיבור עם אנשים אחרים שחולקים את המרחב הישראלי איתנו. לא פחדנו מהם, אלא לקחנו מהם את מה שידעו לתת, במקרה שלנו את גן הילדים הטוב ביותר בשכונה, וזהו", הוסיף.

"כל קמפיין ההדתה מעציב אותי נורא. הוא מריח משנאה ומפחד. שנאה שבנויה על אי היכרות עם המגזר הדתי שעם כל חסרונותיו הוא אחד המנועים החזקים בישראל היום, בנתינה, בערכיות, בקהילתיות, באנושיות, ופחד שכל רוח קלה מחוץ לבית תמוטט את הסמכות ההורית להנחיל את הערכים שההורים מאמינים בהם. אולי גם פחד שאין ערכים כאלה ולכן כל ערך יכנס לוואקום בבית וישתלט", כתב המגיש.

"לא שאין דוסים שנכנסים למוסדות חינוך עם יומרות מיסיונריות, ברור שיש, והם צריכים להיזרק בתקיפות החוצה, אבל אלה המיעוט. הרוב – אנשים ונשים טובים וטובות, שרוצים לתת ממה שהם למדו לאלה שצריכים מישהו שיראה להם את השורש המשותף של קיומנו כאן. ללא יהדות על צדדיה ההיסטוריים, הטקסיים, התרבותיים, אין לנו שורש משותף, וכל קבוצה לנפשה. כך לא נשרוד, כך לא נשגשג כאן", הבהיר גלעד.

"אני חילוני גם היום. לגמרי. ועם זאת יודע פרשת השבוע, עורך קידוש, לומד חסידות, מחזיק חברים על הספקטרום הדתי, מדתיים לייט עד רבנים נחשבים. זה מוסיף לי המון, זה מחזק את הקשר שלי לארץ הזאת, זה נוטע בי תקווה שגם מול קשיים נוראיים שיגיעו משכנינו החינניים, נעמוד ביחד. מה האינטרס לקרוע אותנו איש מרעהו? למה שנשתף עם זה פעולה?", תהה.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא