מועצת זכויות האדם של האו"ם קיימה אתמול (ב') כינוס אליו הזמינה משפחות של מחבלים ואסירים ביטחוניים, כך פורסם ב"ynet".

בכינוס השתתף אביו של המחבל הרוצח בהא עליאן שרצח שלושה ישראלים בקו 78 בשכונת ארמון הנציב בירושלים בשנת 2015. האב, מוחמד עליאן, סיפר עד כמה המשפחה סובלת מאז הפיגוע שביצע בנו הרוצח. לדבריו, ישראל הוציאה את בנו להורג, ו"חנקה" את המשפחה בסנקציות וחקירות.

מוחמד עליאן באו"ם
מוחמד עליאן באו"ם

מוחמד עליאן נחשב לדמות מוכרת ונערצת בקרב הפלסטינים בתור אב לשהיד אשר מאדיר מעל כל במה את הרצח שביצע בנו. עליאן הפך לפעיל במיוחד כשעמד בראש משפחות מחבלים רוצחים שהגישו עתירה לבג"ץ בה דרשו להחזיר את גופות בניהן הרוצחים ואף הרצה במוסדות חינוך שונים לרבות אוניברסיטאות שם סיפר על גבורתו של בנו המחבל.

כחלק מה"התעללות" של מדינת ישראל בעליאן ומשפחתו, סיפר עליאן בכינוס של האו"ם כי ישראל לא השיבה למשפחה את גופת בנו במשך 10 חודשים, ביתו נהרס וכי אשתו גורשה מהמדינה.

אבי המחבל הציג עצמו כ"מגן זכויות האדם ונציג המשפחות הפלסטיניות שישראל פוגעת בהן באמצעות עונשים קולקטיביים", ותיאר את הסבל שהפלסטינים עוברים כשסיפר: "ישראל מאמללת את חיי המשפחות. היא מחזיקה בגופת הקורבן ומקפיאה אותה במשך חודשים ארוכים". עליאן המשיך: "אחר כך אנחנו מוחזקים בתאי מעצר אפלים ללא כל סיבה או אישום ואז גם הורסים לנו את הבית ומגרשים את בני המשפחות שלנו אשר לא עשו דבר".

עוד אמר עליאן: "ישראל הורסת את הזיכרונות והחלומות שלנו בכך שהיא הורסת לנו את הבתים. היא גם שוללת מאיתנו עבודה, חינוך וטיפול רפואי. אנחנו נואשים גם ממערכת המשפט הישראלית שלא מגנה עלינו, ולכן אנחנו פונים אליכם ודורשים מכם לחקור ולהוציא דו"ח שיחשוף את מעלליה של ישראל בכל נושא העונשים הקולקטיביים".

כזכור, לפני כשנה וחצי עלו שני מחבלים פלסטינים, בהאא' עליאן ובלאל גאנם (בני 22 ו-23), על אוטובוס בשכונת ארמון הנציב בירושלים, ותקפו את הנוסעים באקדח ובסכין. בתקיפה נרצחו האזרחים חביב חיים (בן 78), אלון גובברג (בן 51) וריצ'רד לייקין (בן 76, שנפצע באורח אנוש ומת מפצעיו שבועיים לאחר מכן) וכן נפצעו שלושה נוסעים. המחבל עליאן נורה למוות בידי מאבטח שהגיע למקום. המחבל השני גאנם, איש חמאס שישב בכלא בישראל ב-2013 – 2014, נפצע ונעצר. לאחר מכן בלאל גאנם נשפט ונגזרו עליו 3 מאסרי עולם ועוד 60 שנות מאסר.

יו"ר "לך ירושלים", מאור צמח, שעוקב אחרי התקשורת הפלסטינית, אמר: "מוחמד עליאן ממשיך להסית נגד מדינת ישראל מעל כל במה אפשרית. הגיעה לשיא הצביעות והחוצפה שלו בהופעה ההזויה בפני הארגון לזכויות האדם שהוא בעצמו ארגון צבוע". צמח יצא בקריאה לשר הפנים דרעי "לשלול לאלתר את תעודות התושב של בני משפחת עליאן".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם