בשבועות הקרובים תתכנס ועידת מפלגת '' לדיון במספר תיקונים בחוקת המפלגה אשר יאפשרו ליו"ר הנבחר, אבי , מרחב פעולה למימוש תכניותיו לניצחון בבחירות הכלליות. מדובר בשינויים מרחיקי לכת אותם מבקש להעביר בוועידה, בהם ארבע מקומות ברשימת המפלגה לאנשיו.

אבי גבאי בישיבת המחנה הציוני, היום. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
לבחירות. גבאי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

על פי הודעת גבאי לחברי המפלגה, כדי להביא לניצחון בבחירות הכלליות, המאמצים מתרכזים בהעמדת היכולת להפעיל משאבים וסמכויות להנהגת המפלגה, הכוללים העברת סמכויות הניהול של המפלגה לידי היו"ר, בפיקוח הנהלת המפלגה. לדברי היו"ר הנבחר, משמעות השינויים היא קפיצת מדרגה ביכולות הפעולה של המפלגה כלפי הציבור הרחב, וביכולתה להציב אלטרנטיבה לשלטון הימין. בהודעתו, מתחייב גבאי ל"עמידה בטוחה ומלאה מאחורי האחריות שבתפקיד יושב הראש" ו"הצגת דין וחשבון, שקיפות ואחריות כלפי המפלגה וציבור בוחריה".

התיקונים וההחלטות המרכזיים שמוצעים:

  • הכנת המפלגה לבחירות הכלליות: העברת סמכויות הניהול של המפלגה לידי היו"ר בפיקוח הנהלת המפלגה, שתאפשר ליו"ר לוודא כי הינה ערוכה לקראת הבחירות לכנסת, הן מהבחינה הכספית והן מהבחינה הארגונית על מנת להוביל לניצחון בבחירות ולהרכבת הממשלה הבאה.
  • יו"ר הסיעה, יושבי ראש וחברי הוועדות בכנסת ייקבעו על פי החלטת יו"ר המפלגה. זאת על מנת "לחזק את יחסי העבודה בין יו"ר המפלגה לעבודת הסיעה וחבריה בכנסת, ולהבטיח את עבודתה היעילה של הסיעה בכנסת".
  • יו"ר המפלגה ומועמדה לראשות הממשלה רשאי יהיה לשבץ ארבעה מועמדים ברשימה לכנסת, גן כאלו שאינם חברי המפלגה במועד שיבוצם. השיבוץ יעשה כך שלא יותר משניים מהם ישובצו בין עשרת המקומות הראשונים והיתר בעשירייה השנייה או השלישית. זאת כדי לגייס חברים חדשים לשורות המפלגה, אשר "ירחיבו את קהליה".
  • מיקומו של מזכ"ל המפלגה, ערן חרמוני, ברשימת המועמדים של המפלגה לכנסת ייקבע על ידי הנהלת המפלגה, בהמלצתו של יו"ר המפלגה.
  • אישור להאריך את תקופת כהונתה של הועידה לתקופה נוספת של עד 18 חודשים מיום בחירתו של היו"ר החדש. זאת על מנת ליצור תקופת יציבות ואחדות השורה במפלגה.
  • הגברת השקיפות הציבורית של פעילות המפלגה: פרסום הדוחות הכספיים של המפלגה מדי שנה, פרסום פומבי של סיכומים והחלטות של מוסדות המפלגה ופרסום דו"ח מפורט לציבור שיסכם את עיקרי הפעילות של המפלגה.

אולם הפרסום השנוי-במחלוקת לפיו, בכוונת היו"ר החדש לשריין מקום עבור ברשימת המפלגה, גרר בשבוע שעבר תגובות של גורמים במפלגה לפיהם, "גבאי צריך החלטת ועידה ואיך שהמצב נראה כרגע זה לא עובר שם. החלטה כזו צריכה להיעשות בהסכמה".

אהוד ברק. צילום: פלאש 90
ישוריין? אהוד ברק. צילום: פלאש 90


:עוד באותו נושא