אמש (ב') הגיעו יו"ר הבית היהודי, השר , ויו"ר מפלגת העבודה, , לשיחת ט' באב שנערכה ביישוב אפרת. האירוע "הלילה לא לומדים תורה" התקיים ביוזמת כנס שדרות לחברה ומכללת ספיר. "אין לי בעיה שהבן שלי ילמד דף גמרא. קידוש הוא יודע מהבית", אמר גבאי והוסיף "האם יש הדתה? כן וזה חלק מהאג'נדה של נפתלי. חלק מהעניין הוא התגלגלות של התהליך להחזרה בתשובה שאני נגדו".

השר נפתלי בנט ויו"ר העבודה אבי גבאי באירוע "לא לומדים תורה" באפרת. צילום: דוברות
השר נפתלי בנט ויו"ר העבודה אבי גבאי באירוע "לא לומדים תורה" באפרת. צילום: דוברות

לדברי יו"ר העבודה, "קוראים לעמותות וזה גם עניין כלכלי של בית הספר להביא את העמותה שתעביר את השיעורים כי זה חוסך לבית הספר תקציב וכו'. ראיתי כמה דוגמאות בעיתונים, מודה שלא התעמקתי, ויש כמה דוגמאות איך המשפחה החילונית היא פחות טובה מהמשפחה היהודית, כל מיני ציורים ודברים כאלה, ואני בטוח שגם נפתלי לא בעד דבר כזה".

"לא צריך לחכות לבית שלישי. מדינת ישראל היא הבית השלישי. ראיתי בממשלה שיח של שהיה לי מאוד קשה איתו. כמעט כל שבוע בישיבות הממשלה הייתה אמירה של ראש הממשלה נגד קבוצה כלשהי באוכלוסייה. היה לי מאוד קשה. הבטן מתהפכת כששומעים את זה", טען גבאי.

השר בנט הגיב: "אני מציע שנצא למופע ברחבי הארץ אנחנו יכולים לאחד את הארץ וזו באמת רוח טובה גם לתשעה באב. אני נורא נורא מסכים איתך. איך בגין פעם אמר: 'אין ספרדים ואשכנזים – כולנו יהודים'. כולנו יהודים, כולנו אוהבים את המדינה ויאללה יש עוד הרבה עבודה".

לדברי גבאי, "אנחנו בגאולה מושלמת, ברצינות. יש פה מדינה עצמאית, חזקה, כלכלה מדהימה ביחס למדינות אחרות, עם יהודי. מה שטוב כאן ובאמת – ב-70 שנה הגענו למדינה מטורפת ואני גם חושב שיש סייקלים בחיים גם בחיים של מדינה יש סייקלים. אני חושב שאני רואה את זה שיש כיום תחושה בקרב ציבורים נרחבים שנמאס להם מהפלגנות הזאת והם רוצים שייאחדו אותו. נמאס לו שיסבירו לו שמישהו אחר לא בסדר".

השר נפתלי בנט ויו"ר העבודה אבי גבאי באירוע "לא לומדים תורה" באפרת. צילום: דוברות
השר נפתלי בנט ויו"ר העבודה אבי גבאי באירוע "לא לומדים תורה" באפרת. צילום: דוברות

השר נפתלי בנט סיפר כי הקללה הנפוצה ביותר בקרב תלמידי כיתות ט' היא "שמאלן". "תראו לאן הגענו, אתה לוקח ציבור 'הומו', 'מתנחל', 'ערבי', 'שמאלן', 'דוס', ואנחנו במחי יד מוחקים ציבור שלם ובסוף זה כל הציבורים עושים את זה כמעט לכל הציבורים. עמדותיי מאוד ברורות, אבל אני משתדל שלא לקלל, משתדל שלא לצבוע ציבור שלום ולומר 'השמאלנים ה… ', זאת לא הדרך. אנחנו צריכים את כולם".

בנוגע להר הבית אמר שר החינוך כי "יש אפליה חמורה נגד יהודים. אני אישית לא עולה להר הבית. אני אגלה לכם סוד. כשהייתי בן 14 הייתי בנוער התחיה ועליתי להר הבית. מאז אני לא עולה להר הבית. אני לא נכנס בכלל לסוגייה ההלכתית. בוודאי שזאת אפליה חמורה נגד יהודים שיהודים לא יכולים להתפלל",

"יש מגמה חיובית שאבי תיאר אותה של יותר ויותר יהודים שעולים להר הבית. מכיוון שאני חבר בממשלה וחבר קבינט אני מאוד רוצה להיזהר בדבריי, לא רוצה לומר דברים, בטח לא בעיתוי הזה אבל רק אגיד שבהרבה תחומים שהיו נראים בלתי ניתנים לחשיבה – כשיש אומץ, אפשר לעשות. למשל הגולן שסופח. אז דברים כן ניתנים לשינוי, אני לא רואה את זה כגזרת גורל. האם מחר אנחנו הולכים לעשות זנבג וגמרנו? לא. אני לא מתעלם מהאחריות אבל מעל לכל אני זוכר ויודע שזה המרכז הלאומי של העם היהודי", סיכם בנט.

 

הרצוג: "דווקא בתקופה מאתגרת עלינו להתרכז במה שמאחד אותנו כעם"

גם יו"ר האופוזויציה, ח"כ יצחק הרצוג השתתף באירועי קרא מגילת איכה בישיבת מרכז הרב בירושלים.

יצחק הרצוג במרכז הרב. צילום: ללא קרדיט
במרכז הרב. צילום: ללא קרדיט

 

"ערב של תפילה ושיחה בעלת עניין רב עם הרבנים והתלמידים על שנאת החינם שהחריבה את הבית הלאומי שלנו ועלולה לשוב בדורנו", תיאר הרצוג את האירוע. "בשיחה אישית עם ראשי הישיבה לאחר קריאת המגילה עלו חיבורים משפחתיים ושיחות עומק על אתגרי המדינה והחברה הישראלית המגוונת".

"הגמרא אומרת שבית ראשון נחרב בגלל עבודה זרה, גילוי עריות ושפיכות דמים ואילו בית שני בגלל שנאת חינם. בתקופה בה נושבות רוחות של שנאת חינם ושיסוי ופילוג, חשוב שנזכור על מה ולמה חרב עמנו ובית מקדשנו. ההתלהמות, חוסר הרצון להקשיב והתחושה שכל אחד בטוח שהוא יודע הכל, הביאו לעמינו שוב ושוב אסונות נוראיים", אמר הרצוג.

הוא הזכיר את הפיגוע בו מחבל רצח 8 מתלמידי הישיבה ואמר כי "גם היום ישראל מתמודדת עם טרור קשה שגובה את חייהם של אזרחים יקרים. אלה הם חיינו. אסור להיכנע ואסור לאבד צלם אנוש. זהו מקור כוחנו וכוחו של צה״ל".

"דווקא בתקופה בה מדינת ישראל ניצבת בפני אתגרים משמעותיים, עלינו להתרכז במה שמאחד אותנו כעם. כוחנו תמיד היה באחדותנו. גם תוך כדי ויכוח לגיטימי, כואב וקורע ככל שיהיה, עלינו לפעול לערבות הדדית ולאהבת חינם בתוכנו. שנאת החינם היא האש הזרה שמאיימת לכרסם בנו מבפנים. לקח ט׳ באב מלמד עד כמה אסור לתת לה לבעור. את המסר הזה עלינו להפנים כשזוכרים ומזכירים את הבית", דברי הרצוג.

במקביל התכנסו פעילי מפלגת העבודה בפעם הראשונה לקריאת מגילת איכה בבית המפלגה בתל אביב.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.