יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי. צילום: פלאש 90
יו"ר . צילום: פלאש 90

בקטע מראיון ששודר הערב בחדשות 2 אמר יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, כי בהסכם שלום עתידי עם הפלסטינים הוא לא מתכוון לפנות יישובים יהודים ביהודה ושומרון גם מחוץ לגושים.

"אם אתה עושה שלום למה צריך לפנות?" אמר גבאי לציון נאנוס בראיון שישודר מחר במלואו. "אני חושב שהדינמיקה או הטרמינולוגיה שהתרגלו לדבר כאן, במונחים של: אתה עושה  – מפנים, היא לאו דווקא נכונה. אם אתה עושה אז אפשר למצוא פתרונות שלא מחייבים פינוי. אנחנו עושים שלום".

על ההבדל בינו לבין רה"מ בנימין נתניהו שאמר כי לא תקום מדינה פלסטינית אמר גבאי: "אני חושב שיש פער עצום בין מי שלפחות רוצה לנסות להגיע לשלום ומי שלא רוצה להגיע לשם".

האלוף במיל׳ וחבר מפלגת העבודה, עמירם לוין, גיבה את גבאי ואמר: "במו"מ לא מוותרים מראש, נקודת הפתיחה של גבאי נכונה. בזכות המתיישבים ביהודה ושומרון נוכל לנהל מו"מ קשוח במטרה להשאיר את מירב ההתיישבות אצלנו מבלי לוותר על הביטחון. עם זאת אנחנו חייבים להיפטר מהשלטון על יותר מ 2.5 מיליון ויהיה לכך מחיר. זו האמת ואני מעדיף להגיד אותה למתיישבים".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) צוטטה בדיווח של "הארץ" תוקפת את עמדת גבאי "לא עמדת התנועה, ולא עמדת המחנה הציוני". חברם לסיעה איציק שמולי כתב כי "היפרדות לשתי מדינות: אינטרס קיומי עליון שיחייב ויתור כואב ופינוי חבלי מולדת". ח"כ אילן גילאון (מרצ) כתב כי חבל שגבאי "שכח שהוא נבחר לעמוד בראש המחנה האלטרנטיבי לליכוד. אין פיתרון מדיני שלא כולל פשרה טריטוריאלית".

גבאי: "לא נשב עם "

כזכור ביום שבת עורר גבאי סערה לאחר שהכריז במהלך אירוע שבתרבות בבאר שבע כי מפלגתו לא תשב בממשלה עתידית יחד עם סיעת הרשימה המשותפת. "לא נשב עם הרשימה המשותפת באותה ממשלה. נקודה. שזה יהיה ברור". לדבריו, "אתה רואה את ההתנהגות שלהם, אני לא רואה שום דבר שמחבר בינינו ומקשר בינינו ושמאפשר לנו להיות ביחד איתם באותה ממשלה".

"אנחנו באזור ה-57 מנדטים, ועוד נגדל", ניבא גבאי. "אני מדבר על לייצר גוש חוסם לנתניהו שנוכל להרכיב עם מי שנרצה, עם 'כולנו', עם החרדים, עם הליכוד". לדברי יו"ר מפלגת העבודה,  "כדי להגיע למצב שבו אנחנו מסוגלים להרכיב את הממשלה הבאה, אנחנו צריכים להגיע לאזור ה-27 מנדטים ושלפיד יישאר על אזור 11 מנדטים. אם אנחנו מגיעים לשם ולוקחים את הקולות של מרצ ושל הרשימה המשותפת, יש גוש חוסם. במצב כזה, אנחנו מרכיבים את הממשלה".

אולם מאוחר יותר אמר בראיון לחדשות 10, כי "כדי להקים ממשלה – ואנחנו נקים – אנחנו צריכים לנצח, וזה אומר להגיע לאזור ה-30 מנדטים. זה לא דבר קטן, אבל זה דבר אפשרי. כשאנחנו נגיע לשם – כולם יבואו לקואליציה". יש לציין כי מפלגה ערבית מעולם לא הייתה חברת קואליציה בממשלת ישראל.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא