רשמית, ממשלת נתניהו הרביעית מתרחבת: שרי הממשלה אישרו פה אחד הבוקר (ב') את מינויו של  לשר הביטחון ואת מינויה של סופה לנדבר לשרת הקליטה. זאת במסגרת ההסכם בין הליכוד לישראל ביתנו. הממשלה כעת תמנה 66 חברים.

האישור התאפשר לאחר שנפתר המשבר עם סיעת הבית היהודי, אשר איימה להצביע נגד המינוי אם לא ישנו את דפוסי העברת המידע של הקבינט הביטחוני לחבריו. אמש הסכימו בנט ונתניהו על מתווה שהציע שר הבריאות ליצמן ושרי הבית היהודי הצביעו יחד עם שאר שרי הממשלה על כניסת ישראל ביתנו לממשלה.

מבוכה קלה נרשמה כשהתברר שהשרים המיועדים לא הוזמנו כלל לישיבה ונתניהו אף שאל "היכן השרים המיועדים?". הערב יושבעו ליברמן ולנדבר בכנסת. השרים אישרו גם את מינויו של ח"כ צחי הנגבי לשר במשרד ראש הממשלה.

במסגרת ההסכם הקואליציוני, יוקצו 1.4 מיליארד שקל לטובת הרפורמה בפנסיה בפריסה של ארבע שנים. כמו כן, יוקצו 150 מיליון שקל לדיור ציבורי. סיעות הליכוד וישראל ביתנו יפעלו להקמתו של קבינט קליטה ועלייה. שר מטעם סיעת ישראל ביתנו יכהן כיו"ר הקבינט.

עוד הוסכם בין המפלגות כי "הממשלה תגבש הצעת חוק ממשלתית שתאפשר הצבעה של ישראלים השוהים בחו"ל ביום הבחירות לכנסת", נושא שעד כה לא היה פתור. חוק מעורר מחלוקת נוסף שיקודם הוא חוק הלאום, שינוסח על ידי צוות שרים.

מתוך ההסכם עולה כי לא נראה בקרוב מחבל שיוטל עליו עונש מוות. "בסעיף 165א של צו בדבר הוראות ביטחון (נוסח משולב) (יהודה ושומרון) (מס' 1651) תש"ע- 2009, תמחקנה המילים: 'וגזר הדין ניתן פה אחד'", נכתב בהסכם. פירוש הדבר הוא שבניגוד למצב כיום לא יתחייב החלטה פה אחד של השופטים, אלא רק רוב רגיל על מנת לגזור מוות.

בעניין נושאי דת ומדינה, נושא נוסף שהיה קרוב ללבו של ליברמן, הוחלט כי כל החלטה תתקבל באישור כל הסיעות.

 

שר ללא תיק

מי שישודרג בעקבות ההסכם הקואליציוני הוא צחי הנגבי שימונה לשר ללא תיק במשרד ראש הממשלה ויעסוק בענייני בטחון. מינויו של הנגבי לשר ללא תיק מתמיה למדי, לאור העובדה שבמשרד התקשורת, המשרד לשיתוף פעולה אזורי, משרד החוץ, ומשרד הכלכלה עומדים כעת ללא שר ומנוהלים בפועל על ידי מנכ"לי המשרד.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.