אבו מאזן, מבקש את עזרת הליגה הערבית בהכנת תביעה נגד ממשלת בריטניה בגין פרסום הצהרת בלפור ויישומה בימי המנדט. בנאום אנטי-ישראלי חריף שהקריא בשמו שר החוץ הפלסטיני ריאד אל מאליכי, טען אבו מאזן כי "הצהרת בלפור היא הצהרה מקוללת שניתנה על ידי מי שהדבר אינו שייך לו, למי שאינו ראוי לו".הלורד בלפור

לפי טענותיו של אבו מאזן הצהרת בלפור ויישומה גרמו לנכבה של העם הפלשתיני ומנעו ממנו לחיות במולדתו: "בהתבסס על ההצהרה הזו הועברו מאות אלפי יהודים מאירופה ומחוצה לה לפלשתין על חשבון בני עמנו הפלשתינים, שהם, אבותיהם ואבות אבותיהם חיו אלפי שנים באדמת מולדתם".

נראה כי יו"ר הרשות הפלשתינית מודאג עקב שיחות שישראל מנהלת בתקופה האחרונה עם מדינות ערביות רבות כדוגמת מצרים וערב הסעודית. אבו מאזן קורא למדינות הערביות שלא לנרמל את היחסים עם ישראל ופועל בכל דרך כדי למנוע שלום אזורי, דבר אשר מרחיק אותו מחזון המדינה הפלשתינית.

נראה כי תחושת חוסר האונים למול שיחות העולם הערבי עם ישראל, מביאות את מחמוד עבאס להשתמש בטיעונים מהמאה הקודמת ולחזור לוויכוח ההיסטורי על שטחה של ארץ ישראל כולה, ואינה מתמקדת בהקמת מדינה פלשתינית לצד מדינת ישראל.

ברית ישראל סעודיה "הפכה מסוכנת מאי פעם"

גם המפלגה הערבית חד"ש הוציאה גינוי לביקור המשלחת הסעודית בישראל: "הברית ההדוקה, העמוקה והוותיקה בין ממשלת ישראל למשטר הסעודי הפכה לגלויה ומסוכנת מאי פעם. הברית הזאת, יחד עם הצלע השלישית – האימפריאליזם – היא במהותה ברית שפוגעת בזכויות הלגיטימיות וההיסטוריות של העם הערבי הפלשתיני".

עוד כתבו "ביקורם האחרון בישראל של אישים סעודים ובהם אנוור עשקי ופגישתם עם נציגי ממשלת נתניהו באמתלת "קידום שיח על יוזמת השלום הערבית" אינה באה לאתגר את אסטרטגיית הסירוב הישראלית, אלא להכשיר אותה ולתת כיסוי "ערבי" לריקון היוזמה מתוכן, לחיסול פתרון שתי המדינות ולחיסול זכות ההגדרה העצמית של העם הערבי הפלשתיני".

 דיון הפטריוטים בנושא חד"ש והסעודים

בשבוע שעבר ביקר בישראל הגנרל הסעודי בדימוס אנוואר עשקי ועמד בראש משלחת מסעודיה שמנתה אנשי עסקים ואקדמיה. לפני כשבועיים הגיע לביקור בישראל שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי, ונפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. כל זאת מתווסף להסכם הפיוס עם טורקיה בחודש הקודם

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.