יו"ר , (אבו-מאזן), הנמצא כרגע בביקור בהודו, נשא נאום לרגל יום השנה ה-69 לנכבה, שלדבריו נמשכת עד היום ומקורה בהצהרת בלפור, וקרא שוב לבריטניה להתנצל. עבאס ציין כי עם ישראל ייחתם רק מתוך החלטה אסטרטגית של הפלסטינים והוא יותנה בזכות השיבה והפיצויים לפי החלטה 194, כך פרסם מכון המחקר "ממרי". עבאס שיבח בנאומו את השהידים הפלסטינים והגדיר את המחבלים שובתי הרעב בכלא הישראלי כ"גיבורים" תוך הבטחה לפעול כדי להביא לשחרורם.

השתכנע ושינה גישה. אבו מאזן. פלאש 90
יו"ר הרשות הפלסטינית, . פלאש 90

עבאס: "היום הוא יום השנה ה-69 לנכבה. אזכור הנכבה של 1948 הוא אזכור כואב של אירוע שנמשך בחיינו גם היום. עמנו הפלסטיני שילם מחיר של היסטוריה שאינה שלו (שואת היהודים), ממשיך עדיין להיות מושא של אותו עוול עצמו, שהחל לפני יותר ממאה שנים עם הופעת הציונות יחד עם חזונה השקרי, אשר התכחש לקיומנו באדמתנו ועדיין מתכחש לזכויותינו הלאומיות הלגיטימיות הנזכרות במפורש בהחלטות הלגיטימציה הבינלאומית".

יו"ר הרשות האשים: "העוול ההיסטורי שנגרם לעמנו, החל עם פרסום המצערת. מכאן אני קורא לממשלת בריטניה לשאת באחריותה ההיסטורית ולא לציין את יום השנה ה-100 להצהרה מופרכת זו, עליה להתנצל בפני עמנו הפלסטיני אשר שילם מחיר כבד מאוד בנפש ונעקר מאדמתו בגללה".

מחמוד עבאס הדגיש את התנאים לשלום: "לא נניח את נושא הנכבה מאחורינו, אלא לאחר שיוכרו כל זכויותיו הלאומיות הלגיטימיות במלואן, ובראשן וההגדרה העצמית והקמת מדינה עצמאית בעלת ריבונות מלאה בגבולות ה-4 ביוני 1967 שבירתה ירושלים המזרחית. שלום הוא הבחירה האסטרטגית שלנו, אך לא בכל מחיר. השלום יתבסס על החלטות הלגיטימציה הבינלאומית והיוזמה הערבית לשלום, הכוללת את זכותם של הפלסטינים לשוב לבתיהם ולקבל פיצויים בהתאם להחלטה 194".

בהתייחסו למחבלים שובתי הרעב בכלא הישראלי אמר: "לא נשכח את אסירינו הגיבורים בבתי הכלא של הכיבוש הישראלי, אשר מנהלים מערכה למען חירות וכבוד. אני מצדיע להם, מעריץ ומוקיר אותם ומבטיח להם כי לא ננוח עד שכולם ישובו למשפחותיהם בראש מורם".

יו"ר הרשות הפלסטינית חתם את נאומו בקריאה: "התהילה לשהידים ברי הלבב שלנו, החירות לאסירינו הגיבורים, תחי פלסטין חופשית ועצמאית".

לכתבה המלאה לחץ כאן.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.