"ישראל העבירה את מה שנקרא ''. אנו נדרוש מהעצרת הכללית של האו"ם לקבל החלטה נגדו", כך אמר היום (ש') יו"ר בישיבה המסכמת של המועצה המרכזית של אש"ף ברמאללה.

אבו מאזן בועידת אש"ף ברמאללה. צילום: רויטרס

"החוק אומר שרק ליהודים יש זכות להגדרה עצמית באדמת ישראל. איפה היא אדמת ישראל? אני לא יודע. כל מדינה צריכה שיהיו לה תושבים, שלטון וגבולות. איפה הגבולות של ישראל? נילחם בחוק הזה", תקף יו"ר הרש"פ שכינה בעבר את החוק "גזעני".

בנאומו טען אבו מאזן כי אין קשר בין מאמצי הפיוס מול להסדרה עם ישראל: "בפגישה האחרונה שהייתה לי עם הנשיא א-סיסי, אמרתי לו שאנו מוכנים לקבל את השלטון בעזה ובגדה כמו שהוא. אנחנו בעד הרגיעה. הודעתי עליה בשנת 2014. אך הפיוס אינו קשור לרגיעה".

"אנחנו מודים לאחינו במצרים על המאמצים שלהם, אך הפיוס עבורנו אינו רגיעה או סיוע הומניטרי. הפיוס משמעותו שתחזור האחדות כפי שהייתה. לא נסכים למדינה בעזה ולשלטון עצמי בגדה. לא נסכים לפצל את עזה. העם הפלסטיני יהיה מאוחד, גם באדמה", הוסיף.

עוד דרש כי כל הכספים יעברו דרך הרשות הפלסטינית וטען "שיקמנו כ-90% מהבתים – חמאס לא שיקמו אפילו בית אחד".

אבו מאזן גם תקף את האמריקנים והצהיר "לא נקבל את ארה"ב המתווך בלעדי אלא רק כחלק מגוף בינלאומי שיתווך". לדבריו, "ארה"ב כפתה את עצמה כמתווכת בין ישראל והפלסטינים והיא ביטלה את הקוורטט ואחרים. לא יהיו בינינו לבין הממשל האמריקני מגעים, עד שהם יחזרו בהם בכל הנוגע לסוגיות ירושלים, הפליטים וההתנחלויות".

אבו מאזן ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ בפגישתם בבית לחם. צילום: רויטרס

בתגובה אמר בכיר חמאס, סאמי אבו זהרי, כי דברי אבו מאזן על המאמצים להצלת עזה "הם ניסיון להציב את המקלות בגלגלים מול מאמצים אלה". עוד אמר כי "אמינותו של פתח כפופה לשינוי עמדות שליליות אלה ולהסיר את הסנקציות לחלוטין מעזה".

בחמאס הודיעו כי הדיונים על הרגיעה יתחדשו לאחר חג הקורבן.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.