אבו מאזן מגיע למועצה המרכזית של אש"ף ברמאללה. צילום: רויטרס
מגיע למועצה המרכזית של אש"ף ברמאללה. צילום: רויטרס

 

יו"ר אבו מאזן, נאם הערב (א') במועצה המרכזית של אש"ף, שהתכנסה בעקבות ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ותקף את הנשיא , את וגם את האירופאים. "רצו להביא את היהודים מאירופה לכאן כדי לשמור על האינטרסים של האירופים באזור. הם ביקשו מהולנד, שהיה לה הצי הגדול בעולם, להעביר את היהודים". אבו מאזן אמר בהקשר של כי " היא פרויקט קולוניאליסטי שאין לו קשר ליהודים".

על , שהודיע שבכוונתו לקצץ את הסיוע לפלסטינים, אמר: "ראיתי ציוץ בטוויטר, 'לא נביא כסף לפלסטינים כי הם מסרבים למו"מ, יח'רב ביתכ. איפה הצעת לי את זה? בטלפון? בטלוויזיה?". אבו מאזן המשיך: "לא נקבל את העסקאות שתציג לנו ארה"ב, וגם לא את התיווך שלה אחרי הפשע שביצעה נגד . לא נסכים להיות רשות ללא סמכויות".

אבו מאזן במהלך נאומו במועצה המרכזית של אש"ף ברמאללה. צילום: ריוטרס
אבו מאזן במהלך נאומו במועצה המרכזית של אש"ף ברמאללה. צילום: ריוטרס

 

יו"ר הרש"פ התייחס לסוגיית ירושלים: "נכון שבירושלים אין את הכעבה, אך היא כיוון התפילה הראשון והמקום השלישי הקדוש למוסלמים. ירושלים היא הבירה הנצחית שלנו – יהיה מה שיהיה. לכן אנו נפגשים כאן – להגן על ירושלים. אנחנו נמצאים במצב רגיש. על מה נתפשר אחר כך? על המדינה? על אבו דיס כבירה? סיימנו. אנחנו נשארים כאן. לא נשוב על השגיאות של העבר של 48' ו-67'. ירושלים ואל-אקצא שעליה דיבר מוחמד היא אחד המקומות הקדושים אחרי מכה ומדינה".

"ירושלים הוסרה מהשולחן בציוץ טוויטר מצד האדון טראמפ", המשיך אבו מאזן. "למרות הכול אנחנו נשארים כאן. לא נלך מהכפרים שלנו. זוהי ארצנו. אנו לא מקבלים הוראות מאף אחד. אנו דבקים בעמנו, באדמתנו. אנחנו אומרים לטראמפ: לא נקבל את התוכנית שלו. עסקת המאה הפכה לסטירת המאה. דייוויד פרידמן, השגריר האמריקני כיום בתל אביב, אומר שאין כיבוש. שישראל בונה באדמתה. הוא ביקש ממחלקת המדינה שלא תשתמש במילה 'כיבוש'. ביקשו ממני לקבל אותו. אמרתי להם: 'אותו? לא. לא אקבל אותו, לא כאן, לא בעמאן ולא בוושינגטון'".

אבו מאזן במהלך נאומו במועצה המרכזית של אש"ף ברמאללה. צילום: ריוטרס
אבו מאזן במהלך נאומו במועצה המרכזית של אש"ף ברמאללה. צילום: ריוטרס

 

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן אמר בתגובה לדבריו של אבו מאזן: "‏בנאום מלא הסתה, שקרים, וטענות הזויות, אבו מאזן אף הגדיל לעשות וקילל את הנשיא טראמפ: "יח'רב ביתכ". אבל זה אבו מאזן שמחריב כל סיכוי לשלום, כאשר הוא בוחר בהסתה נגד ישראל והמורשת היהודית במקום להכיר בישראל כמדינה יהודית. אבו מאזן ימשיך להחריב, ואנחנו נמשיך לבנות ולחזק את הריבונות".

ח"כ נחמן שי מהמחנה הציוני: "לאבו מאזן יצא השד האנטישמי. חבל, כדאי שיאפסן אותו. ישראל פה כדי להישאר לנצח. גם הוא מבין עתה שהזמן פועל לרעתו ולרעת ההסכם, מוטב שיעדיף מו״מ והסדר מדיני על פני אלימות ושפיכת דמים מתמשכת".

ח"כ ציפי לבני מהמחנה הציוני: "עוצמתנו טמונה בכוחנו, צדקתנו ויכולתנו לסמן יעד ולהגיע אליו. האינטרס הישראלי לא השתנה אחרי הנאום הקיצוני של אבו מאזן: מדינה יהודית, דמוקרטית ובטוחה. אבו מאזן מוותר על מדינה פלסטינית? אנחנו לא מוותרים על מדינה עם רוב יהודי מוצק וגבול ביננו לבינם. לשם צריך להתקדם, עם או בלי הפלסטינים".

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.