על רקע ‘’ שצפויה להתפרסם לאחר חודש הרמדאן, נפגש היום (א’) יו”ר הרשות הפלסטינית (מחמוד עבאס) עם נשיא , עבד אל-פתאח א-סיסי, במסגרת “כינוס חירום” של הליגה הערבית בקהיר. “נפגשתי כמה פעמים עם , והתרשמתי ממנו רבות. בפגישה הרביעית בינינו אמר שהוא מאמין בשתי מדינות, בגבולות 67′, והסכים איתנו על נושאים נוספים”, סיפר בנאום שנשא כינוס לאחר הפגישה.

אבו מאזן בקהיר, טראמפ. צילומים: רויטרס

“שבועיים לאחר מכן הודיע על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, על הכרה בירושלים כבירת ועל הפסקת הסיוע לאונר”א”, תקף את הנשיא האמריקני. “לאחר מכן הפסיק כל את הסיוע האמריקני לרשות. גם עכשיו, טראמפ ממשיך וסותר את כל מה שאמר לנו בפגישותינו”.

דונלד טראמפ ובנימין מחזיקים בהכרזה על ריבונותה של ישראל בגולן. צילום: לאה מיליס. רויטרס

 

לדבריו של יו”ר הרש”פ, “הסיבה לכך שישראל לא מכבדת אף אחד מההסכמים שהיא חתומה עליהם היא התמיכה האמריקנית”. הוא המשיך ותהה בפני הנשיא המצרי: “אם זה המצב, כיצד נגיע לפתרון? האם נגיע לפתרון באמצעות מתווכים אמריקנים או באמצעות עמדת נתניהו שקובע כי אין שום פתרון לסוגיה הפלסטינית? הגענו אליכם כדי לשאול מה ניתן לעשות בסוגיה זו”.

“הממשל האמריקני מפר את החלטות המוסדות המשפטיים הבינלאומיים”

מנגד, הודה אבו מאזן למדינות ערב על תמיכתן ואמר כי “הרשות הפלסטינית מביעה את הערכתה לעמדתן העקבית של מדינות ערב נגד ההחלטות האחרונות של הממשל האמריקאי, שמפרות את החלטותיהם של המוסדות המשפטיים הבינלאומיים”.

“הרשות לא מוכנה להפסיק למשפחות השהידים שהקדישו את חייהם למאבק הפלסטיני”

הוא לא חסך ביקורת גם מממשלת ישראל ואמר כי היא “הפרה את כל ההסכמים, בזמן שאנחנו מכבדים את כולם”. לדבריו, “לפני כשנתיים ישראל דרשה מהרשות שלא תשלם למשפחות השהידים והאסירים. הרשות לא הייתה מוכנה לכך, היות שהם הקדישו את חייהם למאבק הפלסטיני. הרשות הייתה מעוניינת לדון בנושא עם ארה”ב ועם ישראל. ארה”ב שתומכת בישראל סירבה, וישראל סירבה לדון בנושא גם היא עד שחסמה את כספי המסים הפלסטינים. ישראל המשיכה להחזיק את כספי המסים של הרשות, זאת הייתה אחת הסיבות שגרמה לנו לעמוד נגדה, ולבקש מכם לעמוד לצידנו על מנת להחליט מה יש לעשות. זאת, בייחוד לאור הריבוי בהתנחלויות והשיח שנוגע לסיפוח הגדה המערבית לשטחי ישראל. אם ישראל תספח את הגדה, יהיה בפועל שלטון אפרטהייד. לכן אנחנו עומדים כאן כדי לשאול – האם לקבל את המצב הזה או האם להתנגד אליו ובאיזה אופן?”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.