בנאום שנשא אמש במטה הנשיאות ברמאללה, אמר אבו מאזן, כי הרשות הפלסטינית ואש”פ רואים את עצמם פטורים ובלתי מחויבים לכל ההסכמים החתומים מול ישראל וארה”ב לרבות להסכמים הביטחוניים וזאת בתגובה לכוונות הסיפוח מצד ישראל.
אבו מאזן אמר, כי החלטה זו מתקבלת בהתאם לעמדותיהן של המועצה הלאומית והמרכזית באש”פ.
בדבריו הדגיש אבו מאזן, כי לאור האמור בהסכם הקואליציוני של ממשלת ישראל בעניין הריבונות ולאור נאום ראש הממשלה הישראלי בכנסת, שלא כלל התחייבות להסכמים שנחתמו, אלא הכרזה להטלת ריבונות ישראלית על ההתנחלויות ועל בסיס מה שנקרא “עסקת המאה”, אותה אנו דוחים כליל, הרי שהכיבוש מבטל בכך את הסכם אוסלו ולפיכך, הארגון לשחרור פלסטין ומדינת פלסטין נמצאים כיום במצב בו הם פטורים מכל ההסכמים וההבנות עם הממשלות האמריקאיות והישראליות, ומכל המחויבויות הנובעות מאותן הבנות והסכמים, כולל בענייני הביטחון.
אבו מאזן אמר עוד, כי הממשל האמריקאי שותף לכוחות הכיבוש בכל פעולות האיבה נגד העם הפלסטיני וכי על ישראל לקבל על עצמה את כל האחריות וההתחייבויות למצב בשטחיה של המדינה הפלסטינית, כהגדרתו, על פי אמנת ג’נבה.
אבו מאזן הוסיף, כי הפלסטינים ימשיכו במאמציהם לקראת ההצטרפות כמדינה לארגונים בינלאומיים ולאמנות.
אבו מאזן אמר, כי הפלסטינים מחדשים את מחויבותם למאבק בטרור על כל צורותיו וקרא למדינות שדוחות את “עסקת המאה” לנקוט בעמדות מרתיעות ובסנקציות נגד ישראל.
אבו מאזן הוסיף, כי הפלסטינים מחויבים לפתרון שתי המדינות ולמו”מ מדיני בחסות בינלאומית והרביעייה וחזר וקרא למדינות שטרם הכירו בפלסטין להכיר בה כמדינה.
יושב ראש הרשות חזר ואמר, כי הפלסטינים יוסיפו לרדוף את הכיבוש הישראלי בבתי הדין הבינלאומיים.
במהלך הלילה מסרו גורמים בכירים מאוד ברשות הפלסטינית לערוץ 20, כי בניגוד לעבר, מדובר הפעם בצעדים של ממש וכי מדובר במצב, אותו הגדירו “כמצב סופי”.
גורם ביטחוני פלסטיני דיווח הלילה, כי אבו מאזן הורה לראשי המנגנונים הביטחוניים להשעות את שיתוף הפעולה מול ישראל, וכי הרשות העבירה מסר לישראל בדבר הפסקת שיתוף הפעולה בענייני הכספים והביטחון ואף בסוגיית ההיתרים השונים וכי כעת עוברת הסמכות למוסדות אש”פ. עוד אמר כי צפויה פעילות עממית נרחבת לאחר החג. אולם מנגד אומרים גורמים ברמאללה, כי יש להמתין ולראות באם הצהרותיו של אבו מאזן אכן מבוצעות בפועל ובאם הפלסטינים אינם משתפים פעולה יותר מול ישראל.
גורמים ברשות הפלסטינית מעריכים, כי אין בדבריו של אבו מאזן כדי להביא לפירוקה של הרשות הפלסטינית, שכן סמכויותיה של הרשות עדיין קיימות בפועל וכי ישנה אפשרות כי אלו יועברו לאש”פ, במסגרת המאמץ הפלסטיני לעבור משלב של רשות זמנית למעמד של מדינה.
דובר הפת”ח אמר הלילה כי נתניהו וטראמפ בחנו שוב ושוב את סבלנותם של הפלסטינים ולפיכך התגובה הפלסטינית עליה הודיע הנשיא מחמוד עבאס, היא כגודל הסכנה הנובעת מתוכנית הסיפוח וכי הפלסטינים רואים עצמם פטורים מכל ההסכמים והדבר הוא בבחינת הזדמנות להסלים את המאבק הלאומי להביס את הכיבוש.

ברוך ידיד

ברוך ידיד


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.