לפני תקופת החגים יצאו נציגים מטעם תנועת 'אבות למען צדק' והשתתפו בכנס ה 66 לזכויות כלכליות וסוציאליות באו"ם.

בכנס, שהתקיים בז'נבה, ייצגו את התנועה יוני קאפח בתפקידו כמשנה ליושב ראש העמותה ועורך הדין צביקה זר כיועץ מיוחד לאו"ם, נציין ש'אבות למען צדק' הוכרה על ידי האו"ם כ- Non-governmental organization החל משנת 2019 והחלה לדווח על מקרי אפלייה ישירות לאו"ם.

יוני קאפח, המשנה ליור אבות למען צדק(מימין) היועץ המיוחד צבי זר(משמאל)

הכנס עסק בזכויות אדם כלכליות וסוציאליות בישראל, תנועת אבות למען צדק יחד עם מומחי האו"ם ביקשו מענה מנציגי מדינת ישראל למספר שאלות מצומצמות הנוגעות להפרת האמנה על ידי מדינת ישראל, אמנה אשר במסגרתה התחייבה ישראל על מינימום של זכויות אדם סוציאליות וכלכליות, כפי שמשתמע מסעיף 10 לאמנת האו"ם בדבר זכויות סוציאליות וכלכליות.

שלושה נושאים מרכזיים עלו בדיון ועליהן נדרשה מדינת ישראל להשיב באמצעות באי כוחה:

א. מדוע מדינת ישראל ממשיכה את אפליית אבות גרושים בישראל בזכויות להורות, זכות טבעית וחוקתית הנשללת בישראל הקרויה "חזקת הגיל הרך".

ב. מדוע האמנה אינה מיושמת בישראל ?

ג. מדוע מדינת ישראל אינה מבטלת את תחולת הדין האישי בגירושין, מדוע לא מבוטלת סמכות השיפוט בבתי הדין הרבניים והשרעים?

יו"ר ארגון אבות למען צדק מייקל לוי, התייחס לסעיף השלישי ומסר לחדשות ערוץ 20:

"הענין האמיתי אינו נגד הדין הדתי אלא ההכלאה שעשו במדינת ישראל. אם הגירושין היו מתקיימים רק לפי הדין הדתי הכל היה עובד טוב, כי בהלכה יש איזון.הבעיה היא שבישראל קידמו ארגוני הנשים מציאות של שעטנז, אשר מצד אחד מה שבהלכה טוב לנשים נשאר תקף ומצד שני מה שלא טוב קיבל פרשנות אזרחית. סיטואציה זו גרמה לכך שציבור האבות נשאר קירח מכאן מכאן"

בדיון הקודם שנערך בשנה שעברה ישראל נדרשה לבטל אפליה זו ולהתייחס בפרט לאפלייה שבחוק "חזקת הגיל הרך".

את מדינת ישראל ייצגה עו"ד טנא גלעד ממשרד המשפטים יחד עם אביבה רז שכטר שגרירת ישראל לאו"ם. שר סיפקו את התשובות הבאות:

א. מדינת ישראל, רואה בחזקת הגיל הרך כ"טובת הילד" ולכן אין כל הפרה בינלאומית. למרות שבכוונת משרד המשפטים להקטין בכמה שנים את החזקה מ 6 שנים ל 3 שנים, משרד המשפטים עדיין מגדיר את האפליה בחוק הקרויה חזקת הגיל הרך (שבו האישה תקבל משמורת אוטומטית על הילדים במקרה של גירושין) כ"טובת הילד".

ב. נציגי המדינה טענו כי אחריות מדינת ישראל על קיום האמנה הינה רק בתחומי מדינת ישראל ואם יש סעיף באמנה המתנגש עם האמנה ניתן לערער לבית המשפט העליון. בנוסף הוסבר כי הסיבה לכך שחוקי מדינת ישראל לא תוקנו והותאמו לאמנת האו"ם נובעת מכך ש"מדינת ישראל הינה מדינה צעירה עם הרבה אויבים ללא ממשלה כשנה".

ג. מדינת ישראל, ירשה את הדין הדתי מהאימפריה העותומנית, ואין כל פסול בכך, שכן זה מעיד על התחשבות המדינה באוטונומיה הדתית והצרכים של בני הדתות השונות, ובנוסף ציינו נציגי המדינה כי "תמיד אפשר לערער".

מארגון אבות למען צדק מסרו: "הזדעזענו והתביישנו מהתשובות שניתנו לוועדת האו"ם בשם מדינת ישראל, לרגע נדמה היה שנציגת משרד המשפטים מציגה את האג'נדה האישית שלה ושכחה כי מייצגת את מדינת ישראל".

מהארגון הוסיפו: "התשובות שניתנו בוועדת האו"ם הם עדות ניצחת, לאפליה שיטתית, פוגענית קשה, אשר הנפגעים העיקריים שלא לאמור וכמעט בבלעדיות, הינם: אבות ובנות זוגם, בנים ובנות, סבים וסבתות, על בסיס שיטתי מגדרי, גזעני, ובניגוד למגילת העצמאות שבה נכתב: ללא הבדל דת, גזע ומין".

 

יוני קאפח, המשנה ליור אבות למען צדק שמימן מכיסו את הפרטי את הנסיעה לדיון, מספר כי על אף שיש מאות מתאבדים בשנה בקרב האבות הגרושים, עקב מצוקות קשות שאליהן נקלעים ציבור אבות, אין כלל מימון מהמדינה. קפאח מספר גם על תחושת האכזבה מגורמי המשפט בארץ שהובילה את הארגון לפנות לאו"ם.

מארגון זכויות האדם בצלמו נמסר:
"מצוקת האבות הגרושים הינה קשה ביותר. מאות אבות גרושים מתאבדים בישראל מדי שנה. חלקם נשלחים לכלא על אי תשלום מזונות כשאין להם באמת את האפשרות. בנוסף נמנע מאבות רבים להפגש עם ילדיהם ורבים מהם סובלים מתלונות שווא , וכל זה עוד בלי להזכיר את חזקת הגיל הרך שפוגעת קשות באבות אבל גם בילדיהם.
ארגון בצלמו מתכונן להלחם בכל הכוח לשיפור תנאי האבות הגרושים , דבר שיעזור בסופו של דבר לכולם".

 
אלדר ממן

אלדר ממן