אפרת (4) וצבי (2) גינזבורג נספו הלילה (שלישי) ולפחות 5 אחרים נפצעו באורח בינוני בשריפה שפרצה בבניין מגורים בן 5 קומות בביתר עילית. הלוויתם תתקיים היום (ד') בשעה 15:00 בבית הלוויות שמגר.

השריפה. צילום: דוברות כבאות

 

"עיריית ביתר עילית יחד עם כל תושבי העיר המומים, אבלים ומזועזעים על פטירתם הטראגית של שני הילדים הקטנים שנספו בשריפה הערב בביתם", נמסר מהעירייה. מפרטים ראשונים של האירוע עולה כי זוג הורים השאיר את חמשת ילדיהם עם השכנה כבייביסיטר. בשלב מסוים, ככל הנראה, נורת לילה שהושארה בחדר הבנות התפוצצה או נפלה על המיטה.

צילום: דוברות כבאות

 

הילדים כבר לא היו בין החיים עם קבלת ההודעה בשירותי הכיבוי

ממד"א נמסר כי שלושה נפגעו משאיפת עשן ופונו לבית החולים 'שערי צדק', בהם שני ילדים כבני 7 ו-9 וצעיר כבן 22. ארבעה נוספים טופלו במקום ולא נזקקו לפינוי. ראש מחלקת חקירות טפסר משנה רן שלף ציין כי "בנסיבות האירוע וקצב התפשטות הדליקה הילדים כבר לא היו בין החיים עם קבלת ההודעה בשירותי הכיבוי. קביעה זו מתבססת על העובדה שהזירה הייתה עמוסה בחפצים דליקים. כאשר חפצים אלו נדלקו הם יצרו תוך זמן קצר עשן סמיך מאד וחום רב".

"מדובר בטרגדיה קשה", סיפר חובש ב'איחוד הצלה' אלעזר רוט. "כשהגעתי לזירה יחד עם חובשים נוספים שהיו בסמיכות למקום נתקלנו בלהבות שעולות מחלון הדירה. למרבה הצער פעוט כבן שנתיים וילדה כבת 4 שהיו לכודים בדירה חולצו ללא רוח חיים. צוותי כיבוי פעלו בזירה לחילוץ הלכודים. מרבית הלכודים חולצו במצב קל ובינוני ופונו לבית החולים כשהם סובלים מבעיות נשימה עקב שאיפת עשן".

צילום: דוברות כבאות

 

"מדובר באירוע טראגי בו נספו שני פעוטות ולכן אנו חוזרים ומדגישים את החשיבות בהתקנת גלאי עשן שיכול להתריע בזמן אמת ולהציל חיים", מדגישים בכבאות והצלה. "בנוסף, אין להשאיר ילדים קטנים ללא השגחת מבוגר".

על פי נתוני ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים, משנת 2008 ועד היום מתו כתוצאה משריפה 63 ילדים. עד כה, מתחילת 2018 מתו כתוצאה משריפה 3 ילדים. בשנת 2017 מתו 10 ילדים כתוצאה משריפה. 90% המקרים אירעו בבית ובסביבתו, ובמרבית המקרים ההרוגים היו מתחת לגיל 4.

"בעקבות המקרה המזעזע בבית"ר עילית שגבה את חייהם של שני פעוטות, אנו שבים ומזכירים כי אין להשאיר ילדים צעירים בביתם ללא השגחת בוגר אחראי", אומרת מנכ"לית הארגון, אורלי סילבינגר.

לדבריה, "מניתוח מקרה השריפה עולה כי ככל שגיל הילדים צעיר יותר, כך גדל הסיכוי שלהם למות משריפה, שכן יכולתם להציל עצמם, נמוכה יותר. במידה ונשארים בבית ילדים בוגרים יותר כאחראיים, יש לוודא שהם יודעים מה לעשות במקרי חירום שונים ומכירים את מספרי הטלפון של מד"א, מכבי האש והמשטרה.
בכל מקרה, מומלץ להתקין בבית גלאי עשן שיתריע במקרה ופורצת אש, ובכך יכול להציל חיים".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי