טיול תמים לאורך קו החוף של העיר נהריה חושף עובדה מטרידה: שמה של הטיילת הצפונית של מדינת ישראל הוא '' (IDB Promenade) – ע"ש קבוצת האחזקות המפוארת שהכתירה את בתואר "טייקון".

צילום: פלאש 90, מור שאולי

 

זה קרה ביולי 2011 – כחודש לפני המחאה החברתית שסחפה את המדינה – בטקס רב רושם בנוכחות ראש עיריית נהריה ג'קי סבג ובכירים בקבוצת אי.די.בי, ונוחי ביניהם.

הימים היו ימי תור הזהב של הקבוצה העסקית הגדולה במדינה ונוחי היה הקוסם הגדול,עם כבוד ותהילה ששמורים לבודדים – שיירה מרשימה של מכוניות שמלווה את מסעותיו בארץ ישראל ובכירים בקבוצה שמדברים בשבחו מעל כל במה ומאחורי כל מיקרופון רענן.

נוחי דנקנר. צילום: פלאש 90

 

ונוחי – הוא הקפיד לתחזק את דימוי הנדבן הגדול בכל הזדמנות. העובדה שהתרומות שפיזר סביבו בנדיבות של פילנטרופ מצוי יצאו מכספי החברות הציבוריות שלו, כלומר כספי הציבור שלנו, לא הצליחה לבלבל את הדוברים המושחזים שלו. התרומות יוצאות הדופן שלו לארגונים, עסקים ורשויות מקומיות קיבלו כותרות מחניפות, וניסיונות לביקורת ציבורית נהדפו. השקט בממלכה הדנקנרית נשמר.

באותם ימים עליזים, במשבצת החמימה של האלפיון העליון הישראלי הצטופפו כ-650 איש. כ-150 מהם ניהלו את 13 הקבוצות העסקיות הגדולות במדינה, ומשפ' דנקנר בתוכם – אותה משפחה ששמה הלך לפניה במבנה התגמולים המפנקים שהציעה למנהליה הנאמנים, מחד, ובמחאת האלפים העשוקים תחתיה, שראו את המנהלים שלהם מרוויחים מיליונים, כשהם מתקשים לגמור את החודש.

"מאמין בקדוש ברוך הוא שהכל לטובה"

הבוקר עבר מי שפעם היה האיש העשיר בישראל בשערי . רגע לפני שנפרד מהעולם הנוח והמיטיב שהכיר, אמר דנקנר לתקשורת בעיניים מעט דומעות: "אני אוהב את מדינת ישראל ואני מאמין בקדוש ברוך הוא שהכל לטובה".

פערים חברתיים וכלכליים הם מציאות רווחת עוד מימים ימימה. ספר הספרים שלנו אף מניח מראש ש"לֹא יֶחְדַּל אֶבְיוֹן מִקֶּרֶב הָאָרֶץ" (דברים טו, יא). אולם הביטוי אולי המעניין יותר בהקשר של ואביונים נמצא בספר פרק לה: "כל עצמותי תאמרה: ה', מי כמוך מציל עני מחזק ממנו, ועני ואביון מגוזלו" (פסוק י').

שלא כמו דנקנר, בעל המזמור בתהילים היה נחוש שלא להשלים עם מציאות זו של גזל וחמס. עבורו, עשיר שאינו בולם את תאוותו להתעשר על חשבון החלשים ממנו, הוא מקור כל העוולות וראוי לכל עונש.

"שפטני כצדקך, ה' אלהי", מבקש דוד בפסוק כד. או במילים אחרות, הצדק החברתי הבסיסי מחייב אותנו להוקיא תופעות מעין אלו החוצה ולהציל עשוקים מגוזליהם החזקים מהם.

אכן נוחי, הכל לטובה.

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.