12:00 26/06/2017
מבזקים
דף הבית > מבזקים

מבזקים


הפלסטינים והירדנים הפיצו לקראת הדיון וההצבעה בוועידת המורשת העולמית של אונסק"ו בשבוע הבא הצעת החלטה מרוככת ביחס לזו שאומצה בשנה שעברה, ללא אזכור של אל-אקצא וחראם אל-שאריף וגם לא של בוראק פלאזה. בנוסף לדיון על האתרים בירושלים, תדון הוועידה בהצעה לפיה מערת המכפלה תוכר כאתר מורשת עולמי – ישראל פועלת במאמצים קדחתניים למנוע השגת רוב הנדרש להכרה.

ועידת המורשת העולמית של אונסק"ו תפתח ביום ראשון הקרוב בקרקוב שבפולין, הנסיגות והריכוכים שמבצעים הפלסטינים ושותפיהם נובעים מהלחץ הגובר עליהם מסיבוב לסיבוב וממעבר מתמיד של מדינות שונות מתמיכה בהם לתמיכה בישראל והתנגדות להצעות. נוסח ההחלטה שונה ורוכך ביחס להחלטה שאומצה בשנה שעברה, ומתבסס על הנוסח שאומץ בהצבעה האחרונה בוועד המנהל של אונסק"ו.

בנוסף לדיון על האתרים בירושלים, תדון הוועידה בהצעה לפיה מערת המכפלה תוכר כאתר מורשת עולמי. על ההצעה, שהגישו מדינות ערב, יצביעו 21 נציגי המדינות החברות בוועידה. בימים אלו פועלת ישראל במאמץ קדחתני לגייס גוש חוסם שימנע את השגת הרוב הנדרש לרישום האתר. בנוסף הגישו מדינות ערב ברגע האחרון, הצעה לפיה ישראל אינה הריבון בירושלים. להצעה זו נדרש רוב רגיל בוועדה, להבדיל מהצבעה על אתר מורשת שבו נדרש רוב של שני שלישים. סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי וסמנכ"ל ארגונים בינלאומיים במשרד החוץ ייפגשו לתדרוך עם 12 שגרירים שמדינותיהן חברות באונסק"ו כדי לבקש מהם להתנגד בהצבעה על מנת להפיל את ההצעה הפלסטינית.

הכרזה על מערת המכפלה כאתר מורשת עולמי אם תתקבל תקבע תודעה בינלאומית לפיה מערת המכפלה היא אתר פלסטיני, ובהקשר הרחב עלולה להשפיע על שאלת הריבונות והזכות ההיסטורית על שאר המקומות לגביהם טוענים הפלסטינים.על ישראל יוטלו מגבלות בכל הנוגע לבנייה, שימור ופיתוח של האתר ושטח מסויים שמסביבו.

 

שגריר ישראל לאונסק"ו, כרמל שאמה-הכהן אמר בתגובה לידיעה: "השינויים והריכוכים בטקסט אינם מאהבת ישראל או משינוי כיוון בגישה של הפלסטינים ושותפיהם, אלא הלחץ הגובר עליהם ותוצאות ההצבעות האחרונות שמבחינתם הן אסון וכבר מעוררות קולות של לחץ ומצוקה בקרב ההנהגה הפלסטינית".

"לכולם ברור שהקרב האמיתי הפעם הוא על חברון", הדגיש השגריר.  בשונה מירושלים, בעניין חברון מדובר בהצעת החלטה המנסה ליצור מציאות חדשה של מקום שהוא אחד מיסודות מורשת העם היהודי, ובלב הסכסוך כיום לאתר מורשת פלסטיני, שמעבר לסמליות שבכך יהווה במה נוספת להחלטות נגד ישראל בעתיד, בדומה לירושלים, בצורת תלונות ובקשות פוליטיות ושקריות לגבי שימור האתר, השימוש בו והריבונות עליו".

"המטרה הראשית שלנו כרגע היא מניעת קונצנזוס על ההחלטה בעניין ירושלים ומניעת רישום חברון", הבהיר שאמה-הכהן, "בין אם הפלסטינים יאלצו למשוך את הבקשה כתוצאה מלחץ דיפלומטי בינ"ל שניצור עליהם ובין אם ננצח אותם בפעם הראשונה בהיסטוריה בהצבעה באונסק"ו."


גיוס שיא של נשים לתפקידי לוחמות במג"ב בקיץ 2017: במחזור אוגוסט הקרוב צפויות להתגייס לטירונות, לראשונה בהיסטוריה של החיל, 220 בנות. כך על פי נתונים שהתפרסמו הבוקר ב'ישראל היום'. עוד לפי הנתונים, בשל הביקוש הגבוה נערכים במג"ב להקמתה של פלוגת טירוניות נוספת.
אימון לוחמות מג"ב. צילום: פלאש 90
אימון לוחמות מג"ב. צילום: פלאש 90
ההחלטה לשלב נשים בתפקידי הלחימה במג"ב התקבלה באמצע שנות ה־90, אז הייתה במג"ב פלוגת בנות אחת שנקראה פלוגת "חנית", כעת על פי הנתונים החדשים, אחת מבין שלוש נשים המתגייסות לשירות קרבי בצה"ל מבקשת לשרת בזרוע.
בשנים האחרונות הפך  משמר הגבול לחיל המבוקש במדינה, גם מבחינת גיוס בנים. כאשר על כל מקום פנוי נלחמים 10 מועמדים לגיוס. לצורך השוואה בחטיבת גולני הביקוש הוא 1 ל־6 ובצנחנים 1 ל־5.
לפני שבועיים נרצחה בשער שכם לוחמת מג"ב הדס מלכא הי"ד, אתמול, במלאות שבעה ימים להבאתה למנוחות פקדו משפחתה, חבריה ומפקדיה את קברה. אחותה שקד ספדה לה: "חייך היו קצרים ומלאי תוכן בשמחה, אהבת האדם, ואהבת חינם". מפקד מג"ב דרום, נצ"מ עימאד חסן אמר על קברה: "היית מגדלור של דוגמה ומופת, פטריוטיות ואהבת הארץ".

 


חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית הודיע על ביטול ארוחת הערב שתוכננה היום (ב') עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנסת. בנוסף, גם התנועה הרפורמית הודיעה כי הפגישה שלה עם נתניהו, שתוכננה ליום שלישי, בוטלה. ביטול הארוחה מגיע במחאה על ביטול מתווה הכותל ואישור חוק הגיור. עוד נכתב כי חבר הנאמנים הודיע על שינוי לוח הזמנים המתוכנן לו בירושלים. זאת, על מנת לדון בהשלכותיהן של החלטות אלו.

אין הקפאה? רה"מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90
ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

אתמול בלחץ המפלגות החרדיות, הוחלט בממשלה להקפיא את "מתווה הכותל" שאושר בינואר 2016. ראשי הקואליציה סיכמו שלא לאשר את המתווה, לפיו, תקום רחבת תפילה שלישית, מעורבת, לנשים ולגברים. השרים שטייניץ וליברמן היו היחידים שהצביעו נגד הקפאת המתווה.

כמו כן, אתמול אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק הגיור הממלכתי, האמורה לעגן בחקיקה את הרבנות הראשית כגוף האחראי הבלעדי על הגיורים במדינת ישראל.

במפלגת 'ישראל ביתנו' מתנגדים למהלך ומסבירים כי "מתוך העיקרון אין בכוונתנו לתת יד לחוק שיעמיק את הפילוג והקרע בתוך העם היהודי". למרות התנגדותה של המפלגה, יו"ר 'ישראל ביתנו' השר אביגדור ליברמן נעדר מהישיבה.

נשיא התנועה הרפורמית בצפון אמריקה ריק ג'ייקובס מסר כי "לא נוכל להמשיך בשגרת הפגישות כאילו כלום לא קרה. ביטול מתווה הכותל והעברת חוק הגיור הם שיאו של משבר חריף בין ממשלת ישראל ויהדות התפוצות. אנחנו מרגישים שעכשיו אין על מה לדבר עם ראש הממשלה"


תמונה אחת שהוטחה בפנינו בסוף השבוע דרשה מאיתנו להחליט כאן ועכשיו מי אנחנו. תסתכלו טוב ותחליטו: אתם אדישים או רגישים, רחמנים או אכזריים, טובים או רעים.

את דילמת התמונה ומה שיש בה גלגל לפתחנו השר ישראל כץ שבחר לפרסם אותה בעמוד הפייסבוק שלו.  בתמונה הזאת יושב אדם בן שבעים ושתיים, הוא נראה רזה וחולה, לבוש בבגדים של בית חולים, ומולו צלחת של בית חולים ואוכל של בית חולים – וזה נורא וכואב כפי שזה נשמע גם בלי לראות את התמונה.  החיים לימדו אותנו שחולי וזקנה הם דברים מכמירי לב – וכשהם באים יחד באכזריות כזאת – ירחם השם.

מתוך "היום הזה", ימים א-ה בשעה 23:00

ואם כל זה לא הספיק לכם, אז השר ישראל כץ הוסיף לתמונה כיתוב. רה"מ לשעבר אהוד אולמרט נענש וריצה שני שליש מעונשו. מידת הרחמים מחייבת לשלוח אותו הביתה. הכל על רקע החלטת ועדת השחרורים שצפויה בהמשך השבוע.

עד עכשיו לא ברור מי הדליף את התמונה. משפחתו של אהוד אולמרט ביקשה לא לפרסם אותה. אבל השר כץ החליט אחרת. בפוסט נוסף הוא מסביר שההחלטה נובעת  מהרצון להמחיש את מצבו של אולמרט ולהבהיר את הצורך לנהוג בו על פי מידת הרחמים – ולא נועדה לבוז לו.  זה חלק מהדיון הציבורי מסביר כץ.

ישראל כץ לא לבד. הצטרפו אליו גם  שרים נוספים, בהם משה כחלון  שהביע זעזוע מהתמונה וקרא לשחרר את אולמרט למשפחתו, גם יובל שטייניץ, ונפתלי בנט ובפי כולם שוב ושוב – מידת הרחמים.

למידת הרחמים – ראוי כל אדם. למידת רחמים ראוי כל אסיר חולה גם אם בעברו לא היה ראש ממשלה ואין לו, בעוונותיו, חברים שהם שרים בממשלה שיכולים לכתוב עליו פוסטים תומכים בפייסבוק ערב דיון מכריע בעניינו. את מידת הרחמים מכירים גם  חברי וועדת השחרורים שליד שירות בתי הסוהר מאלפי דיונים שהם מנהלים  מדי שנה. זהו גוף בראשות שופט, על החלטותיו אפשרות ערעור לבית משפט מחוזי. החלטה שיפוטית לכל דבר. בנט, כץ וכחלון היו מאד כועסים ומרגישים חוסר נוחות אם לפני כל החלטה שלהם בממשלה היינו מזכירים להם את מידת הרחמים. מדביקים להם לעמוד הפייסבוק תמונות של נכים מרותקים לכסאות גלגלים ושואלים איפה מידת הרחמים בהחלטה על קצבאות הנכות לדוגמא. ברור שיש רחמים, אבל גם ברור שיש עוד שיקולים. החיים הם לא אוסף של החלטות אמוציונאליות. את זה יודע בנט, יודע כץ, וידועים גם בוועדת השחרורים.

וזאת גם בדיוק הסיבה מדוע הטיעון הזה לא צריך להישמע מפיהם של שרים בממשלה. את הרגש והאמוציות תשאירו לאחרים. באשר לתרומתו של אולמרט כראש ממשלה לבטחון המדינה – זו אינה מוטלת בספק – ואפילו נלקחה בחשבון בטיעונים לעונש – שעכשיו עומד בפני קיצור. לדיון הציבורי שמבקש כץ אין רק צד אחד. אם מבקשים דיון ציבורי הוגן כדאי לשתף בו גם את ההורים השכולים  ממלחמת לבנון השניה, את אלפי המשפחות שנעקרו מבתיהן בגירוש מגוש קטיף. אולי גם להם יש מה לומר על ראש הממשלה אולמרט. ואולי, אולי כדאי, להשאיר את הכל, כפי שצריך להיות להחלטה והכרעה של  ועדת השחרורים. שיראו את אולמרט, שיראו את החומר המונח לפניהם ויחליטו. הם ידעו מה לעשות, עם מידת הרחמים והשיקולים האחרים.  ובמקרה הזה אולי כל מה שצריך זה פשוט להודות שאנחנו לא במקומם כדי לקבל את ההחלטה הזאת.


המשבר במחלקה ההמטו-אונקולוגית בבית החולים 'הדסה' הולך ומחריף. המדינה טוענת היום בפני בג"ץ שאין פתרון מלבד השבת הרופאים המתפטרים ל'הדסה'. במקביל, הורי הילדים פותחים היום בשביתת רעב. בפתח ישיבת הממשלה היום (א') הציב ראש הממשלה בנימן נתניהו אלטימטום לרופאים: חיזרו לעבודה או שבג"צ יכריע מחר.

משבר הדסה. מתוך 'היום הזה', א'-ה' ב-23:00

"נקלענו לספין נבזי ע"י מנכ"ל משרד הבריאות ושר הבריאות. המנכ"ל ושר הבריאות שיקרו גם לנשיא המדינה", אומר אורי יקיר, אבא של עדי בת ארבע ונציג ההורים שובתי הרעב בראיון ל'היום הזה'. על המעבר הקשה לבית החולים 'שניידר' המרוחק אומר יקיר: "הבת שלי עדי שואלת מה קרה לרופאה שלה. כל דקה נוספת שהילדים האלו סובלים זה מיותר". ההורים, ויקיר בתוכם, אמנם מברכים את החלטת בג"ץ להקדים הדיון ליום שלישי, אך הוא אומר כי "חבל שזה לא היום".


סקר שהזמינה התאחדות הסטודנטים מדרג את מידת הסיוע של המוסדות האקדמאים לסטודנטים המשרתים במילואים. בצמרת הרשימה: הבינתחומי, הטכניון והמכללה למנהל.

מתוך "היום הזה", ימים א-ה בשעה 23:00


העיתונאי יהודה יפרח חשף ב"מקור ראשון" כי השופט סלים ג'ובראן לא פוסל את עצמו מלדון בתיקים שבהם פעיל מקורבו. "מבחינת שופטי בג"צ הם הדמוקרטיה והם החוק. המדינה הזו נחטפה"

מתוך הפטריוטים, ימים א-ה בשעה 22:00


ענבל גבריאלי: "הדעות של רוני מילוא הן שמאל קיצוני, הוא איש יהיר, שבליכוד תמיד שרקו לו בוז". עו"ד שפטל: "המעשה המשמעותי שרוני מילוא עשה בחייו זה כריתת ברית ערים תאומות עם עזה. הוא משומד רוויזיוניסטי ואפס פוליטי".

מתוך הפטריוטים, ימים א-ה בשעה 22:00


ראש הממשלה והנשיא ריבלין מנסים למצוא פיתרון למשבר. מבקש מהילדים להחזיר את המצב לקדמותו.

מתוך "לפני כולם", ימים א-ה בשעה 19:30


המכבייה היא "אירוע גזעני ולאומני שנוגד את רוח האוליפיאדה", כך תקף היום עיתונאי 'הארץ', רוגל אלפר. לדבריו, "התנאי להשתתפות באולימפיאדת היהודים הוא גזעני, במכביה משתתפים רק יהודים, לא הספורטאים הטובים בתחום מרחבי העולם".

רוגל אלפר. צילומסך
רוגל אלפר. צילומסך

לפי כתב אייס, אלכסנדר כ"ץ, הנהלת המכביה הגיבה לטור של אלפר ואף ביקשה לכתוב טור תגובה בעיתון: "חוקת המכביה נולדה על מנת לתת לכל ספורטאי ישראלי, לא משנה מאיזה דת או מוצא להשתתף במכביה, כחלק מהמשלחת הישראלית במכביה. ואילו ספורטאי העם היהודי המגיעים לארץ בימים אלו מ-80 מדינות – משחקי המכביה הם אירוע של קירוב בין תפוצות העם היהודי. אירוע שנולד בצל האנטישמיות הקיצונית בעולם שלצערנו לא פסה מהעולם. במכביה נכרכים יחד הפן הספורטיבי, הערכי, הציוני, העסקי – במפגש של ספורטאים בני העם היהודי".


בלחץ המפלגות החרדיות, הוחלט בממשלה להקפיא את "מתווה הכותל" שאושר בינואר 2016. ראשי הקואליציה סיכמו שלא לאשר את המתווה, לפיו, תקום רחבת תפילה שלישית, מעורבת, לנשים ולגברים. השרים שטייניץ וליברמן היו היחידים שהצביעו נגד הקפאת המתווה.

רבנים רפורמי ונשות הכותל מוחים על האיסור להכניס ספרי תורה למתחם בנובמבר האחרון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
שלוש רחבות לעם אחד? מתווה הכותל הוקפא. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

השר יעקב ליצמן אמר בתגובה כי "החלטת הממשלה להקפאת מתווה הכותל מעבירה מסר ברור לכל העולם". אליו הצטרף השר דרעי שאמר כי "הממשלה נעתרה לדרישתנו לבטל את המתווה שפוגע במעמדו של הכותל".

מנגד, סיעת המחנה הציוני אמרה בתגובה להחלטת הממשלה כי "שוב נתניהו מזגזג. והפעם חוזר בו מהחלטת ממשלה מפורשת שהוסכמה על דעת כל הצדדים ותואמה עם יהדות התפוצות והזרמים השונים. נתניהו נכנע ללחצים ומראה שהוא חלש ולחיץ עד כדי פגיעה קשה ביחסי ישראל עם יהדות התפוצות ובכל מי שאינו חלק מהזרם האורתודוכסי. מי שטרוד בהישרדות פוליטית בוחר שוב באחדות הקואליציה במקום באחדות העם".

גם יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד, בחר לתקוף את ראש הממשלה על ההחלטה ואמר כי "רה"מ בנימין נתניהו ויתר היום, משיקולי הישרדות פוליטית, על החשוב בתאריו: ראש ממשלת העם היהודי". דברים דומים אמר יו"ר ישראל ביתנו, אשר לדבריו, "ביטול ההחלטה היום מהווה פגיעה קשה באחדות העם היהודי, בקהילות יהודיות ובמרקם היחסים בין מדינת ישראל ליהודי התפוצות". חברת הכנסת ציפי לבני טענה כי "ביטול מתווה הכותל הוא סטירה בפניה של יהדות ארה"ב".

לפיד בכותל. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"נתניהו ויתר היום על החשוב בתאריו: ראש ממשלת העם היהודי". לפיד בכותל. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90


ראשי מפלגת 'האיחוד הלאומי', השר אורי אריאל וחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', פנו היום (א') ליו"ר 'הבית היהודי', השר נפתלי בנט, במכתב בו דרשו ממנו לפעול לאיחוד בין שתי המפלגות, מה שיכלול שריון מקומות ברשימת הסיעה. בנט הגיב בחשבון הטוויטר שלו וצייץ: "לא כל-כך מבין את המהומה. מזמין את כולם להתמודד בפריימריז דמוקרטיים. יש מקום לכולם".

אורי אריאל ובצלאל סמוטריץ'. פלאש 90
"טעות שתביא לאסון למחנה הלאומי ולציונות הדתית". אורי אריאל ובצלאל סמוטריץ'. צילםו: פלאש 90

 

"אנו פונים אליך שוב בעניין קידום האחדות בין מפלגות הבית היהודי והאיחוד הלאומי וזאת לאחר שלצערנו, למרות פניותינו החוזרות ונשנות לקידום האחדות וההסכם שנחתם לפני הבחירות האחרונות, עד כה לא קבלנו כל התייחסות עניינית לפניות אלו", כתבו ב'איחוד הלאומי'.

במכתבם, ציטטו מכתבה בעיתון 'הארץ' לפיה בנט מעוניין ולדלל את הסמנים הימניים במפלגתו ולהתקרב למרכז המפה הפוליטית. על כך כתבו, כי מהלך כזה הוא "טעות קשה ברמה הערכית ובפן האלקטורלי". לדבריהם, "טעות זו תביא אסון למחנה הלאומי ולציונות הדתית. כבר היינו בסרט הזה של ריצה שני ראשים, שהניבה לאיחוד הלאומי ארבעה מנדטים ולבית היהודי שלושה מנדטים בלבד ואף אחד לא רוצה לחזור לשם".

"לא מבין על מה המהומה". יו"ר 'הבית היהודי', השר נפתלי בנט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"לא מבין על מה המהומה". יו"ר 'הבית היהודי', השר נפתלי בנט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

את המכתב חתמו חברי המפלגה בכותבם ליו"ר 'הבית היהודי': "אנחנו פונים אליך, שוב מתוך אחריות למחנה הלאומי והציונות הדתית ומפצירים בך לשבת לדיון ענייני ולמצוא את הדרך להמשך השותפות של המפלגות שהניבה עד היום הישגים רבים למען הערכים בהם אנו מאמינים".


פרזנטור של הקרן החדשה? שבוע לאחר ששרים בכירים בממשלת הימין, בהם שר החינוך נפתלי בנט, שר התחבורה ישראל כץ וח"כ בצלאל סמוטריץ' השתתפו ב"וועידת ישראל לשלום" של עיתון 'הארץ', היום מפרסם אתר הקרן החדשה מודעה בה מככב יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט.

בנט מככב. צילום: צילום מסך, אתר הקרן החדשה
בנט מככב. צילום: צילום מסך, אתר הקרן החדשה

באתר נכתב: "אין חרמות בוועידת ישראל לשלום. ועידת הארץ והקרן החדשה לשלום הביאה את הקרן לרמה חדשה של הכרה, כאשר מנהיגים מכל רחבי הקשת הפוליטית, כולל ממפלגת הבית היהודי, הסכימו לנאום בוועידה והתעלמו מקריאות להחרים את האירוע". מי שניצלה את נוכחות חברי הימין באירוע הייתה נשיאת הקרן, טליה ששון, שציינה במהלך נאומה בוועידה כי השתתפותם ח"כים מהימין "מחדשת את האמון וההכרה בקרן החדשה".

בלשכת בנט הגיבו לדברים בחריפות והשיבו כי ׳׳השר בנט מופיע גם באל ג׳זירה, למרות שייתכן והם עושים יותר נזק למדינה מהקרן החדשה. השר ימשיך לומר את האמת של ישראל בכל זירה ובכל מקום שימצא לנכון. טובת ישראל קודמת לכל.׳׳


חברת הכנסת סופה לדבר (ישראל ביתנו) הגישה בשם מפלגתה ערר על טיוטת חוק הגיור שאושר היום והוא לא יעלה מחר להצבעה. "חוק הגיור במתכונתו הנוכחית מרחיק כל מי שמנסה ורוצה להתקרב ליהדות", נכתב בערר, "החוק הזה פוגע במערך הגיור של רבני צהר, ופוגע בסיכוי של אזרחים רבים בישראל, שעלו לארץ מכוח חוק השבות, משרתים בצבא, עושים מילואים, עובדים ומשלמים מסים – להימנות על העם היהודי". יש לציין שעל פי חוק השבות, גם מי שאינו יהודי על פי ההלכה, זכאי להגיע לישראל בתנאי שהוא נמנה על "זרע ישראל".

הרבנות הראשית לישראל בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ההצעה תעגן בחקיקה את הרבנות הראשית כגוף האחראי הבלעדי על הגיורים. הרבנות הראשית לישראל בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

עוד נכתב בערר שהוגש, כי "בשנים האחרונות עשה מנהל הגיור הכול על מנת להקטין את מספר המתגיירים, באופן כזה שאפילו רות המואבייה לא הייתה מצליחה לעבור גיור בנוסח הנדרש ממתגיירים היום. השינוי היחידי שדרוש היום בנושא גיור הוא החזרת הסמכות לרבני הערים להקים בתי דין לגיור, ולגייר בכל עיר ועיר כפי שהיה נהוג עד אמצע שנות התשעים".

הצעת חוק הגיור הממלכתי שאושרה היום (א') בוועדת השרים לענייני חקיקה, אמורה לעגן בחקיקה את הרבנות הראשית כגוף האחראי הבלעדי על הגיורים במדינת ישראל. במפלגת 'ישראל ביתנו' מתנגדים למהלך ומסבירים כי "מתוך העיקרון אין בכוונתנו לתת יד לחוק שיעמיק את הפילוג והקרע בתוך העם היהודי". אולם למרות התנגדותה של המפלגה, יו"ר 'ישראל ביתנו' השר אביגדור ליברמן נעדר מהישיבה.

מתנגדים למונופול בגיור. יו"ר ישראל ביתנו השר אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90
התנגד אך נעדר. יו"ר ישראל ביתנו השר אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90


מיד בסיום מסיבת העיתונאים של בית״ר ירושלים היום במלון קראון פלאזה בעיר, ניגש אלי אוחנה לחיים נבון, החשב של המועדון ואמר לו: ״צריך להזמין עוד שלושה אנשי אבטחה לאימון, נראה לי שהמון אוהדים יגיעו לבית וגן״.

האוהדים פרצו לאימון. צילום: משה בוקר
האוהדים פרצו לאימון. צילום: משה בוקר

משהו טוב עובר על בית״ר ירושלים. בינתיים. כ-3000 אוהדים, על פי הערכות המשטרה במקום הגיעו לאימון הפתיחה הרשמי בבית וגן.

אחר שאלי אוחנה הציג בצהריים את יוסי בניון, הרכש החדש של בית"ר ירושלים, אוחנה הבין כי ישנה התעוררות גדולה מצד האוהדים של הקבוצה. למסיבת העיתונאים עם בניון הגיעו כמה אוהדים ותיקים עוד מהתקופה שאוחנה היה שחקן. הם אמרו לבוס החדש כי רבים מהאוהדים הוותיקים החליטו לחזור ליציעים ולרכוש מנויים, אוחנה היה מרוצה וזו אחת הסיבות שגרמו לו להורות על הרחבת אנשי האבטחה באימון הערב בבית וגן.

כבר ביום חמישי קרא ארגון ״לה פמיליה״, לחבריו להגיע בהמוניהם לפני האימון במטרה לצעוד לעבר מתחם האימונים. בשעה 15.30 האוהדים החלו בתהלוכה ממרכז בית הכרם הקרוב לבית וגן הגיעו לאימון. הם פרצו כרגיל למגרש הרימו את השחקנים המובילים ושרו שירים. יוסי בניון, איך לא היה במוקד תשומת הלב של האוהדים שהרימו אותו על הכתפיים שרו ורקדו.  אלפי אוהדי בית"ר ירושלים הגיעו עם צעיפים ודגלים וגם הדליקו רימוני עשן.

הפעם לשם שינוי, האווירה היתה טובה ולא נרשמו תקריות של אלימות ופגיעה בשחקנים כפי שהיו בשנים האחרונות. הנוכחות של אלי אוחנה והאווירה החדשה שיש סביב המועדון גרמה לאוהדים להתנהג בהתאם. השאלה הגדולה היא האם בית״ר ירושלים עוברת מהפכה גם בגזרת היציעים.

האוהדים פרצו לאימון. צילום: משה בוקר
השחקנים על הכתפיים. צילום: משה בוקר


המהפכה בבית״ר ירושלים תחת ניהולו של אלי אוחנה נמשכת. בית״ר ירושלים קיימה מסיבת עיתונאים שלישית בחודש האחרון כשהפעם, מחזיק זכויות הניהול הציג את הרכש החדש והמסקרן שלו, יוסי בניון.

אוחנה פתח את מסיבת העיתונאים ואמר: "אני רוצה לברך את יוסי ברמה האישית. הוא אחד מהשחקנים הגדולים בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי. שחקן שעבר הרבה בקריירה שלו. הוא יכול לשפר אותנו מקצועית. אנחנו חושבים ומאמינים שהוא הגיע למקום הנכון, עם הוותק, הניסיון והרעב שלו לכדורגל".

אלי אוחנה במסיבת העיתונאים להצגת בניון (צילום: משה בוקר/ערוץ 20)

 

"יוסי בניון מצטרף כי אנחנו חושבים שהוא יכול לעזור לנו מקצועית ולהפוך לקבוצה טובה יותר ומנוסה יותר. אנחנו נזדקק לניסיון שלו במהלך העונה. זה לא מהלך שיווקי, אבל אם זה מוסיף לנו זה לא רע. אני בטוח שהוא והקבוצה יצליחו ואנחנו נהיה מאחוריו לאורך כל העונה", כך אוחנה.

בניון סיפר כי כילד היה מעריץ גדול של אוחנה והוסיף כי היו לו הצעות רבות מהארץ ומחו״ל אבל מהרגע שקיבל את הטלפון מאוחנה בזמן שהיה בחופשה פרטית ביוון עם משפחתו, לקחו לו 10 שניות כדי לקבל את ההצעה.

״זו הייתה החלטה מהלב. החלטתי ללכת עם הלב ולחתום בלי קשר להצעות הכספיות שהיו לי. אני שמח מאוד להיות פה ורוצה להודות לכל אנשי המועדון על האמונה בי. אני באמת מאמין שאני יכול לתרום לקבוצה, קודם כל מקצועית אך גם חברתית. אני מקווה שתהיה לנו עונה מהנה ביחד", אמר בניון.

יוסי בניון במסיבת העיתונאים (צילום: משה בוקר/ערוץ 20)

 

הקשר הוותיק התייחס לעונה שעברה: "בעונה שעברה הקבוצה שיחקה כדורגל נפלא שהלהיב את הקהל ואני מקווה שאני אוכל לתרום, אעשה את המקסימום להצליח פה. אני רוצה להודות למכבי תל אביב על העונה האחרונה, ניתנה לי הזכות לשחק במועדון כזה ואני מודה להם ומאחל להם בהצלחה".

בניון לא הסתיר את הציפייה שלו: "אני מחכה למשחק הראשון. הרבה אמרו לי שלא משנה מה אתה עובר בקריירה – אם אתה לא עובר בבית"ר ירושלים אתה מפספס משהו. זה סוג של סגירת מעגל. אני מקווה שאפרוש בבית"ר ירושלים, זו הכוונה שלי. אם אוכיח את עצמי השנה וירצו אותי עוד כמה שנים אני אשמח. תמיד אמרתי כשהייתי צעיר שבית"ר ירושלים זה המועדון האהוב עליי ובפרט אלי אוחנה, שהיה האליל שלי. אז מבחינתי לשחק בבית"ר ירושלים ולעבוד תחת אלי אוחנה זו סגירת מעגל מדהימה".

יוסי בניון מוצג בבית"ר ירושלים עם אלי אוחנה ושרון מימר. צילום: משה בוקר/ערוץ20
יוסי בניון מוצג בבית"ר ירושלים עם אלי אוחנה ושרון מימר. צילום: משה בוקר/ערוץ20

 

על שאר ההצעות: "היו לי כמה הצעות אבל בסופו של דבר הלכתי עם הלב. היחסים עם מכבי תל אביב מצוינים, אבל הגענו למסקנה שהכי נכון לעזוב. גם ג'ורדי קרויף הסכים איתי ברגע שהחלטתי לעזוב והציע לי לחתום בבית״ר. הלכתי למקום שבו אוכל ליהנות".

ואיך אפשר בלי מילה על אוהדי מכבי חיפה, והפעם דווקא לחיוב: "אתם עושים עוול לאוהדי מכבי חיפה. לא הרבה שחקנים יקבלו את האהבה שקיבלתי מאוהדי מכבי חיפה. היה מדובר בקומץ ולא בכל האוהדים".

יוסי בניון אולי אוחנה ושרון מימר בהצגת הקשר בבית"ר ירושלים. צילום: משה בוקר/ערוץ 20
יוסי בניון אולי אוחנה ושרון מימר בהצגת הקשר בבית"ר ירושלים. צילום: משה בוקר/ערוץ 20
יוסי בניון אולי אוחנה ושרון מימר בהצגת הקשר בבית"ר ירושלים. צילום: משה בוקר/ערוץ 20
יוסי בניון אולי אוחנה ושרון מימר בהצגת הקשר בבית"ר ירושלים. צילום: משה בוקר/ערוץ 20
יוסי בניון מוצג בבית"ר ירושלים. צילום: משה בוקר/ערוץ20
יוסי בניון מוצג בבית"ר ירושלים. צילום: משה בוקר/ערוץ20
יוסי בניון מוצג בבית"ר ירושלים עם שרון מימר. צילום: משה בוקר/ערוץ20
יוסי בניון מוצג בבית"ר ירושלים עם שרון מימר. צילום: משה בוקר/ערוץ20

 


ראש הממשלה בנימין נתניהו תוקף הערב (א') את עיתונאי "הארץ" גדעון לוי, לאחר שזה כתב טור בו תקף את בני משפחת גולדין. לדבריו, מדובר ב"שפל חדש של נבזות ורוע לב. במקום לדרוש מהחמאס את שחרורם של הדר ואורון, יחד עם אזרחינו המוחזקים ברצועת עזה, משתלח גדעון לוי במשפחת גולדין ומאשים אותה בהסתה. בושה". ח"כ שולי מועלם תקפה באולפן "לפני כולם" בחריפות את לוי: "הוא מוכיח  את הניתוק שלו מהחברה הישראלית ומסייע לחמאס".

מתוך "לפני כולם", ימים א-ה בשעה 19:30
 כזכור, עיתונאי 'הארץ' גדעון לוי פרסם  טור בו הוא תוקף את התנהלות משפחת גולדין במאבק להשבת חלקי גופת בנם הדר גולדין הי"ד. "מסע שיסוי לא מוסרי ומקומם", כך מכנה לוי את המהלך שמובילים לאה ושמחה גולדין, אביו ואמו של הדר גולדין חלל צה"ל. "הגולדינים רוצים את גופת בנם בכל מחיר ואת המחיר הם רוצים להשית על שני מיליוני תושבי עזה המקוללים" כותב לוי, "שום התעללות בתושבים אין בה די מבחינתם. שיקפאו למוות, שלא יקבלו חשמל, שהאסירים יעונו עוד יותר בכלא, הכל מקודש בעבור גופת הבן. את ההסתה הזאת אסור לקבל".
שמחה ולאה גולדין באוהל מחאה מחוץ לבית ראש הממשלה בשנה שעברה. צילום: פלאש 90
שמחה ולאה גולדין באוהל מחאה מחוץ לבית ראש הממשלה בשנה שעברה. צילום: פלאש 90

לוי מותח ביקורת על משפחת גולדין שלא היה די לה "במחיר הדמים הנורא שכבר נגבה מתושבי עזה בגלל שלוחמי החמאס העזו בחוצפתם להרוג חייל ישראלי ולחטוף את גופתו לאחר שצה"ל פלש לשטחם".

"הגולדינים הפכו את עצמם למשפחת השכול הלאומית של ישראל", כותב איש השמאל הקיצוני. "מכלל אלפי הרוגי צוק איתן הפלסטינים ועשרות הפלסטינים בגדה שישראל החזיקה בגופותיהם, העולם אמור להתעניין אך ורק בגורלו של בנם ולהזדעזע ממנו. הגולדינים התנגדו ליציאת צה"ל מעזה — שייהרגו עוד אזרחים וחיילים, העיקר שבנם יגיע לקבר ישראל". לוי מאשים את המשפחה כי מתנהלים "כאילו גולדין הוא חלל צה"ל היחיד".

בתגובה להתנגדות בני המשפחה למתן הקלות לתושבי הרצועה כל עוד לא מוחזרת גופת בנם כתב, "הם רוצים שיהיה קר לכל תושבי עזה בחורף ושגם בקיץ לא יהיה להם חשמל. מצדם, שהתינוקות בפגיות ימותו, שהחולים יגוועו — העיקר שגופת הדר תוחזר. בחורף הם מחו שישראל איפשרה לקטאר ולטורקיה לספק סולר לעזה ועכשיו הם מתנגדים לאספקת חשמל לרצועה".

מראשי השדולה להשבת החיילים ח"כ שולי מועלם רפאלי ועמיר פרץ נמסר היום בתגובה לפרסום המאמר: "גדעון לוי מגלה שיאים של אטימות כשהוא בוחר לנבור בשכול של משפחת גולדין האצילה ולהטיח בה האשמות. במקום להציב מכשול נוסף, גדעון לוי יכול היה לנצל את טורו בעיתון להשבת החיילים הביתה או פשוט לשתוק".


בית״ר ירושלים הציגה היום את יוסי בניון במסיבת עיתונאים, והרכש החדש של בית״ר כבר מתרגש מההגרלה של משחקי עונת 2017/18 בליגת העל שתצא לדרך ב-19/8/17.

הסיבה? משחק פתיחה מסקרן ומלא עניין בין בית״ר ירושלים למכבי תל אביב בנתניה. יוסי בניון שנפרד ממכבי ישחק כבר במשחק הראשון נגד הקבוצה אותה החליט לעזוב. בניגוד למכבי חיפה, בניון עזב את מכבי תל אביב כשהוא מוערך מאוד על ידי האוהדים ומצוי ביחסים מצוינים גם עם המועדון.

דור מיכה חוגג עם בניון ודסה את השער השני. צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב
בניון חוגג עם שחקני מכבי בעונה שעברה מול בית"ר. צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב

 

האלופה הפועל באר שבע תשחק בטרנר נגד העולה החדשה מכבי נתניה, מכבי חיפה המתחדשת תשחק בחוץ נגד בני יהודה. על פי הערכות, ליגת העל בעונה הקרובה אמורה להיות הרבה יותר איכותית ומרתקת.

המשחקים המעניינים שסידרה ההגרלה הם: מכבי חיפה תארח כבר במחזור השני את הפועל באר שבע, במחזור החמישי מכבי חיפה תארח את מכבי תל אביב, המפגש המסקרן בין בית״ר ירושלים לבני סכנין ייערך בדוחא במחזור השישי. במחזור השמיני הפועל באר שבע תארח את מכבי תל אביב ובאותו מחזור תשחק מכבי חיפה נגד בית״ר ירושלים. הדרבי בין מכבי להפועל חיפה ייערך במחזור ה-12.


למרות המחדלים של השנים האחרונות ובשיאן ההתרסקות הכלכלית של הפועל תל אביב בעונה האחרונה, ההתאחדות לכדורגל לא מתכוונת לבצע שינויים בתקנון הבקרה התקציבית לעונה הקרובה.

לפני שנתיים התרסקה מכבי נתניה ובית המשפט העניק לה צו הקפאת הליכים, מה שגרם להפחתת 9 נקודות ממאזנה ולירידתה לליגה הלאומית. משבר דומה פקד את הפועל תל אביב בעונה שעברה, אבל גם זה לא הספיק כדי להוציא את התאחדות לכדורגל מהאדישות שלה כשהחליטה להמשיך הלאה למרות הסיכונים הרבים הצפויים גם בעונה הקרובה.

מגבש תכנית: יו"ר ההתאחדות לכדורגל עופר עיני. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
יו"ר ההתאחדות לכדורגל עופר עיני. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

על שולחנו של יו״ר ההתאחדות לכדורגל עופר עיני מונחת חוברת עם המלצות לשינויים בתקנון הבקרה. יו"ר הבקרה עופר אורליצקי גיבש כמה המלצות להתאחדות במטרה למנוע קריסה כלכלית של קבוצות בליגת העל ובליגה הלאומית.

נכון לעכשיו, עיני לא מתכוון ליישם את השינויים שהבקרה דורשת. הבעיה של עיני והבקרה היא בעלי הקבוצות. מי שאמור להצביע בעד ההמלצות שהבקרה דורשת לשנות בתקנון הם חברי הנהלת ההתאחדות לכדורגל שהם בעצם בעלי הקבוצות או נציגיהם בהנהלת ההתאחדות. לעיני אין רוב להעביר את השינויים שאינם מתאימים לקבוצות.

בעקבות המשברים הכלכליים של מכבי נתניה, הפועל תל אביב ומועדונים נוספים שלא שילמו משכורות בזמן, הבקרה התקציבית ביקשה להקשיח את נושא הערבויות של הקבוצות במטרה להקטין את הסיכונים. ההמלצה הבולטת שהוגשה להתאחדות היא ביטול מכתבי הערבות לתקציב הקבוצות מצד העירייה. עד כה הספיק מכתב מעירייה המאשר את גובה התקציב שהיא תעביר לקבוצה כדי שבבקרה יאשרו את הסכום כערבות.

משרדי ההתאחדות לכדורגל
משרדי ההתאחדות לכדורגל

 

בדוח ההמלצות שהוגש לאחרונה, בבקרה הבהירו להתאחדות כי פעמים רבות העיריות לא העבירו את הכספים במועד והסתבכות פלילית של ראשי הערים גרמה לבעיה בהעברת הכספים, כשמדובר בסכום של 3-4 מיליון שקל בעונה. הבקרה המליצה לעיני כי יבוטל אותו מכתב ההתחייבות שאין לו כיסוי במקרים כאלה, ובמקומו העירייה תיקח הלוואה מהבנק ותעביר את הכסף לבקרה.

בנוסף, הבקרה המליצה לבטל את מתן הצ'קים של ספונסרים וגורמים שונים ולקבל רק ערבויות כספיות מהבנקים. בבקרה אומרים כי ספונסרים ביטלו צ'קים או שלא עמדו בסיכום עם הקבוצות שנקלעו לבעיית תזרים מזומנים.

בבקרה דורשים לשפר את ניהול הסיכונים במטרה למנוע קריסה כלכלית ובנוסף לקבל מהקבוצות דוחות שוטפים ותדפיסי בנקים בכל רבעון לפחות. נכון לעכשיו, בהתאחדות לא קבעו דיון בהנהלה כדי לדון בהמלצות הבקרה התקציבית. קבלת ההמלצות עשויה למנוע מכמה קבוצות בליגת העל וממרבית קבוצות הליגה הלאומית לפתוח את העונה.

לפי ההתאחדות, שינויים בתקנון הבקרה כפי שהוגשו לעיני יגרמו לפחות לשליש מקבוצות ליגת העל בעיה לקבל אישור לתקציב כדי לפתוח את העונה וליותר ולבעיה דומה בקרב שני שליש מקבוצות הליגה הלאומית. בבקרה הבהירו כי גם אם לא מקבלים את כל ההמלצות שנועדו למנוע קריסה כלכלית נוספת, טוב היה אם היו מקבלים לפחות חלק מההמלצות במטרה לצמצם סיכונים ולאפשר לבקרה יכולת למעקב שוטף יעל ההתנהלות הכספית של הקבצות.


קיפאון בשוק הדיור? בנק ישראל הציג הבוקר (א') את נתוני ההלוואות לחודש מאי. לאחר שנרשמה ירידה בהיקף לקיחת המשכנתאות בחודש שעבר, החודש בנק ישראל מציג עלייה חדה. כך לפי בנק ישראל- בחודש מאי היקף המשכנתאות שנטל הציבור עמד על 4.55 מליארד שקלים לעומת 3.6 מליארד בחודש אפריל.

עלייה בלקיחת משכנתאות בחודש מאי. צילום: פלאש 90
עלייה בלקיחת משכנתאות בחודש מאי. צילום: פלאש 90

מדובר בעלייה חדה של 24.6% מחודש אפריל לחודש מאי מה שמצביע על התאוששות בשוק ולאו דווקא על התקררות כפי שדווח לאחרונה. עם זאת ביחס לחודש מאי אשתקד בנק ישראל מצביע על ירידה של כמעט 15%, כשבשנה שעברה היקף המשכנתאות שנלקחו ע"י הציבור עמד על 5.3 מליארד.

עוד עולה מנתוני בנק ישראל כי המשקיעים, אותם שר האוצר ניסה לדחוק מהשוק, חוזרים לזירה. על פי הנתונים בחודש אפריל סך הדירות להשקעה שנרכשו עמד על 515 דירות בסך הכל. בחודש מאי מספר הדירות עומד על 609 דירות.

נציין כי רשות המסים דיווחה לאחרונה כי מספר המשקיעים שבחרו למכור את הדירות וליהנות ממענק המדינה עולה, זאת למרות אי הוודאות והתמהמהות בג"ץ בקבלת ההחלטה הנוגעת לעתיד מס דירה שלישית. עם זאת כאמור- החודש בנק ישראל מצביע על המספר הגבוה ביותר מזה שלושה חודשים בכמות הדירות שנרכשו לצרכי השקעה.