מבזקים

בשל איתור שב"חים: המשטרה הוציאה צווי סגירה לבתי עסק בדרום

ערבים השחיתו אנדרטה לזכר חיילים בדרום הר חברון

נעדר מיום רביעי: אורי לוי, נראה לאחרונה ליד אשקלון

שני בני 16 נעצרו בחשד לניסיון שוד נהג מונית, שנפצע קל

נתניהו באזכרה לשמעון פרס: מתחם הכור בדימונה יקרא על שמו

ערבים ריססו בעמדה צבאית כתובות "מוות ליהודים" וצלבי קרס

בשל הגשם בדרום: החי-בר ביטבתה נסגר; קטע כביש באילת קרס

ממלא מקום ראש מועצת גוש עציון: "מודה לפרל על תרומתו"

גשמים באילת: תקריות רבות בעיר, שדה התעופה הושבת חלקית

ראש מועצת גוש עציון דוידי פרל הודיע שיעזוב את תפקידו

דף הבית > ספורט > 44 שנים לטבח הי"א במינכן

44 שנים לטבח הי"א במינכן

היום לפני 44 שנים נטבחו 11 הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן בפעולת טרור

טבח הספורטאים במינכן (5 בספטמבר 1972), פעולת טרור בה הותקפה חברי המשלחת האולימפית הישראלית, על ידי מחבלים פלשתינים מארגון "ספטמבר השחור". שניים מהחללים נרצחו בתוך מגורי המשלחת הישראלית בכפר האולימפי תוך כדי השתלטות המחבלים על חברי המשלחת, ותשעת האחרים, שהוחזקו כבני ערובה במשך כ-19 שעות, נרצחו במהלך ניסיון חילוץ כושל של כוחות משטרת בוואריה בשדה תעופה סמוך לעיר.

44 שנים. טבח 11 הספורטאים
44 שנים. טבח 11 הספורטאים

היתה זו אחת מפעולות הטרור הראשונות בגל הטרור הבינלאומי נגד מטרות ישראליות בשנות ה-70 של המאה ה-20. ועד היום, 44 שנים אחרי, נחשב הטבח לאחת מפעולות הטרור הידועות ביותר, עקב נסיבות התרחשותו במהלך אירוע הספורט החשוב ביותר, שהביאו אותו לפרסום עולמי.

שמותיהם של 11 חללי מינכן הם: משה ויינברג, אליעזר חלפיו, מארק סלאבין, זאב פרידמן, דוד ברגר, יוסף גוטפרוינד, יוסף רומנו, קהת שור, אנדרי שפיצר, עמיצור שפירא, יעקב שפרינגר.

בשנה שעברה בריאיון ל"ניו יורק טיימס" פורסם סרט בו נחשף כי המשפחות גילו את הפרטים על השעות האחרונות בחייהם של הקרבנות 20 שנה לאחר הטרגדיה, לאחר שהרשויות בגרמניה פרסמו מאות דפי דוחות שבעבר הכחישו את קיומם.

באולימפיאדה האחרונה: זוכרים את הי"א

עשרות שנים מנהל הוועד האולימפי הישראלי מאבק עם הוועד האולימפי העולמי בנוגע להנצחת חללי י"א הספורטאים שנרצחו במינכן במהלך האולימפיאדה בשנת 1972. כל השנים סירב הוועד האולימפי העולמי לאפשר לישראל לקיים אירועי הנצחה רשמיים וכל המאבקים כולל התערבות של ראשי המדינה לא הועילו.

אחרי מאבקים רבים לפני פתיחת האולימפיאדה בריו, הסכימו לראשונה בוועד האולימפי העולמי לקיים טקס רשמי  בריו לזכרם של י״א החללים. מאז הטרגדיה הנוראית ב-1972 שבה נהרגו הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן, הוועד האולימפי הבינלאומי דחה את כל הפניות מצד ישראל לא תמיד עם סיבות הגיוניות לכבד את הנרצחים אולם הפעם הם נכנעו.

במהלך הטקס שנערך בריו, הניחו חברי המשלחת הישראלית אבן זיכרון לנפגעי הטרור במשחקים האולימפיים ובראשם י"א החללים. רצח הספורטאים בגרמניה נחשב עד היום לאירוע החמור והשחור ביותר בתולדות המשחקים האולימפיים כאשר מחבלים פלסטינים מארגון "ספטמבר השחור", רצחו את הספורטאים הישראלים.

הטבח במינכן. צילום: Associated Press
הטבח במינכן. צילום: Associated Press

נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי תומאס באך הקריא את שמות הנרצחים ואמר: "היום אנחנו מציינים את הזיכרון. אנחנו מקדישים מקום מיוחד לאלה שלא איתנו. אלה שהלכו לעולמם. כל ספורטאי בכפר יכול להתייחד עם הרגעים האלה. מה שמאחד אותנו כבני אדם זה הצורך לזכור. האבנים שהובאו לכאן מסמלים את הרוח והמשפחתיות. אני מודה לנשיא הוועד היווני שעזר לנו להביא את האבנים".

"תקוותי שלצד הכיף וההנאה הבאים עלינו, נזכור ונזכיר את אלה שהלכו בזמן המשחקים האולימפיים. בכפר האולימפי חיים אתלטים מכל העולם בהרמוניה ולכן בחרנו במקום הזה. אני רוצה שנכבד את זכר נרצחי אולימפיאדת מינכן 1972. זו היתה התקפה נפשעת ואנחנו נכבד את כולם בשמותיהם".

44 שנים המתינה מדינת ישראל לטקס הרשמי, 44 שנה לקח לוועד האולימפי העולמי לערוך טקס לזכר הנרצחים במינכן 1972 ועל כך נאמר: עדיף מאוחר מאשר לעולם לא.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

אולי יעניין אותך גם

רן בן שמעון. צילום: פלאש 90

לקראת פיצוץ: בית"ר מקרטעת, הסבלנות של טביב נגמרה

היכולת לא מבריקה, האוהדים מתלוננים והקרע עם השחקנים מחריף: רן בן שמעון מקבל גיבוי מבעלי בית"ר י-ם וזה בדיוק הזמן להתחיל לארוז

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.