מבזקים

צפו: איך מתמודדים עם אוטובוס בוער במנהרה?

לבני: הזדמנות לחזור למכתב בוש פלוס

המשטרה תרגלה התמודדות עם אירוע רב נפגעים במנהרות הראל

ארדן למנדלבליט: לפתוח בחקירה נגד הח"כים בחשד להסתה ולרצח

חייל צה"ל חילק כרוזים התומכים באלאור אזריה ונשלח למעצר

הרב רוזן: תכנית ריאליטי סוחפת בתקשורת

כביש עוקף נבי אליאס: הטרקטורים בשטח

צו הפסקה מנהלי לעסק "מ.ב.ב אירועים בעם", חדרה

אמו של החייל מבקשת: בואו להלוויה

הרמטכ"ל איזנקוט אושפז בבית החולים לצורך הליך רפואי

דף הבית > אקטואליה וחדשות > הלוויין עמוס 6 התפוצץ במהלך תרגיל

הלוויין עמוס 6 התפוצץ במהלך תרגיל

אובדן ענק לחלל תקשורת ולתעשייה האווירית: הלווין הישראלי 'עמוס 6' נהרס יומיים לפני שיגורו לחלל

מכה קשה לפרויקט החלל הישראלי: יומיים בלבד לפני שיגור הלוויין הישראלי 'עמוס 6' לחלל, התפוצצה רקטת השיגור שנשאה אותו על גביה במהלך ניסוי באתר של חברת SpaceX, בקייפ קנוורל שבפלורידה, ארה"ב. על פי ההערכות, כתוצאה מכך נהרס הלוויין כליל, ונראה כי התעשייה בישראל תסבול מעיכוב של בין 2-3 שנים.

מתוך התכנית 'זה היום'

רקטת השיגור התפוצצה בבסיס השיגור כתוצאה מתקלה. אין נפגעים במקום, אך על פי הדיווחים, הבסיס התמלא בעשן שחור וסמיך ובניינים שנמצאים באזור רעדו בשל עוצמת הפיצוץ.
לפי חברת SpaceX, מדובר בנזק שנאמד בכ-200 מיליון דולר לחברת חלל תקשורת. גם מניות החברה צוללות בחדות בבורסה בתל אביב.

רק בשבוע שעבר, דיווחה 'חלל תקשורת' על מגעים למכירתה לתאגיד הסיני 'בייג'ין צ'יוואי' תמורת 285 מיליון דולר, אך התנאי להשלמת העסקה הותנה בשיגור הלוויין עמוס 6 בהצלחה.
עמוס 6 היה אמור לעזור לכיסוי האינטרנט ברחבי אפריקה ולסייע בין היתר לחברת פייסבוק. באוקטובר 2015 הודיעה פייסבוק שהחברה תשתמש בשירותי הלוויין על מנת להפיץ אינטרנט מהחלל בחינם, במסגרת פרויקט Internet.org.

לקראת השעה 16:20 החלה לדווח סוכנויות הידיעות בארה"ב על עשן כבד המיתמר מעל מתקן השיגור של חברת SpaceX בנמל החלל קייפ קנוורל. נראה כי במהלך בדיקות שגרתיות, רקטת האצה שהייתה על כן השיגור גרמה לפיצוץ המתקן כולו, כולל רקטת 'פאלקון 9'. הרקטה הרב-שימושית שהייתה אמורה לשאת את הלוויין הישראלי 'עמוס 6' לחלל ביום שבת הקרוב.

יו"ר סוכנות החלל של ישראל על הפיצוץ בפלורידה: "לצערנו הטיל כולו התפוצץ ביחד עם הלוויין הישראלי עמוס 6".

עמוס 6 הוא לוויין תקשורת מסדרת לווייני עמוס המפותח על ידי התעשייה האווירית לישראל עבור חברת חלל תקשורת. הוא צפוי היה להיות משוגר במהלך חודש ספטמבר 2016, על משגר פאלקון של חברת SpaceX, הלוויין נועד להחליף את עמוס 2. בלוויין הוכנסו שיפורים טכנולוגיים משמעותיים לעומת הדור הקודם של לווייני תקשורת מתוצרת ישראל, לרבות טכנולוגיה של הנעה חשמלית המאפשרת חיסכון משמעותי במשקל ובמחיר השיגור. מחיר הלוויין הצפוי הוא כ-200 מיליון דולר אמריקאי.

מכלול התקשורת של הלוויין, כולל 36 אלומות ממוקדות בעלות יכולת לשדר תקשורת בפס-רחב ובקצב נתונים גבוה (HTS) בתחום התדרים מ-26.5GHz ועד 40GHz.

עמוס 6
עמוס 6

התעשייה האווירית בתגובה לפיצוץ: "לוויין התקשורת עמוס 6 הינו הגדול והמתקדם שנבנה אי פעם במדינת ישראל, ע"י התעשייה האווירית עבור חברת חלל. בניית הלוויין הסתיימה זה מכבר והוא הועבר לאתר השיגור לטובת שילוב עם המשגר של חברת SpaceX עימה התקשרה חברת חלל. צר לנו על אובדנו של הלוויין עקב תקלה במשגר של SpaceX ואנו עומדים לשירותה של חברת חלל בכל עניין. תחום לוויינות התקשורת הינו אסטרטגי עבור התעשייה האווירית ועבור מדינת ישראל ואנו מקווים כי המדינה תמשיך לפעול לטובת שימור הידע בתחום והמשך ייצורם של לווייני תקשורת ישראלים".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

תולים את דגל ארה"ב. צילום: גרשון אלינסון/פלאש90

ברקת משיק קמפיין: "מחזקים את טראמפ"

ראש העיר ירושלים בקמפיין לחיזוק הנשיא הנכנס: "אחרי שמונה השנים השחונות הגיע ידיד אמת לבית הלבן". בתוך כך, אובמה נפרד: "נראה אם הגישה של טראמפ תוכיח את עצמה"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.