מבזקים

שבת שלום!

מצבו של הילד שנפל במהלך טיול בצאלים - קשה מאוד

"איש ביצוע ועשייה"

הוארך מעצר החשודים ברצח אריאל וואסי ז"ל

איגוד נותני שירותי הסיעוד: "אבידה גדולה לכולנו"

המדינה לבג"ץ: נבחן משפטית את החזרת גופות המחבלים

סגן שר הביטחון מביע צער כבד על מותו של מנכ"ל משרד הרווחה

כניסת שבת: 16:00, יציאת שבת: 17:15

פוליטקאי הולנדי הורשע בהסתה נגד מוסלמים

הולך רגל נפצע קשה מפגיעת רכב בנתניה

דף הבית > אקטואליה וחדשות > שר הנפט המצרי: הסעודים סגרו את הברז

שר הנפט המצרי: הסעודים סגרו את הברז

למרות ההסכם ביניהן, ערב הסעודית עצרה את אספקת הנפט למצרים מטעמים פוליטים אזוריים. עכשיו מצרים תולה תקווה באיראן

מכת מצרים. לאחר שמסרה לה מצרים את האיים טיראן וסנפיר בתמורה לסיוע, החליטה ערב הסעודית לפני כחודש לסגור את הברז ולעצור את אספקת הנפט למצרים עד להודעה חדשה. כך אישר אתמול שר הנפט של מצרים טארק אל־מולא. הסעודים גם הטילו מגבלות על טיסות חברת התעופה המצרית לסעודיה והחזירו לארצם את שגרירם במצרים.

"מצרים לא תשתחווה בפני אללה". א-סיסי
"מצרים לא תשתחווה אלא לאללה". א-סיסי

הסיבה – ככל הנראה – פוליטית. השתלשלות העניינים החלה בהצבעתה של מצרים בעד ההצעה הרוסית במועצת הביטחון בתחילת אוקטובר. בתגובה לכך אמר נציג סעודיה באו"ם שתמיכת מצרים ברוסיה היא "דבר מעציב".

כמו כן, הסעודים כועסים על על המגעים המתהדקים בין מצרים לנשיא אסד בסוריה ובעלת בריתו רוסיה, הידועות כיריבות הפילנתרופית לשעבר, ש-23 המיליארדים שלה הצילו את מצרים מפשיטת רגל לאחר עלייתו של א-סיסי לשלטון.

האלטרנטיבה: איראן

כאופציה חלופית, ינסה אל-מולא לחתום על הסכם עם איראן במהלך ביקורו הקרוב שם. מה שצפוי לעורר עוד יותר את זעמה של ערב הסעודית. החלטה זו מערערת על השתייכותה של מצרים ל"קואליציית המדינות הסוניות המתונות", הכוללת את סעודיה, ירדן, איחוד האמירויות והרשות הפלסטינית, המאוחדת נגד איראן ודעאש.

איך קרה המהפך? המזרחן ד"ר מרדכי קידר טוען כי "הרוח הצפונית המגיעה משדות המערכה של סוריה טרפה את כל הקלפים שעליהם הימרו הדוברים", זאת לדבריו, בעקבות "המצב בסוריה בשנתיים האחרונות, ובייחוד המעורבות הרוסית, המערכה על חלבּ וההחלטות על סוריה במועצת הביטחון שמצרים חברה בה השנה. היחס לאסד מקטב את עמדות כל המדינות המעורבות בסוריה: רוסיה, איראן, עיראק וחיזבאללה תומכות באסד, לא רק בפן הפוליטי אלא גם בהשתתפות פעילה בלחימה. לולא המעורבות הזו היה אסד נופל מזמן. מנגד, המדינות המתנגדות לאסד – סעודיה, טורקיה וחלק מהאמירויות – פועלות באופן פוליטי, ומממנות, מחמשות ומאמנות את ארגוני המורדים".

לדברי ד"ר קידר, נשיא מצרים א־סיסי "הכריז בטקס צבאי ש"מצרים לא תשתחווה אלא לאללה", כלומר לאף אדם או מדינה, ברמז לסעודיה. לתקשורת התגלגלה ידיעה שקצין בכיר לשעבר בצבא מצרים מכר סירות סיור לחות'ים בתימן, אלו שאיראן תומכת בהם וסעודיה מנסה לחסלם. כל ההידרדרות הזו ביחסי שתי המדינות אירעה תוך חמישה ימים, בין 8 ל־13 באוקטובר".

"מנגד, היחסים בין מצרים ורוסיה מתהדקים בשנה האחרונה למורת רוחם של הסעודים, ושיתוף הפעולה בין א־סיסי לפוטין מגיע גם לתחום הצבאי: מצרים רוכשת נשק רוסי ועורכת תמרונים עם צבא רוסיה, ורוסיה מסייעת למצרים לבנות כור גרעיני", מוסיף קידר.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

אילוסטרציה: מעצר מחבלים. צילום: 0404

נחשפה חוליית מחבלים שתכננה פיגועים בירושלים

מ: שב"כ חשף חוליית חמאס שפעלה בירושלים ותכננה פיגועי ירי נגד בסיסי צה"ל: "סיכול התשתית מוכיח את הסיכון ממפגעים בעלי ת.ז ישראלית"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.