מבזקים

הולך רגל בן 57 נפגע מרכב בבאר שבע; מצבו בינוני

משפחת הדר גולדין על ליברמן: "רוצה להפוך את עזה לסינגפור"

קטטה פרצה בין אוהדי מכבי ת"א לאוהדי מכבי חיפה; 8 נעצרו

בבוקר החג: צה"ל תקף תשתית טרור של חמאס בתגובה לירי לישראל

בשל תאונה: עומס תנועה בכביש 443 לכיוון מודיעין

הוארך מעצרן של שתי החשודות במעורבות ברצח ברוך אנבייה ברחובות

כביש 1 נפתח לתנועה מחדש לאחר שנסגר בעקבות אוטובוס בוער

כביש 1 נחסם לתנועה בעקבות אוטובוס שעולה באש

נער בן 14 נעצר לאחר שגנב קלנועית מזוג תיירים בכנסיה בירושלים

שריפה פרצה במחסן המכיל אסבסט בחיפה

דף הבית > אקטואליה וחדשות > מסעוד גנאים: "רוב חייו פרס היה נגדנו"

מסעוד גנאים: "רוב חייו פרס היה נגדנו"

יום סוער עבר על חברי הרשימה המשותפת שסירבו להספיד את נשיא מדינת ישראל לשעבר. חה"כ מסעוד גנאיים היה אמיץ דיו כדי להסביר: "לא שופטים אדם רק לפי פסיק בסוף חייו"

מהי מורשת פרס? זו השאלה שמרחפת מעל זכרו המטושטש של הנשיא לשעבר. עבור הישראלים, פרס הוא סמל ליונת שלום, ראש מחנה השלום ומוביל הסכמי אוסלו. אך בציבור הערבי, יש לנשיא לשעבר תדמית יונית הרבה פחות.

 חברי הכנסת הערבים מתחמקים ממתן תשובה ל"לפני כולם"

מהבוקר ניסו להבין הפרשנים השונים את שתיקתה של מפלגת הרשימה הערבית המשותפת, אך ללא הואיל. איימן עודה תקף מוקדם יותר את פרס על פועלו. בראיון לגלי צה"ל, אמר עודה כי הוא אינו יכול לשכוח לפרס את הקמת ההתנחלויות.

"אני לא יכול לשכוח את פרס שהקים את ההתנחלויות, ואני לא יכול לחשוב על הסיטואציה הקשה כמו בתקופת ענבי זעם. אני אביע את דעתי כמו שאני רוצה להביע, אני לא שותף להיסטוריה. אני לא יכול לסלוח על שנת 1949, על הכור הגרעיני. הוא המיט אסון על העם שלי, אני לא יכול להיות שותף לכך, במיוחד כאשר הוא היה נשיא מדינה ולא ביקר את ראש הממשלה".

גנאים תוקף את פרס. צילום: פלאש 90
גנאים תוקף את פרס. צילום: פלאש 90

"יש משהו מורכב, לא קל, יש תפיסה פוליטית. זה אדם שנפטר רק אתמול, צריך לכבד זאת, אבל הוא אדם עם מסרים מורכבים. אני יכול להגיד באומץ וביושרה כמה דברים חיוביים. אני מביע את דעתי איך שאני רוצה להביע, לא כמו שאתה רוצה. הוא עשה דברים יפים, כמו בשנות ה-90 עם הגוש החוסם, ובמיוחד עכשיו על האוכלוסיה הערבית. אין ספק שהוא הוביל לכך שנהיה אוכלוסיה לגיטימית. מעל 90 אחוזים מהאוכלוסייה הצביעה בעדו ב-96', למרות הטבח שהיה".

צוות "לפני כולם" ניסה להשיג מחברי הרשימה המשותפת צער על לכתו של פרס או סיבה לכך שזו המפלגה היחידה שלא הביעה צער על פטירת הנשיא לשעבר. חבר הכנסת היחיד שהסכים לדבר הוא מסעוד גנאיים, שהסביר כי על אף שפרס פעל בערוב ימיו למען השלום, רוב חייו הוא פגע ב"ערבים פלסטינים", לשון גנאיים.

ח"כ גנאיים בראיון ל"לפני כולם"

"נכון שבאחרית ימיו שמעון פרס עשה למען השלום, אבל גם היה לו חלק במה שקרה לנו כערבים פלסטינים. הוא היה שר הביטחון ביום האדמה 1976, למשל. שמעון פרס היה רה"מ ב-96' כאשר היה הטבח בכנא בלבנון. שמעון פרס הייתה לו תרומה גדולה, הייתי אומר, לכל מפעל ההתיישבות בשטחים הכבושים. לכן כאשר אנחנו רוצים לשפוט בן אדם אנחנו לא שופטים אותו רק בפסיק אחרון מחייו אלא לכל הדפים של חייו – ורוב הדפים של שמעון פרס לא היו לטובתנו כערבים פלסטינים".

לפני כולם

לפני כולם

אולי יעניין אותך גם

מפנה אצבע מאשימה לחמאס. השר אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חמאס לליברמן: "קודמיך איימו עלינו ועכשיו הם מתים"

שר הביטחון אביגדור ליברמן התראיין לעיתון הפלסטיני "אל קודס" ופרש את משנתו ביחס לפלסטינים: "ישראל אינה זקוקה לאום אל פחם"

תגובה אחת

  1. לאיזה תגובות ציפיתם, כשניסיתם לסחוט סמפטיה מהגייס החמישי בקרבנו ?!

    מבחינתם, פרס היה עוד מסומם שקנה את הונאת "הדו קיום" עם הג'יהאד המוסלמי
    שבזכותה יש לערבים 20 מדינות לעם אחד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.