מבזקים

הולכת רגל בת 42 נפגעה מרכב בעכו; מצבה בינוני

רוכב אופניים בן 30 נפגע מרכב בכניסה לשמורת תל דן

יפן: שלושה פצועים בשני פיצוצים שאירעו בו זמנית בפארק

אישה נהרגה וגבר נפצע קל לאחר שהותקפו סמוך לברקן; הרקע פלילי

צה"ל עצר מבוקש ותפס כסף המיועד לטרור בשטחי באיו"ש

ארז אדלשטיין פוטר אמש מתפקידו כמאמן קבוצת הכדורסל מכבי ת"א

תחזית: מעונן חלקית ללא שינוי של ממש בטמפרטורות

ח"כ פריג': אציע שלא להשתתף בהצבעות על הצעת החוק של ביטן

טורקיה: מוכנים לנקוט צעדים בלחימה בעיראק במידת הצורך

רוזנטל: בספק אם מצביעיו של ביטן עדיין קונים את השטויות שלו

דף הבית > תרבות > צביעות במכון הישראלי לדמוקרטיה?

צביעות במכון הישראלי לדמוקרטיה?

סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה מנסה להסביר לקלמן ליבסקינד למה ביקורת על נשיא המדינה לא תקינה אך הקראת דרוויש כן

בשיחה שערך הבוקר (ג') העיתונאי קלמן ליבסקינד עם סגן נשיא 'המכון הישראלי לדמוקרטיה' פרופ' ידידה שטרן ב"גלי ישראל", ניסה ליבסקינד לעמתו עם הצביעות לכאורה שמפגין המכון בהקשר של חופש הביטוי. בעוד כאשר פרסם ערוץ 20 פוסט המבקר את נשיא המדינה רובי ריבלין, בחרו במכון לדמוקרטיה לגנות בחריפות את הערוץ – כשהוקרא על בימת טקס פרסי אופיר שירו האלים של המשורר מחמוד דרוויש, בחרו לשתוק במכון.

מתוך הראיון בתכנית 'עצם העניין' עם קלמן ליבסקינד, גלי ישראל

ליבסקינד: "אני מנסה לייצר איזה קו אידאולוגי או תפיסתי-עקרוני מהדברים שלך ויש משהו אחד שחורג ממנו ואני מאוד אודה לך אם תסביר לי אותו. אני זוכר מה עשיתם במכון הישראלי לדמוקרטיה לערוץ 20 שפרסם ביקורת נוקבת על נשיא המדינה רובי ריבלין, והוצאתם אז הודעה שתקפה את הערוץ בטענה שמדובר בקמפיין, אני מצטט: 'קמפיין מכוער שמבזה את מוסד העיתונות'. אז נסה רגע להסביר לי: להגיד על נשיא המדינה שהוא מבזה את מוסד הנשיאות – כי זה מה שאמר אז ערוץ 20 – זה אסור, אבל להקריא בטקס רשמי שיר של משורר שמבקש לאכול את בשרנו היהודים – זה מותר?"

שטרן: "אני לא חושב שזה אסור, מותר לי להביע עמדה, אם זה טוב או רע…"

ליבסקינד: "אני שואל על העמדה… אנחנו לא מדברים פה על משהו חוקי, לא שלחת משטרה לערוץ 20. אני שואל משהו אחר. כשהמכון הישראלי לדמוקרטיה מוציא הודעה נגד סטטוס של כלי תקשורת שמותח ביקורת על הנשיא, מה אני מבין מזה על דמוקרטיה ועל תפיסתכם על חופש ביטוי?

שטרן: קלמן, אתה מערב דבר בשאינו מן העניין. אני אנסה לענות. אני לא חושב שהשרה רגב עשתה דבר שהוא אסור על פי החוק. אני מגנה אותו כשהוא לא נראה לי. אותו הדבר אני יכול לגנות ערוץ תקשורת. ואגב… אני חושב שכשהנשיא לא הזמין את עמיר בניון בעקבות שירו, הוא פעל בצורה לא נכונה לעניות דעתי.

ליבסקינד: לא, אתה הולך אבל למקום אחר, פרופ' שטרן. אני שואל אותך, אני מצפה ממך – אולי אני טועה אז תתקן אותי – כסגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, שכשכלי תקשורת מותח ביקורת על פוליטיקאי או במקרה הזה על נשיא המדינה, אם אתה כבר מתבטא הדבר הראשון שתגיד זה 'אני עומד מאחורי כלי התקשורת הזה, כי אני הדמוקרטיה, אני סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, יותר חשוב לי מכל שאפשר יהיה למתוח ביקורת, גם על נשיא המדינה'. והדבר היחיד שבחרתם להגיד אז, שזה קמפיין מכוער שמבזה את מוסד העיתונות. אז אני שואל מה אני מבין מזה?

שטרן: אוקי, מסכים איתך קודם כל שתפקידנו הראשוני הוא לאפשר לכולם לבקר את כולם. גם הנשיא צריך להיות חשוף לביקורת. למשל, כשניסו לעשות חוק שייפגע בישראל היום, למרות שאתה מבין והמאזינים מבינים שהוא לא כוס התה שלי בבוקר העיתון הזה, אנחנו יצאנו להגנתו. אותו הדבר צריך להיות גם עם ערוץ 20 . צריך לצאת להגנתו. מותר לנו להביע עמדה שדרך מסוימת של ביטוי איננה נראית לנו.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

בוב דילן. ויקיפדיה

בוב דילן מסנן את ועדת פרס נובל

חברי האקדמיה השוודית כועסים על הזמר והיוצר שאינו משיב לפניותיהם. "דילן יהיר וחסר נימוס"

3 תגובות

 1. קלמן ליבסקינד הוא הצבוע מס' 1.
  הוא תקף בתוכניתו את המפכ"ל אלשייך, כשכולם ידעו שקטעו את נאום המפכ"ל ולא הזכיר אפילו ברמז
  את דבריו אודות 'שיטור היתר' כלפי האתיופים.
  קלמן דיבר בצורה על המפכ"ל מבישה ומבזה, שהשמאלנים לעולם לא יגיעו לרמה שלו.
  הפסקתי לחלוטין להאזין לנכלולי הלז ולפרסם אודות האיש.

 2. קלמן ליבסקינד, הצבוע הגדול זה אתה עצמך ! קבלת חומר על מבקר המדינה וגנזת אותו, לפחות תחזיר את החומר ותאפשר לעיתונאי אחר להוציא את האמת לאור.

 3. מויישה טורבינה

  לא מצפה מאנשי ה-"מה יפית" כגון פרו' שטרן… כלום. סתם אוכלי חינם. ושתהיה לכולנו שנה טובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.