מבזקים

הוארך מעצרן של שתי החשודות במעורבות ברצח ברוך אנבייה ברחובות

כביש 1 נפתח לתנועה מחדש לאחר שנסגר בעקבות אוטובוס בוער

כביש 1 נחסם לתנועה בעקבות אוטובוס שעולה באש

נער בן 14 נעצר לאחר שגנב קלנועית מזוג תיירים בכנסיה בירושלים

שריפה פרצה במחסן המכיל אסבסט בחיפה

קו לוד-נתב"ג נפתח לאחר שנסגר בעקבות אדם פצוע על המסילה

נסגר קטע הרכבת בין לוד לנתב"ג בעקבות אדם שנמצא פצוע על המסילה

חיילים ירו כדורי גומי לעבר שלושה חשודים שהתקרבו לגדר בבית אל

עיראק: דאעש תקף עיר הסמוכה לגבול הירדני

טורקיה: שוטר נהרג ועשרה בני אדם נפצעו בפיצוץ מכונית תופת

דף הבית > אקטואליה וחדשות > מי עומד מאחורי יוזמת "מחליטים ב-50"?

מי עומד מאחורי יוזמת "מחליטים ב-50"?

יוזמה חדשה קוראת לקיים משאל עם על עתיד ההתיישבות: "לרגל שנת ה-50 לשליטה הישראלית בשטחים, אנחנו דורשים שיתקיים משאל עם על עתידם"

קמפיין חדש בשם 'מחליטים ב-50' החל לשטוף את הרשת, בדרישה מהממשלה להגיע להכרעה בנוגע לגורל שטחי יהודה ושומרון בשנת ה-50 לשחרורם, שתחול ב-2017. לדרישתם, ההכרעה צריכה להיעשות על ידי משאל עם.

דיון הפטריוטים בנושא משאל העם בנושא יהודה ושומרון

באתר ובעמוד הפייסבוק של הקמפיין לא מוזכרים הגוף או הגורמים העומדים מאחורי היוזמה, אלא רק "ישראלים וישראליות שחושבים שאחרי חמישים שנים של שליטה ישראלית על השטחים, הגיע הזמן לקבל החלטה על גורלם דרך משאל עם ובכך לקבוע את עתידנו".

אך, בדיקת דומיין האתר ב'איגוד האינטרנט הישראלי' מעלה כי הוא רשום על שם עמית יולזרי (34), עיתונאי ואיש טלוויזיה המתגורר כיום ביפו, מפעילי המחאה החברתית של קיץ 2011. לפני שנתיים, גר יולזרי בלונדון ועבד כמנהל קמפיינים בארגון של האיחוד האירופי.

האתר שהוקם לצורך קידום היוזמה. צילום מסך
האתר שהוקם לצורך קידום היוזמה. צילום מסך

בין המקימים נמצא גם צלי רשף מ'שלום עכשיו', שפרסמו כי הם "שותפים" ליוזמה. מה שיכול להסביר התבטאויות שונות באתר כמו "בהיעדר מנהיגות שמקבלת הכרעות וקובעת גבולות ברורים ומוכרים – הגיע הזמן שאזרחי ישראל הם שיקבלו החלטה" וכן הנחת היסוד כי יש בעיה כלשהי בהחזקת שטחי יהודה ושומרון על ידי ישראל: "איננו יכולים להרשות לעצמנו 50 שנים נוספות כאלה".

כשעזב יולזרי את הארץ וירד ללונדון, הוא אמר אז בראיון ל'דה מרקר' כי ההחלטה לעזוב את הארץ נעשתה בין היתר "לאור האכזבה הפוליטית שאחרי הבחירות". "לונדון מלאה בהזדמנויות. הבנו שבארץ לא משנה כמה עובדים, עדיין המאבק נורא קשה", הוסיף.

"שותפים". שלום עכשיו. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90
"שותפים". שלום עכשיו. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

בין ה-5 ל-10 ביוני 1967 התחוללה מלחמת ששת הימים. המלחמה הסתיימה בניצחון גדול, גבולות הארץ הורחבו, מפת הארץ גדלה והכילה מעתה את הגולן בצפון, יהודה ושומרון ואת ירושלים השלמה. בכ"ח באייר תשכ"ז צה"ל כבש את הכותל המערבי לאחר 19 שנות ניתוק של עמ"י ממנו. יום לאחר מכן הגיעו הרמטכ"ל דאז משה דיין והרב שלמה גורן ושחררו את מערת המכפלה ללא כל התנגדות ערבית.

מאז חודש היישוב היהודי בחברון, הנמצאת בשטחי יהודה וב-1974 הוקמה סבסטיה כתחילת חידוש היישוב היהודי בשומרון.

נראה כי דווקא יש בימין מי שתומך ביוזמה. בשיחה עם ערוץ 20, אומרת חברת הכנסת שולי מועלם כי מדובר ב"יוזמה שהיא ברוכה, כי אנחנו רגילים שפעילויות של השמאל לרוב אינן בדרכים מוסדרות, ופה כשהם מצהירים כי הם חוזרים לבוחר – זה ראוי". אך לטענתה, השאלה המוצגת למשאל איננה רלוונטית: "אם כבר מדברים על משאל עם", אומרת מועלם, "השאלה צריכה להיות האם יש להחיל את הריבונות הישראלית על שטחי יהודה ושמרון".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

נכנס למחלקת יולדות באין מפריע. ארכיון. פלאש 90

מזעזע: פלשתיני התחזה לרופא ואנס מטופלת

תושב הכפר ענאתא נכנס לבית החולים שערי צדק, גנב מכשיר נייד ותקף מינית את אחת היולדות בביה"ח. מעצרו הוארך בשבוע

3 תגובות

  1. זה היה ברור שעוכרי ישראל חולי הנפש מהשמאל ארגנו את זה לכלא את כולם

  2. טריק פוליטי נטו, מלכודת הסברה: אם נצביע נגד, יוכלו להפיץ בכל העולם שכל היהודים הם כובשים. אם נצביע בעד, אז הנה "העם דורש נסיגה"

  3. יוזמת משאל העם ברוכה, רק שחסרה אופציה שלישית לבחירת הציבור. האופציה השלישית היא תיחום אוטונומיה טריטוריאלית פלשתינית בריבונות ישראל בגדה המערבית. 2 מליון הפלשתינים המתגוררים שם יקבלו תושבות ישראלית, לא אזרחות. הכניסות והיציאות תהיינה תחת ביקורת הדוקה, בדומה לנעשה היום. לא יהיו התנחלויות יהודיות חדשות, אך גם לא הגירה של פלשתיני אחד לשם, פליט או לא פליט.
    המדינה הפלשתינית צריכה לקום במקביל במפגש הגבול ירדן-סעודיה, באיחור של 68 שנה. צריך סוף סוף לעבוד על זה. זהו פתרון אפשרי והוגן לשני הצדדים. לשם כך, הפלשתינים צריכים לשים את הכבוד הערבי בצד ולשתף פעולה. זה הכל. פשוט מאד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.