מבזקים

נקבע מותו של גבר בן 65 שטבע בסחנה

הותר לפרסום: נעצרו שתי חשודת במעורבות ברצח הנער מרחובות

ממצאי התאונה בבסיס רמון: הצוות פעל על פי ההנחיות המקצועיות

עיראק: דאעש מחזיק בשבי 550 משפחות מכפרים באזור מוסול

שני משתתפי המרוץ פונו לטיפול בבתי החולים לאחר שחשו ברע

בן 39 התמוטט כתוצאה ממכת חום במהלך מרוץ סמוך ליישוב שילה

מרוץ האופניים בתל אביב: נפתחו לתנועה כל הרחובות שנחסמו

נתיבי איילון נפתחו לתנועה לאחר אירוע האופניים בתל אביב

גופתו של גבר בן 40 נמצאה צפה בנחל הירקון בתל אביב

סריקות אחר חשודים שעקרו מכשיר כספומט מסניף בנק בכפר ורדים

דף הבית > אקטואליה וחדשות > הידיעה על השבת גופתו של אלי כהן – שיקרית

הידיעה על השבת גופתו של אלי כהן – שיקרית

גל"צ: הדיווחים מאמש לפיהם ארגוני המורדים ישיבו את עצמות המרגל מדמשק התבררו כשגויים

האם גופתו של המרגל הישראלי בדמשק אלי כהן בדרכה הביתה?  הבוקר חושף כתב גל"צ, ג'קי חוגי, כי הידיעה שהתפרסמה בנושא – שקרית.

אמש (ד') דווח בחדשות 2 כי 51 שנים לאחר שהמרגל הישראלי הוצא להורג בדמשק, בכוונת ארגוני המורדים במשטר אסד להעביר לישראל את גופתו של כהן. זאת לאחר שבשבוע שעבר פרסם עמוד פייסבוק בשם "אוצרות האמנות של סוריה" תיעוד המראה את הרגעים לאחר ההוצאה להורג, שאירעה ב-18 במאי 1965.

נדיה כהן, אלמנתו של המרגל, ב"לפני כולם", 20.9.16

על פי הודעה של תחנה לבנונית בשם LBC, האופוזיציה הסורית תמסור את המרגל אלי כהן לישראל. מדובר באותה התחנה שפרסמה את תמונות החייל השבוי רון ארד.

לדברי חוגי, הידיעה שודרה פעם אחת באמצעי התקשורת הלבנוניים ומיד אחר כך הוסרה כי התבררה כשקרית. עוד הוסיף כתב גל"צ כי עפ"י הערכות לא ניתן לחלץ את עצמותיו של כהן, זאת מכיוון שעל קברו נבנה בניין רב קומות.

הסרטון של תליית המרגל הישראלי אלי כהן הופץ על ידי ארגוני המורדים בסוריה. בתיעוד ניתן לראות את ההמון המתאסף ולאחר מכן את גופתו של כהן מוכנסת לארון קבורה שמועלה לרכב שנוסע מהמקום.

כהן גויס למודיעין הישראלי במאי 1960. הוא הצטרף ליחידה 188 של אמ"ן, שאחר כך סופחה למוסד והפכה ליחידת "קיסריה" אפופת ההילה, היחידה למבצעים מיוחדים. בין השאר עסק בהעלאת יהודים ממצרים לישראל. הוא עצמו עלה לארץ רק כשהיה בן 33, שלוש שנים לפני שהתגייס. ב-1961 כהן כבר היה נשוי לנדיה ואב לבת.

המרגל מדמשק
המרגל מדמשק. אלי כהן הי"ד

הוא נשלח לארגנטינה, שם נבנתה לו דמות של סוחר ערבי, גולה סורי. בבוקר 18 בינואר 1965 נלכד אלי כהן. שלושה אנשי מודיעין סורים, בראשותו של קולונל סווידאני, קצין המודיעין של סוריה, פרצו לדירתו. כהן נתלה כאמור בכיכר מרג'ה, והשאיר אחריו בישראל אישה ושלושה ילדים.

"תחושה כואבת"

נדיה כהן, אלמנתו של המרגל הישראלי, אמרה בשיחה עם "לפני כולם" כי "התחושה קשה, כואבת ומחזירה אותי ואת המשפחה לאותה התקופה כאילו שאלי עכשיו סיים את החיים שלו. לראות את הארון ואת הגופה, את ההמונים שמריעים ואת המנגינה שחיברו למבצע הזה, זו תחושה של כאב ושל בכי".

היא סיפרה כי כהן ידע שאם ישוב אל סוריה, לא יחזור ארצה. "הוא נפרד ממני באופן מיוחד, הכין אותי למותו. עם הרבה כאב והרבה דמעות. הוא ראה בזה סימן לא טוב. זה גומר אותי".

"שחררו תמונה כזו שנועצת בלבי ובלב הילדים עוד סכין. משחקים בנו". היא הוסיפה כי היא מקווה ש"מישהו יצא מהמשטר הסורי ויגלה איפה הגופה, הכאב כמו שהם עוברים עכשיו, אין להם לב מברזל כמו שהיה לגבינו". כאמור הבוקר נודע שהידיעה על השבתו היא שקרית.

 

עקיבא לם

עקיבא לם

עורך משנה באתר ערוץ 20
עקיבא לם

@akivalamm

עורך משנה, אתר ערוץ 20
עקיבא לם

אולי יעניין אותך גם

"התחייבות להקפאת בנייה מהווה קו אדום מבחינתנו". צילום: פלאש 90

בנט לנתניהו: קבלת התנאי של הרצוג תוביל לפרישתנו

יו"ר הבית היהודי הבהיר לראש הממשלה נתניהו כי אם יתקבל התנאי שהציב הרצוג להקפאת הבנייה - הבית היהודי תפרוש מהממשלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.