מבזקים

הוארך מעצרן של שתי החשודות במעורבות ברצח ברוך אנבייה ברחובות

כביש 1 נפתח לתנועה מחדש לאחר שנסגר בעקבות אוטובוס בוער

כביש 1 נחסם לתנועה בעקבות אוטובוס שעולה באש

נער בן 14 נעצר לאחר שגנב קלנועית מזוג תיירים בכנסיה בירושלים

שריפה פרצה במחסן המכיל אסבסט בחיפה

קו לוד-נתב"ג נפתח לאחר שנסגר בעקבות אדם פצוע על המסילה

נסגר קטע הרכבת בין לוד לנתב"ג בעקבות אדם שנמצא פצוע על המסילה

חיילים ירו כדורי גומי לעבר שלושה חשודים שהתקרבו לגדר בבית אל

עיראק: דאעש תקף עיר הסמוכה לגבול הירדני

טורקיה: שוטר נהרג ועשרה בני אדם נפצעו בפיצוץ מכונית תופת

דף הבית > אקטואליה וחדשות > נמצאו חלקי גופות של נספים בשואה ששימשו למחקרי נאצים

נמצאו חלקי גופות של נספים בשואה ששימשו למחקרי נאצים

במכון מחקר בגרמניה נמצאו חלקי גופות של נספי שואה, בניהם יהודים, שנרצחו ע"י הנאצים ונעשו בהם ניסויים

חלקי הגופות ממלחמת העולם השניה נמצאו, בטעות, במהלך בנייה וארגון מחדש של מכון "מקס פלאנק" במינכן, חלק מרשת מחקר גדולה בגרמניה. הוקמה ועדת חקירה מיוחדת על מנת למצוא למי שייכים חלקי הגופות. כך לפי פרסום בגל"צ.

חלקי גופות מימי מלחמת העולם השניה. pixabay
חלקי גופות מימי מלחמת העולם השניה. pixabay

עשרות המוחות וחלקי הגופות שנמצאו, משויכות ככל הנראה לאנשים שהמשטר הנאצי המית ב"המתות חסד", אותו כינוי לרצח למטרות מחקר שבוצע בין היתר בחולי רוח, ילדים, מתנגדי משטר וכן במספר רב של יהודים. ועדת החקירה המיוחדת שהוקמה בודקת כעת למי שייכים המוחות.

עד היום האמינו והצהירו במכון "מקס פלאנק" הוותיק בו נמצאו חלקי הגופות, כי כל הדגימות שנלקחו מקורבנות של המשטר הנאצי נמצאו ונקברו עוד בשנות התשעים. משהתגלה שאין זה כך, סוערות הרוחות במכון וכאמור הוקמה ועדת חקירה מיוחדת לעניין.

מהמכון "המומים", לא עדכנו את מכוני המחקר בארץ

בהודעה שפורסמה בגרמנית באתר המכון בלבד, כתב מכון מקס פלאנק "אנחנו מתביישים בממצאים אלו, והמומים ממציאתם בארכיון". הידיעה לא הובאה לידיעת התקשורת כאן בארץ או בגרמניה. ההודעה מסתיימת במילים "נעדכן את הציבור בכל מידע שיתגלה לשקיפות מירבית" – למרות הודעה זו, אפילו במכון יד ושם, המרכז הגדול ביותר לחקר השואה בעולם, לא התקבלה שום הודעה מהמכון וכלל לא שמעו על הפרשה ועל הממצאים עד הפרסום הבוקר בגל"צ.

לפי מה שמוסרים כעת ממקס פלאנק עולה שככל הנראה, דגימות אלו הן חלק מעזבונו של חוקר מוח נאצי בשם יוליוס האלרפורדן, שערך ניסויים בבני אדם בזמן המשטר הנאצי וגם לאחריו, ואפילו כיהן לתקופה כראש המחלקה הנוירופסיכיאטרית במכון הקיסר וילהלם – שלימים נהפך למכון מקס פלאנק.

התהליך למציאת זהות הנרצחים מהם נלקחו הדגימות, הוא תהליך ארוך ומסובך שצפוי לקחת חודשים עד שנים, ועליו עומלת בימים אלה ועדת החקירה שהוקמה, שבראשה עומד חוקר בכיר להיסטוריה של המדע ופסיכיאטר, וזאת במטרה לזהות את הקורבנות ולהביא אותן בסופו של דבר לקבורה בקבר אחים כפי שנעשה עם דגימות קודמות.

בראיון לגל"צ אומר ראש המכון הבינלאומי לחקר השואה, פרופ' דן מכמן "מפתיע, אם כי לא לחלוטין. אנחנו יודעים שנערכו ניסויים ולא הכל נמחק ונקבר. לפני שנתיים בברלין נמצאו עצמות של אנשים שנעשו עליהם ניסויים ונזרקו לפח. בשנה הבאה נערוך כינוס על הסוגיה הזו".

עוד אמר הפרופסור "זה דבר חדש שלא היה ידוע, ומצטרף למקרים כאלה שפתאום עולים גם אחרי 70 שנה. מי שחשב שהפרק הזה נסגר לחלוטין – טועה. קשה לדעת אם החלקים הם רק מהמתות החסד או גם ממקומות אחרים".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

אולי יעניין אותך גם

נכנס למחלקת יולדות באין מפריע. ארכיון. פלאש 90

מזעזע: פלשתיני התחזה לרופא ואנס מטופלת

תושב הכפר ענאתא נכנס לבית החולים שערי צדק, גנב מכשיר נייד ותקף מינית את אחת היולדות בביה"ח. מעצרו הוארך בשבוע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.