מבזקים

נקבע מותו של גבר בן 65 שטבע בסחנה

הותר לפרסום: נעצרו שתי חשודת במעורבות ברצח הנער מרחובות

ממצאי התאונה בבסיס רמון: הצוות פעל על פי ההנחיות המקצועיות

עיראק: דאעש מחזיק בשבי 550 משפחות מכפרים באזור מוסול

שני משתתפי המרוץ פונו לטיפול בבתי החולים לאחר שחשו ברע

בן 39 התמוטט כתוצאה ממכת חום במהלך מרוץ סמוך ליישוב שילה

מרוץ האופניים בתל אביב: נפתחו לתנועה כל הרחובות שנחסמו

נתיבי איילון נפתחו לתנועה לאחר אירוע האופניים בתל אביב

גופתו של גבר בן 40 נמצאה צפה בנחל הירקון בתל אביב

סריקות אחר חשודים שעקרו מכשיר כספומט מסניף בנק בכפר ורדים

דף הבית > אקטואליה וחדשות > "למרות ממשלת הימין – אנחנו בהקפאה עמוקה"

"למרות ממשלת הימין – אנחנו בהקפאה עמוקה"

ארה"ב זועמת: הוועדה להתיישבות הכשירה שכונות שהוקמו בעבר ואישרה בנייה מצומצמת באיו"ש. בהתנחלויות משוכנעים: זה לא מספיק

מחלקת המדינה של ארצות הברית פרסמה בלילה גינוי רשמי לאישור שהעניקה ועדת המשנה להתיישבות במשרד הפנים למאות יחידות דיור בשטחי יהודה ושומרון. בהודעה נאמר כי מחלקת המדינה "מוטרדת ממדיניות ישראל, שמאשרת באופן רטרואקטיבי התנחלויות בשטחים הפלשתיניים". עוד נאמר כי הדבר "מאפשר לישראל להרחיב את ההתנחלויות ללא הגבלה".

"מדובר בטיפה בים, אנחנו כבר שנים בהקפאה עמוקה", כך הגיב אמש (ד') ראש מועצת בית אריה אבני נעים לאחר ששמע על אישור רטרואקטיבי של 31 יחידות דיור שנבנו בישובו. ועדת המשנה להתיישבות במשרד הפנים הסדירה היום שכונות שלמות שכבר נבנו. לצד שכונות אלו, אושרו 120 יחידות דיור ברחבי יהודה ושומרון. לצד האישורים, בוועדה דחו בקשות לאשר 32 יחידות באפרת ו-30 יחידות נוספות ביישוב נופים.

בית אריה.
בית אריה.

על שולחן הוועדה הונחו בקשות לאשר 31 יחידות ביישוב בית אריה שכבר אושרו, 36 ביישוב נופים שבשומרון, 20 בגבעת זאב הסמוכה לירושלים ו-32 יחידות ביישוב אפרת שבגוש עציון. בכל הוכניות הללו מדובר על יחידות דיור חדשות, ומתן תוקף משמעו שלב אחרון לפני התחלת הבנייה. בנוסף, אישרה הוועדה לאשר 234 דירות לבית אבות ביישוב אלקנה. עם אישור הדרג המדיני, ניתן יהיה להוציא את הבנייה לפועל. כאמור, הבקשות לגבי אפרת ונופים נדחו.

מלבדן אישרו בוועדה בדיעבד יחידות דיור קיימות:. הסדרה של שכונה שלמה בעופרים-בית אריה הכוללת 178 יחידות דיור, וארבע יחידות דיור חדשות להפקדה ביישוב הר גילה.

"אני לא חושב שאנחנו צריכים להתנצל בפני אף אחד. ואני מצפה שיאושרו בהקדם תכניות נוספות לבנייה ביהודה ושומרון", הוסיף נעים.

אבי נעים. צילום: פלאש 90
לא מתנצל. אבי נעים. צילום: פלאש 90

הקפאה רבת שנים

בישובים ביהודה ושומרון כמהים לאישורי בנייה, כאשר במסגרת תכנית "המקל והגזר" של שר הביטחון אביגדור ליברמן, לפיה בנייה בלתי חוקית ערבית בשטחי C יאושרו באופן רטרואקטיבי, בזמן שבנייה יהודית נעצרת. הקפאת הבנייה החלה משנת 2009, עת ניסה הנשיא האמריקני אובמה לחדש את תהליך השלום. ממשלת נתניהו השנייה הסכימה להקפיא את הבנייה היהודית מעבר לקו הירוק למשך עשרה חודשים בהם המתינה שאבו מאזן יאות לשבת סביב שולחן המו"מ.

בשנים האחרונות, על אף שישנה בנייה ביהודה ושומרון, מתקיימת הקפאת תכנון בנייה, שצפויה ליצור מחסור עצום ביחידות דיור בשנים הקרובות. כמו כן, באחרונה עלה לכותרות הישוב עפרה, בו מתגורר הלוחם יהודה הישראלי שנפצע במבצע 'צוק איתן'. הישראלי זקוק להקמת מבנה מותאם סמוך לביתו. כיוון שהוא גר מעבר לקו הירוק, משרד הביטחון לא אישר את הבנייה.

ברקע עדיין נמשכים המגעים להסדרת היישוב עמונה, שאותו אמורים לפנות עד לחודש דצמבר. לפני שבועיים הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי הוא יבחן באמצעות ועדת ההסדרה את היתכנות הפתרון של אדמות הנפקדים. כמה ימים לאחר מכן פרסם המנהל האזרחי מודעות בעיתון הנפוץ ברשות את מספרי החלקות, וקרא לכל מי שטוען כי יש לו חלקות להגיע ולהציג את המסמכים הדרושים.

 

עקיבא לם

עקיבא לם

עורך משנה באתר ערוץ 20
עקיבא לם

@akivalamm

עורך משנה, אתר ערוץ 20
עקיבא לם

אולי יעניין אותך גם

"התחייבות להקפאת בנייה מהווה קו אדום מבחינתנו". צילום: פלאש 90

בנט לנתניהו: קבלת התנאי של הרצוג תוביל לפרישתנו

יו"ר הבית היהודי הבהיר לראש הממשלה נתניהו כי אם יתקבל התנאי שהציב הרצוג להקפאת הבנייה - הבית היהודי תפרוש מהממשלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.