מבזקים

נתניהו להולנד: ישראל לא תשתתף בועידה בינלאומית שלא תתרום לשלום

נציבת בתי הסוהר חשה ברע - ונלקחה לבדיקות

מחר: פגישת פסגה בין ישראל, יוון וקפריסין

גם תושבי חו"ל יזכו להנחות בתחבורה

היציע המזרחי בטדי ייסגר ל-3 משחקים

ח"כ זנדברג: המטרה האמיתית של הקואליציה - להחיל את החוק ביו"ש

ח"כ חוטובלי: חוק ההסדרה - לא סותר את הדין הבינלאומי

רוכב אופנוע נפצע באורח בינוני בתאונה בראשון לציון

שידור חי: קובאן - הפועל ירושלים

תיעוד: מסתערבים עוצרים חוליית מחבלים

דף הבית > אקטואליה וחדשות > האיחוד האירופי צפוי לתבוע את ישראל על הריסת מבנים

האיחוד האירופי צפוי לתבוע את ישראל על הריסת מבנים

לאחר שהמנהל האזרחי הרס בתים שנבנו לפלסטינים ע"י האיחוד האירופי בצורה לא חוקית, מתכוון האיחוד לתבוע את ישראל

הוועדה לענייני המזרח התיכון של האיחוד האירופי ממליצה למדינות החברות בארגון לשקול לבקש מישראל פיצויים על על הריסת בתים שבנה האיחוד בשטחי C ביהודה ושומרון.

נשיא האיחוד האירופי מרטין שולץ ונשיא מדינת ישראל, רובי ריבלין. צילום: מארק ניימן, פלאש 90
נשיא האיחוד האירופי מרטין שולץ ונשיא מדינת ישראל, רובי ריבלין. צילום: מארק ניימן, פלאש 90

 

שני דיפלומטים אירופאים ושני דיפלומטים ישראלים, שמעורים בפרטי ההחלטה, אמרו לעיתון "הארץ" ו כי ההחלטה התקבלה בישיבה שקיימה לפני כשבועיים ועדת המזרח התיכון באיחוד. בוועדה חברים מומחים למזרח התיכון מכל 28 המדינות החברות. עם זאת, החלטות הוועדה אינן מחייבות אלא משמשות בסיס להחלטות שעלולות להתקבל בהמשך בוועדה המדינית־ביטחונית של האיחוד האירופי או במועצת שרי החוץ.

הדיפלומטים האירופאים ציינו כי הסיבה להחלטה הייתה המבוי הסתום שאליו נקלע המשא ומתן בין ישראל לבין האיחוד בנוגע למצב בשטחי סי, שבהם שולטת ישראל גם מבחינה ביטחונית וגם מבחינה אזרחית. האירופאים דרשו, בין היתר, לעצור הריסת מבנים פלסטינים שלטענת ישראל נבנו באופן לא חוקי, ובהם גם מבנים רבים שהוקמו במימון אירופי. הצדדים קיימו יד לפני כמה חודשים כמה סבבי שיחות שהסתיימו ללא תוצאות.

יצוין כי החלטת הוועדה רוככה בעקבות בעקבות לחץ מצד נציגי גרמניה בוועדה  ועל כן היא נוסחה כהמלצה בלבד: נכתב בה כי המדינות החברות באיחוד האירופי יכולות לבקש פיצויים מישראל אם הן מעוניינות בכך.

הרקע להחלטה זו העובדה כי מתחילת 2016 חלה עלייה משמעותית בפעילות של המינהל האזרחי נגד בנייה בלתי חוקית של פלסטינים בשטחי סי, בפרט בנייה שממומנת על ידי האיחוד האירופי. בעוד שהאיחוד האירופי טוען כי הבנייה שהוא מממן מהווה סיוע הומניטארי לתושבים הפלסטינים, ישראל טוענת כי מדובר במהלך מדיני שנועד לסייע לפלסטינים לקבוע עובדות בשטח.

נראה כי הסיבה העיקרית לעלייה במספר הריסות הבתים הוא לחץ מצד עמותת  "רגבים", בסיועם של חברי כנסת כמו מוטי יוגב ובצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי. השניים, קיימו דיונים רבים בנושא בוועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ודרשו ממתאם הפעולות בשטחים וממשרד החוץ לפעול נגד הפעילות האירופית בשטחי סי. הלחץ לקדם הריסת מבנים פלסטיניים, גבר עוד יותר על רקע הכוונה להרוס את עמונה ומבנים נוספים בהתיישבות.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

אולי יעניין אותך גם

נחשפה כתובת הדוא"ל הפרטית שלו. הנשיא ברק אובמה

ממשל אובמה מתנגד לחוק ההסדרה

רגע לפני חילופי השלטון בארצות הברית, ממשל אובמה מותח ביקורת על חוק ההסדרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.