מבזקים

גבר בן 46 נפצע בינוני בנתיבות לאחר שנדקר; הרקע אינו ידוע

בעקבות ת"ד: כביש 40 לכיוון דרום מצומת אושייה ל-471 נחסם לתנועה

בן 15 נהרג ובן 19 נפצע קשה בתאונת דרכים בפתח תקווה

האירוע בטירת הכרמל: נקבע מותו של הגבר שנדקר

תושב טירת הכרמל הובהל לרמב"ם במצב אנוש. הנסיבות לא ידועות

נתפס אחי הנרצחת בתל אביב החשוד במעשה

נקבע מותה של הצעירה שנדקרה בת"א. החשד: הדוקר הוא אחיה

תאונת דרכים ארעה במחלף מסובים; חמישה בני אדם נפצעו

מכבי אש כיבו שריפה שפרצה בבניין דירות בפתח תקווה

צעירה נפצעה קשה מפציעות חודרות בת"א; הרקע אינו ברור

דף הבית > אקטואליה וחדשות > תקדים מסוכן: עריקים מצבא אריתריאה ייחשבו לפליטים

תקדים מסוכן: עריקים מצבא אריתריאה ייחשבו לפליטים

לפי החלטת הדיין אלעד אזר עריקה שנתפסת כמעשה פוליטי ואשר העונש עליה חריג, יכולה להצדיק מעמד פליט: "אין מדובר בכמות (אריתריאים) שמדינת ישראל אינה יכולה להכיל"

מכה למאבק בהסתננות מאפריקה: בית הדין לעררים קבע כי עריקה שנתפסת כמעשה פוליטי ואשר העונש עליה חריג, יכולה להצדיק מעמד פליט. החלטה זו נבעה ממדיניות רשות האוכלוסין וההגירה לפיה עריקה מצבא אריתריאה אינה עילה לקבלת מעמד פליט. על פי פסק הדין, המדינה אינה יכולה לבחור שלא להחיל את אמנת הפליטים על קבוצה מסוימת של מבקשי מקלט בעלי טענות דומות רק משום שהם רבים. משמעות החלטה זו היא שעשרות אלפי אריתראים יוכלו לקבל מעמד של פליט בישראל, ובעצם מעקרת את יכולת המדינה להתמודד עם זרם המסתננים מאפריקה.

הפטריוטים על המסתננים מאריתריאה

הדיין אלעד אזר כתב בפסק הדין כי "אכן, ככלל, עריקה כשלעצמה, אינה מהווה עילה למתן מקלט מדיני". עם זאת אזר סייג והוסיף כי "עריקה הנתפשת כהבעת עמדה פוליטית, שהעונש עליה חורג מהסביר, יכול ותעלה לכדי רדיפה במובנה לפי הפרשנות הניתנת בישראל לאמנת הפליטים".

הנאבקים בזרם המסתננים מאריתריאה יכולים להתנחם בשורות אלו שכתב אזר, לפיהן עקירה "כלכלית או מצפונית או 'פחדנית' גרידא" אינה נופלת תחת ההגדרה של פליטות.

בית הדין דחה את עמדת המדינה שלפיה הפרשנות המשפטית צריכה להתחשב ב"השלכות הרוחב" – שמשמעותן הכרה באלפי מבקשי מקלט כפליטים. הדיין הבהיר כי עמדה זו של המדינה מעקרת מתוכן את אמנת הפליטים, וכי יש להתייחס לכל מקרה לגופו.

השופט אזר קבע גם כי אינו צופה נזק רב מהחלטתו: "אין מדובר בכמות (אריתריאים) שמדינת ישראל אינה יכולה להכיל או שתביא להוצאות בלתי סבירות".

מסתננים נכנסים לישראל. צילום: פלאש 90
מסתננים נכנסים לישראל. צילום: פלאש 90

על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה בישראל, בישראל שוהים כ-45 אלף מבקשי מקלט, רובם נתיני אריתריאה (כ-37 אלף) וסודן – מדינות שישראל נמנעת מלגרש את אזרחיהן משטחה בשל מחויבותה לדין הבינלאומי. עם זאת, ישראל דוחה באופן סדרתי את אלפי בקשות המקלט שנתינים אלו הגישו בשנים האחרונות ולמעשה הכירה רק בבודדים מהמבקשים כפליטים.

הערר הוגש לבית הדין על-ידי התוכנית לזכויות פליטים באוניברסיטת תל-אביב והמוקד לפליטים ולמהגרים בשנת 2014, בשמו של מבקש מקלט מאריתריאה שבקשתו התבססה על עריקתו מהצבא ויציאתו שלא כדין מארצו. בקשת המקלט נדחתה בשלב מוקדם על-ידי יו"ר הוועדה המייעצת לשר הפנים לבדיקת בקשות מקלט, מבלי שנבחנה ונידונה בוועדה המייעצת עצמה. בית הדין הורה לוועדה המייעצת לדון מחדש בבקשה מבלי להתייחס לחוות-הדעת שנפסלה.

משרד הפנים הבריטי: אין סכנה לאריתראים החוזרים לארצם

בחודש שעבר פורסם דו"ח של משרד הפנים הבריטי שקבע כי לאזרחים אריתראים שהיגרו מארצם לא נשקפת סכנה כלל. את הדו"ח כתבה משלחת בריטית שנפגשה עם מסתננים שחזרו מישראל. לפני ממצאי המשלחת, שנשלחה מטעם משרד הפנים הבריטי, מצבם של המסתננים הוא טוב. המשלחת נפגשה עם דיפלומטים, נציגי ארגוני סיוע, אנשי ממשל ומהגרים שחזרו לאריתריאה, ביניהם גם 30 מסתננים שעזבו את ישראל.

 הפטריוטים דנים בדו"ח הבריטי לפיו אין סכנה לאזרחי אריתריאה

לא מדובר בדו"ח הבריטי הראשון. לפני כשנה וחצי פרסם משרד הפנים הבריטי דו"ח מקיף בו נקבע כי למרבית המגרים לא נשקפת סכנה אם יחזרו לארצן. ארגונים לא ממשלתיים תקפו את הדו"ח. בעקבות הביקורת, שלח משרד הפנים הבריטי את המשלחת לראות את המציאות בשטח.

ממצאי המשלחת כוללים ראיונות עם 30 מסתננים אריתראים שעזבו את ישראל וכולם תיארו את המצב הכלכלי הקשה בארצם כסיבה לעזיבתם. אחד מהם אמר במפורש כי ביקש מקלט בישראל, כיוון שנכנס באופן לא חוקי. "הייתי צריך לומר להם שהייתה לי בעיה פוליטית כדי לקבל מקלט, אבל הסיבה הייתה כלכלית".

המרואיינים כולם סיפרו שברגע ששילמו מס על עבודתם והסדירו את מעמדם בשגרירות אריתריאה בישראל לא היה להם ממה לחשוש עוד.

עקיבא לם

עקיבא לם

עורך משנה באתר ערוץ 20
עקיבא לם

@akivalamm

עורך משנה, אתר ערוץ 20
עקיבא לם

אולי יעניין אותך גם

Defense Minister Avigdor Liberman arrives at the weekly cabinet meeting at PM Netanyahu's office in Jerusalem on September 4, 2016. Photo by Hadas Parush/Flash90 *** Local Caption *** ישיבת ממשלה
שר הביטחון אביגדור ליברמן
 ראש הממשלה בנימין נתניהו
ביבי
שר התחבורה
ישראל כץ
רכבת ישראל
עבודות
שבת

העולם הערבי מגיב לראיון של שר הביטחון ב"אל-קודס"

הפרשן סלימאן א-שפי מסביר באולפן "זה היום" איך נתפס הראיון של אביגדור ליברמן בצד הערבי: "ההתקפות של ליברמן מחמיאות לו בצד הפלסטיני"

4 תגובות

  1. לא רוצים אותם פה המדינה לא פח הזבל של אפריקה הממשלה צריכה להעיף את כולם מפה לפני שיבקשו 2 מדינות ממלאי את הארץ בזבל אפריקאי די לא חיבים להם כלום

  2. שופט מתווה מדיניות. לך תבנה מדינה.

  3. על סמך מה קרע השופט שלא יגרם נזק? איזה מחקר הוא עשה, נגיד בדרום תל אביב?
    אבל זו שאלה לא רלוונטית, הוא לא צריך מידע, הוא עוד מכנופיית המשפט הרוצה להשמיד את מדינת היהודים.

  4. מר אזר תתפטר וקח איתך לביתך את כל הסודנים..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.