מבזקים

רוסיה: לא הפצצנו בחאלב כבר שבוע על מנת לאפשר מתן סיוע הומניטרי

חה"כ חזן: לו הייתי במקומם של ערוץ 2 הייתי מתבייש ולא חוגג

פקיסטן: דאעש לקח אחריות על הפיגוע בו נהרגו כ-60 בני אדם

כביש 41 ייחסם לתנועה בשעות הלילה למשך שבוע לצורך עבודות

הולך רגל בן 14 נפגע מרכב באשקלון; מצבו בינוני

בית המשפט: אורן חזן צרך סמים קשים ותחקיר חדשות 2 אמין

כתב אישום הוגש נגד תושב מודיעין בגין הריגה ונהיגה בשכרות

ערב הסעודית: שני קציני בטיחון נורו למוות במזרח המדינה

6 חשודים נעצרו במסגרת חקירת פרשה הכוללת חשד לרצח בעולם התחתון

אוסטרליה: ארבעה הרוגים בתאונה שאירעה בפארק שעשועים

דף הבית > יהדות > "הגניזה האפגנית השנייה"

"הגניזה האפגנית השנייה"

הספרייה הלאומית רכשה מאות מסמכים יהודיים ומוסלמיים נדירים מאפגניסטן בין המאות ה-11 וה-13

הספרייה הלאומית רכשה לאחרונה אוסף יחיד במינו של מה שקרוי "הגניזה האפגנית", והוא מצטרף לאוסף קטן יותר של אותה גניזה שהספרייה רכשה לפני כשנתיים.

מדובר בכ-250 מסמכים, בעיקר מן המאה ה-11 וכמה מהמאה ה-12 ומהמחצית הראשונה של המאה ה-13, אז החלה הפלישה המונגולית. מסמכים אלו לא היו ידועים עד כה למחקר ההיסטורי, וחוקרים מעריכים שהאוצרות שיימצאו לבטח בין המגילות והמסמכים האלו יחוללו מהפכה בידע הקיים אודות הקהילה היהודית, ויאפשרו הצצה נדירה במינה לתרבויות המוסלמיות העשירות של פרס ואפגניסטן לפני הכיבוש המונגולי.

צילום: הספרייה הלאומית
צילום: הספרייה הלאומית

רובם של הטקסטים שנרכשו נכתבו על ידי סוחרים יהודים ומוסלמים שחיו באזור שנמצא היום באפגניסטן, בתקופה שקדמה לחורבן שהשיתו צבאות המונגולים בשנת 1220 בהנהגתו של ג'ינגס חאן. המסמכים מאירים באור חדש על שלל עצום של נושאים שהיו עד כה בגדר תעלומה: התרבויות המוסלמיות העשירות של פרס ואפגניסטן, חייהם של בני הקהילה היהודית על דרך המשי ועוד. המסמכים מספקים גם הצצה חסרת תקדים לחיי היום-יום, ליחסים החברתיים ולרזי הכלכלה היהודית של אותה תקופה באותו האזור.

רבים מהמסמכים שייכים לדמויות מפתח ממשפחת הסוחרים היהודית-אפגנית שבראשה עמד כנראה אבו נאסר, אשר פעלה במאה ה-11 במרכזה של אפגניסטן. קטע נוסף ממסכת עבודה זרה מהמשנה מהווה את העדות המוקדמת ביותר לקיומה של הספרות התורנית באזורי דוברי פרסית ממזרח למרכז הרבני הגדול בבבל.

צילום: הספרייה הלאומית
צילום: הספרייה הלאומית

האוסף כולל כתבים בפרסית, ערבית, ארמית ופרסית-יהודית, ומכיל מסמכים משפטיים מקומיים, ספרי תיאולוגיה ודת, כרונולוגיות היסטוריות ופסוקים מן התנ"ך. "מדובר במציאה מרשימה ביותר הנוגעת לחייהם ולתרבותם של יהודים מן החלק הזה של העולם", מסביר פרופ' חגי בן-שמאי, מומחה בעל שם עולמי ליהדות ארצות האסלאם.

לדבריו, חשיבותם של המסמכים רבה מאוד, כיוון שעד עכשיו לא היו עדויות כתובות ומקורות ראשוניים על היהודים ועל חייהם באזור זה ששלטו בו שושלות מקומיות, איראניות ותורכיות. גם העדויות ממקורות ספרותיים דלות ביותר.

באזור שבו התגלו התעודות עבר אחד מנתיבי המסחר העיקריים של "דרך המשי" בין המזרח הרחוק לאירופה, והתעודות אכן מעידות על תחומי מסחר רבים ומגוונים שהתנהלו באזור זה.

לדברי מנכ"ל הספרייה הלאומית, אורן ויינברג, "הגניזה האפגנית" תשתלב באוסף היהדות של הספרייה – האוסף הגדול בתחומו בעולם, ובנוסף תרחיב משמעותית את אוסף האסלאם והמזרח התיכון שברשות הספרייה.

רכישת "הגניזה האפגנית" התאפשרה הודות לתרומה מיוחדת שקיבלה הספרייה הלאומית מקרן דווידסון ומקרן חיים וחנה סלומון בתרומת בִתה נעמי סלומון ז"ל, ובימים אלה פועלת הספרייה להעלאת החומר לרשת על מנת שחוקרים והציבור הרחב יוכלו לעיין בו מכל מקום.

מערכת האתר

מערכת האתר

אולי יעניין אותך גם

הקפות שניות בכיכר רבין, ת"א. צילופ: פלאש 90

מאות אלפים חגגו הערב את ההקפות השניות

מוצאי שמחת תורה, כמיטב המסורת יצאו ההמונים לרחובות לחגיגות ההקפות האחרונות. כך זה היה נראה בכמה מוקדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.