מבזקים

רבש"צ היישוב בחברון במשפט אזריה: היה לי ברור שהמחבל חי

סוריה: שני לוחמים מכוחות המורדים נהרגו במתקפה של המשטר

מצבו של הילד בן ה-4 שנפל אתמול מגובה בירושלים מוגדר יציב

אפגניסטן: לוחמים של דאעש חטפו והרגו 30 אזרחים

ראש עיריית חיפה הוציא צו סגירה ל-30 יום למפעל כרמל אולפינים

קירגיסטן: הממשלה התפטרה בעקבות משבר קואליציוני

אמנסטי: ארה"ב לא פועלת מספיק למניעת הרג אזרחים בסוריה

4 הרוגים פלסטינים בתאונת דרכים בכביש 60 סמוך לצומת עותניאל

13 מבוקשים נעצרו ביהודה ושומרון; חלקם חשודים בפעילות טרור

תחזית מזג האוויר: נאה עם עליה קלה של הטמפרטורות

דף הבית > אקטואליה וחדשות > בג"ץ: מותרת הזנה בכפייה של אסירים שובתי רעב

בג"ץ: מותרת הזנה בכפייה של אסירים שובתי רעב

הרכב של שלושה שופטים דחה את עתירת ההסתדרות הרפואית וארגוני זכויות אדם נגד החוק

"שובת רעב אינו חולה רגיל", כך נימקו היום (א') שופטי בית המשפט העליון שאישרו את חוק ההזנה בכפייה. בדיון שנערך בירושלים,  דחה בג"ץ את עתירת ההסתדרות הרפואית בישראל וארגונים שונים לזכויות אדם נגד חוק ההזנה בכפייה. החוק עוסק ב"מניעת נזקים בריאותיים לאסיר שובת רעב" ומאפשר, במקרים מסוימים, לכפות טיפול רפואי על אסירים שובתי רעב חרף סירובם.

הסעיף הבעייתי בחוק קובע כי במסגרת בקשת היתר לטיפול רפואי, ישקול בית המשפט "שיקולים של חשש לחיי אדם או חשש ממשי לפגיעה חמורה בביטחון המדינה, ככל שהובאו לפניו ראיות לעניין זה".

אישר את החוק. השופט רובינשטיין. צילום: פלאש 90
אישר את החוק. השופט רובינשטיין. צילום: פלאש 90

המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין והשופטים נעם סולברג ומני מזוז, קבעו כי החוק צולח את מבחני החוקתיות בכך שהוא מקיים "איזון עדין" בין הערכים השונים על הפרק – קדושת החיים, האינטרס הציבורי, זכות הפרט לכבוד והזכות לאטונומיה ולחופש ביטוי. זאת, לאחר בחינת העתירה בהתאם לדין הישראלי, הבינלאומי והעברי.

השופטים קבעו בפסק הדין כי גם הסעיף הנוגע לאפשרות של מתן טיפול רפואי משיקול בטחוני עומד במבחנים החוקתיים, גם אם השימוש בו צריך להיעשות במשורה ורק במקרים קיצוניים.

בחוות הדעת העיקרית ציין השופט רובינשטיין, כי בשורה של מדינות בעולם רשאית המדינה להזין בכפייה אסירים שובתי רעב, גם אם רק במקרים קיצוניים. ברשימת המדינות הללו מנה רובינשטיין את צרפת, ארצות הברית, אוסטרליה, גרמניה ואוסטריה.

השופט רובינשטיין הזכיר כי גם בית המשפט האירופי לזכויות אדם קבע כי הזנה בכפייה של אסירים שובתי רעב מותרת, בהתקיים שורה של תנאים שמטרתם להבטיח מינימום פגיעה בכבודו של המטופל.

השופט מזוז ביקש לקבוע כי יש לחייב הפרדה דיונית בין בקשה להזין בכפייה אסיר על מנת לשמור על בריאותו ובין הזנה בכפייה של אסיר משיקולי ביטחון, אולם השופטים רובינשטיין וסולברג התנגדו להצעתו.

מערכת האתר

מערכת האתר

אולי יעניין אותך גם

הכותל. פלאש 90

הבוקר: הצבעה נוספת באונסק"ו

הר הבית עדיין איננו מקודש ליהודים אך ישראל לא תכונה "כוח כובש". הצבעה נוספת באונסק"ו על החלטה אנטי ישראלית אך מרוככת יותר על אתרי המורשת בירושלים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.