מבזקים

ח"כ ג'בארין: בעלי הקרקעות המוגדרות 'נכסי נפקדים' יעתרו לבג"ץ

השרה שקד: נסיר את האיום שרבץ על ההתיישבות שנים רבות

השרה שקד נגד שמאל: יש לכם עוד הרבה מה ללמוד על דמוקרטיה

הפרקליטות: נשקלת העמדה לדין של הרב יוסף אליצור

ח"כ מיכאלי: נוסח חדש של חוק ההסדרה - דורש דיון מחודש

בנט: "היום המחנה הלאומי חזר לשלוט"

אושר: ייצוג הולם לחרדים ולעולים

כחלון: ההתיישבות ושלטון החוק - אינם מנוגדים

השרה רגב: חוק ההסדרה - מעז יצא מתוק

מדוע הורים מסרבים לחסן את ילדיהם?

דף הבית > אקטואליה וחדשות > אחרי ההסדרה, חותרים לקפריסין

אחרי ההסדרה, חותרים לקפריסין

חוק ההסדרה אושר בטרומית, אך עתיד המאחזים עדיין לוט בערפל. שרת המשפטים איילת שקד עמלה על פתרון לפיו פינוי לא תהיה אפשרות יותר

שרת המשפטים איילת שקד לא מפסיקה לעבוד על פתרון שיסדיר את בעיית המאחזים. אחרי שחוק ההסדרה עבר בקריאה טרומית, הוא צפוי לידון באחת מוועדות הכנסת. איך יצא משם? תעלומה.

אחד הפתרונות עליהם עמלה שקד בימים אלו נקרא המודל הקפריסאי. המודל, אודותיו פורסם לראשונה אצל בן כספית ב"מעריב", מציע להקים טריבונל משפטי משותף לישראל ולפלסטינים עם גורם בין לאומי. מדובר בהעתקת טריבונל שהוקם באי השכן, לאחר שהתגלו סכסוכי קרקעות בין היוונים והטורקים בקפריסין.

תושבי עמונה מבקשים הסדרה. צילום: פלאש 90
תושבי עמונה מבקשים הסדרה. צילום: פלאש 90

על פי ההצעה הנוכחית, הדיונים של אותו טריבונל לא יסתפקו כמו בג"ץ בטענות לזיקה לקרקע מסוימת, אלא ידרשו הוכחות. דרישה זו באה בעקבות טענות של גורמים בהתיישבות על כך שבג"ץ אינו דורש הוכחות לבעלות של ממש על השטח, אלא רק זיקה לקרקע. כך למשל בעמונה, כל הדיונים בבג"ץ נדונו סביב הרישום בטאבו שקיים אצל המנהל האזרחי, לפיו מדובר בקרקעות פרטיות.

הדובדבן בקצפת עבור ההתיישבות הוא שבכל מקרה הטריבונל לא ידון באפשרות של פינוי, אלא רק בגובה הפיצוי. כך גם אם קרקע פלסטינית פרטית הפכה לישוב יהודי, הבעלים יפוצו והישוב לא יפונה.

לחבל הזה יש גם צד שני: בנייה פלסטינית על אדמה בבעלות יהודית. כיום, אין אכיפה כלל בנוגע למקרים מסוג זה. זה הרקע לאזהרה שהציב ראש עיריית ירושלים ניר ברקת בפני בית המשפט, לפיה פינוי עמונה פירושו פינוי של מאות בתים בלתי חוקיים פלסטיניים שנבנו על קרקע בבעלות יהודית.

אמנם מוקדם מדי לדעת אם הטריבונל ידון גם במקרים שנמצאים תחת ריבונות ישראלית, כמו במזרח ירושלים או בנגב, אך גם כאן יש בשורה. בניגוד למצב כיום, בו עבירות בנייה בלתי חוקית פלסטינית כמעט אינן נאכפות והבעלים היהודיים אינם זכאים לפיצויים, הבעלים יוכלו לזכות בפיצוי כספי.

עקיבא לם

עקיבא לם

עורך משנה באתר ערוץ 20
עקיבא לם

@akivalamm

עורך משנה, אתר ערוץ 20
עקיבא לם

אולי יעניין אותך גם

משווה את הציונות לנאצים. שגריר אקוודור באו"ם.

שגריר אקוואדור: "ישראל מבצעת רצח עם כמו הנאצים"

הוראסיו בורג'ה האשים מעל בימת האו"ם את ישראל ברצח עם. דני דנון: "התבטאות שפלה של אנטישמיות ושנאה"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.