13:56 30/04/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > תל אביב החמיצה

תל אביב החמיצה

תל אביב מנסה למתג את עצמה כ'עיר ללא הפסקה' ובכך היא רומסת את מסורת ישראל ומצפצפת על חוקי המדינה.

הפעם הראשונה בה ראיתי חמץ בפסח היתה לפני 14 שנה. הייתי אז בן שמונה עשרה שגדל בהתנחלות מבודדת. קבענו כמה חברים ירושלמים, שעד אז לא חצו את גבול שער הגיא, לטייל בתל אביב הגדולה. הטיול התחיל בללכת לאיבוד בתחנה המרכזית שהייתה אז הדבר הכי חדשני בארץ והיום המקום שאף אחד לא רוצה להגיע אליו.

פיתות. צילום: Guillaume Paumier
פיתות. צילום: Guillaume Paumier

כמו ירושלמים טובים קפצנו לחוף ירושלים ומשם המשכנו לשוק הפשפשים, שם באחד הדוכנים היו מונחות אחת ליד השניה שקיות של פיתות חמות. האמת, לא התרגשתי. בתור נער תמים ונאיבי האמנתי שהפיתות מיועדות לציבור הערבי החי ביפו, הם הרי לא חיייבים לסבול בגלל שהבצק שלנו לא הספיק להחמיץ.

הפעם הראשונה שראיתי חנות פתוחה בשבת הייתה לפני 15 שנה. הייתי אז בן 17 ונסענו כל המחזור בשיבה התיכונית לשבת חיזוק באיזו ישיבת הסדר שבדיוק קמה בתל אביב. עשינו טיול של שבת בצהריים והנה בתי הקפה מלאים באדם. אני, שגדלתי במקום בו הרכב היחיד שנוסע בשבת זה הסיור הישובי, לא כל כך ידעתי מה לעשות עם עצמי.

תל אביב מנסה למתג את עצמה כ'עיר ללא הפסקה' ויש בזה משהו נחמד. אבל אותו "משהו נחמד" נהיה ממש לא נחמד שהוא דורס את מסורת ישראל ומצפצף על חוקי המדינה.

חוק השבת וחוק החמץ, שניהם חוקים במדינת ישראל. יכול להיות שלא כל כך נוח איתם וממש קשה לעשות קניות מבעוד מועד ביום חמישי או ביום שישי כדי שעובדי העסקים יוכלו לנוח יום בשבוע יחד עם כל עם ישראל, או שממש קשה לא לאכול פיתה במשך שבוע.

אבל ככה זה בתל אביב. כשבא לה, היא שומרת בקפידה על חוקי המדינה וחס ושלום שמישהו יעז להפר אותם, אבל כשלא נוח לה היא פשוט מתעלמת וממשיכה בחייה ולאף אחד לא אכפת.

רבים בישראל מרגישים שקיימות שתי מדינות: מדינת ישראל ומדינת תל אביב. אני לא יודע אם האמירה הזאת מקוממת את התל-אביבים או שהם גאים בה, אבל נראה שמדובר במציאות קיימת.החמץ הנמכר בכל פינה בעיר מוכיח שוב עד כמה העיר הזאת מנותקת ועד כמה לא אכפת לה מהערכים היהודים של מדינת ישראל. הפיתות בפסח הזה הראו ששוב תל אביב החמיצה את ההזדמנות להיות חלק ממדינת ישראל.

חגי סימן טוב

חגי סימן טוב

אולי יעניין אותך גם

כוחותינו בזמן המבצע. צילום: דוברות משטרת ישראל

מבצע מעצרים נגד סוחרי נשק וסמים במגזר הערבי

לאחר חודשים של הפעלת סוכן סמוי, יצאה הבוקר (א') משטרת ישראל למבצע מעצרים רחב נגד סוחרים באמצעי לחימה ובסמים בקרב המגזר הערבי. צפו

4 תגובות

  1. כבר מתחילת הכתבה רואים כי הכותב לא ניחן בשנינות יתרה…. איזה חוקים בדיוק ? כפייה דתית ? ישראל היא מדינה דמוקרטית ופלורליסטית וכל אדם באשר הוא אדם רשאי הוא לנהל את חיו שלו כרצונו כל עוד אין זה פוגע באחרים. איך בדיוק מכירת חמץ או פתיחת חנויות בשבת פוגעת בך ? ובכן, לא ברור. אף אחד לא מזמין אותך לא לקניות או לבילוי ביום החופש היחיד בשבוע או לאכול רחמנא ליצלן חמץ בפסח…. אל תדחוף את אפך לחייהם של אחרים. בחייך תנהג כבשלך ואל נא תטיף אמות "מוסר" מגוחכות ומגחיכות. יש הפרדה ברורה בין דת למדינה בדמוקרטיה, אין זה נאה בעינך ? לך והקם את ביתך במקום אחר והקם מדינת הלכה (או שריעה) במקום אחר, לא פה. חבל לדעת עד כמה הרבה שוטים יש בישראל, כואב הלב. תדאג לזהות היהודית ולרגשות הנחיתות שלך לא של אחרים.

  2. והכי גרוע שמסתובבים שם הומואים שדינם סקילה ומתנשקים בפומבי. תל אביב בנלאומית כמו לונדון פריז וניו יורק וגם אחראית לארבעים אחוז מהמיסים שממנים את ההתנחלות המגניבה שלך.
    אם אתה צדיק תסתובב בירושלים ותשאיר עיר אחת לחילונים החוטאים

    • אתה מוכן להגיד את אותו הדבר לאותם "בינלאומיים-לשיטת-עצמם" שבאים פה לירושלים לעשות כל מיני מצעדי גאווה לזעוק על כך שמונעים מהערבים למכור פה חמץ בחוצות העיר? או שאתה לא מוכן להשאיר אפילו לא עיר אחת לדתיים המאמינים?

  3. ונכרתה העיר הזאת מארץ ישראל הקדושה !!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.