1:25 01/05/2017
דף הבית > תרבות > תיאטרון האבסורד: פסטיבל סרטי הנכבה יתקיים בתל אביב

תיאטרון האבסורד: פסטיבל סרטי הנכבה יתקיים בתל אביב

למרות הבטחת שרת התרבות לא לממן טקסים המבזים את המדינה, פסטיבל סרטי הנכבה יתקיים בסינמטק בתל אביב

"אנחנו לא מדברות על פתרון פוליטי אלא על הזכות הבסיסית, ולכן צריך להבין ששיבת הפליטים היא חלק בלתי נפרד מהזכות המוסרית של המקום הזה". כך אמרה היום (ג') יעל מסר, המנהלת האמנותית של פסטיבל סרטי הנכבה, בראיון לשמעון כהן, כתב ערוץ 7.

פסטיבל סרטי הנכבה צפוי להתקיים בבניין הסינמטק בתל אביב, המקבל מימון ציבורי מהממשלה. כזכור, שרת התרבות מירי רגב הבטיחה להפסיק מימון ציבורי לכל אירוע שיכיל תוכן עוין. מארגני הפסטיבל התייחסו להצהרה של השרה רגב ופרסמו שהוא מתקיים ב"הכשר משרד התרבות". מסר שיתפה שתכני הפסטיבל עברו בדיקת ועדה מטעם שרת התרבות שאישרה את התכנים.

שרת התרבות מירי רגב. נתנה "הכשר" לטקס. צילום: פלאש 90
שרת התרבות מירי רגב. נתנה "הכשר" לטקס. צילום: פלאש 90

כהן שאל את מסר האם זה ראוי לקיים את פסטיבל הנכבה דווקא בתל אביב, עיר שהוקמה על חורבות 7 כפרים ערבים שננטשו ב-1948. מתשובתה של מנהלת הפסטיבל ניתן לראות שהיא ערנית לעובדה שהפלסטינים דורשים את זכות השיבה לכלל גבולות המדינה, ולא לגבולות 1967 באופן סלקטיבי. "דווקא במרכז, זה הרעיון. דווקא במקום הזה אנחנו צריכים לחשוב אחרת, להבין איך התושבים שחיים פה והפליטים יחיו פה ביחד" אמרה מסר.

בתוך כך, מסר נשאלה מדוע יש צורך לקיים פסטיבל שממשיך להנציח את תופעת הפליטים הפלסטינים. ביחס לפליטים מעמים אחרים שעברו שיקום והשתלבות, תופעת הפליטים הפלסטינים מקבלת הנצחה של תרבותית שעוברת בירושה לדורות.  "הבעיה היא אחרת, שחוק השבות עובר מדור לדור, בעוד הפליטות שבה אי לך זכות ואזרחות עוברת גם היא מדור לדור. זה שורש הסכסוך" ענתה מסר.

לסיום, מסר התייחסה ל"נכבה היהודית", היינו, ליהודים בארצות האסלאם שגורשו מבתיהם ורכושם נגזל. מסר הבהירה שהיא מתעניינת אך ורק בפליטים פלסטינים. "אנחנו עוסקות בנכבה הפלשתינית ובאירועים שלנו עוסקות בהבנה של איך שישראל נוצרה ותומכות בזכותו של כל פליט לממש את זכויותיו. אני לא היסטוריונית ולא פוליטיקאית".

 

אלעד שור

אלעד שור

אולי יעניין אותך גם

רוג'ר ווטרס בהופעה בניו יורק, 2012. צילום: רויטרס

רוג'ר ווטרס הרים ידיים: "רדיוהד החליטו להופיע בישראל"

סולן להקת פינק פלויד לשעבר ופעיל ה- BDS, קרא השבוע לסולן 'רדיוהד' תום יורק לבטל את הופעת להקתו בארץ. היום אמר ווטרס כי ב'רדיוהד' החליטו לקיים את ההופעה

תגובה אחת

  1. איסלם = השתלטות טוטליטרית איטית ע'' ילודה

    שוב גם כאן שיטות הפחדה הפעם דרך התיאטראות. מצד אחד שריפות ענק מצד שני יום הנאכבה להצגה ראשונה .
    התשה או לא התשה?!
    מאפיה איסלמסטית או לא?

    התשובה בכותרת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.