סיפורו של הרב קוק

הרב אברהם יצחק הכהן קוּק נחשב לאחד מאבות הציונות הדתית ומי שעיצב מחדש את העולם הרוחני היהודי המסורתי בראשית המאה ה-20. במהלך התכנית תחשפו לסיפור חייו האישי שהיה אבן דרך בעיצוב דמותה של מדינת ישראל.

3 תגובות

 1. הפרק על מרן הרב קוק זצוק"ל היה שליש עבודה.. הייתי אומר אפילו טיפה עלוב במחילה (אני בטוח שזה לא יצא בכוונה..)..
  הרושם שלי אם לא הייתי מכיר את גדולתו שהצגתם אותו כאיזה פילוסוף אוניברסלי.. אך באמת היה גדול הרבנים מאז הגר"א
  וגם יש כמה טעויות/שיכחות..
  א. מרן (הרב קוק זצוק"ל) לא טען שהחלוצים הם המשיח אלא שהם מייצגים את משיח בן יוסף אך משיח בן דוד זה אדם יחיד שמגיע בסוף הגאולה כמו שכולם מכירים והוא משלים את הגאולה.. לפי מרן משיח בן דוד זה לא תקופה ולא כמה אנשים..
  ב. לא הודגש שהרב היה גדול בתורה ובהלכה שאפילו החזון איש קרא לו מרן וכל גדולי ישראל דאז אמרו שהוא הגדול מכולם והנציב אמר עליו שכנראה שעבורו הוקמה ישיבת וולוזין – שלא היה עילוי כמוהו מאז הגרא.. למד 18 פעמים את השס בעיון במשך שנה אחת! והיה בקיא בכל השיטות כולם הלכה ומחשבה ובחסידות -בכל החסידויות – כל חסידות שהיה מגיע אליה מוסר שיעור בנוסח אותה החסידות..
  ג. לא הזכרתם שהוא היה צדיק במעשה והיה פרוש ומקובל עליון.. ולא היה מקל עם עצמו בכלום אלא היה מוכן להיות כהן גדול בבית המקדש כל רגע ורגע בשל קדושתו, היה מקפיד בהלכה עד הסוף והתנגד לכל רפורמה/ליברליות בצורה שאפילו גדולי החרדים לא התנגדו.
  ד. לא הזכרתם שהיה מקובל בסדר גודל שלא נראה כמותו – איחד את כל שיטות הקבלה ובגלל הבקיאות שלו בכל השיטות כפי שאמר עליו הרב שלמה אלישיב זצוק"ל שהיה מגדולי המקובלים. עליו אמר שהוא "בקיא בכל כל רז לא אניס ליה!!"
  ה. הרב קוק התנגד לשיטת הפילוסופיה.. היה בקיא בה אבל מעולם לא התקרב לחיות על פי שיטת הפילוסופיה, היה מקובל מובהק ואיש הלכה מובהק הראה בעצמו הממשיך של הגאון מוילנא! הוא ניסה לקרב ולכן ידע פילוסופיה אבל ממש לא עודד ללמוד פילוסופיה אלא לגדול בתורה!
  ו. לא הזכרתם שהמליך את בנו אחריו רבינו הרצי"ה זצ"ל שהוא זה שמימש את תורתו ובנה את רוח ההתישבות בכל ארץ ישראל השילמה.
  ז. מאז ומעולם לא היה נמנה עם המזרחי אלא הקים את דגל ירושלים – היה נגד פשרנות בהלכה לא ראה בבני עקיבא אידאל בשל היותם מעורב בנים ובנות.
  וזה ביקורת על קצה המזלג..

  • כל הדברים שכתב אהרן אמת
   אכן לא הצגתם לעיני הצופה את גדולתו של הרב קוק גאון הגאונים קדוש מקובל אלקי איש נשגב
   צדיק המדקדק קלה כבחמורה, איש ישר חסיד התחסד עם קונו, ומתחסד עם בריותיו.
   היכן תלמידיו האותנטיים, בחרתם להביא מלומדים שאינם מקרב תלמידיו המובהקים, לא הזכרתם את המהפכה שהוביל בנו ממשיכו הרב צבי יהודה שהיה ההמשיך בה"א הידיעה של אביו.
   הסנגוריה היחידה שאולי ניתן לומר היא שהזמן שהוקצב קצר מהכיל את הכל, אבל עדיין מעט ממה שהחסרתם חייב היה להיכנס וחבל…
   למרות הכל יישר כח גדול על הסדרה ניכרת ההשקעה הרבה של יוצרי ומעצבי הסדרה

 2. מרכז מידע הר הזיתים

  כרטיס קבר של הרב קוק באתר הר הזיתים
  https://mountofolives.co.il/he/deceased_card/%D7%90%D7%91%D7%A8%D7%94%D7%9D-%D7%99%D7%A6%D7%97%D7%A7-%D7%A7%D7%95%D7%A7/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.