מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > שר הביטחון ליברמן: "נציע לטראמפ הקפאה תמורת בנייה בגושים"

שר הביטחון ליברמן: "נציע לטראמפ הקפאה תמורת בנייה בגושים"

שעות אחרי חוק ההסדרה והההתנצחות בין הליכוד והבית היהודי, ליברמן מטיל פצצה ופונה פנייה חדה שמאלה: "עמונה תפונה"

אביגדור ליברמן סוטה שמאלה: שעות לאחר אישור חוק הסדרת המאחזים, ליברמן מאזן את הממשלה חזרה שמאלה: שר הביטחון קיים היום (ד') תדרוך לתא הכתבים המדיניים, ובו תקף את שאיפות הבית היהודי לנצל את כניסתו של טראמפ לבית הלבן על מנת לקדם את מפעל ההתנחלויות. ליברמן אמר כי על ישראל לנסות להגיע לעסקה עם הממשל החדש. לפי ליברמן, ישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות המבודדות בגדה המערבית, בתמורה לכך שארה"ב תכיר בגושי ההתנחלויות ותאפשר בנייה בהם.

אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90
אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90

כזכור, ממשלת שרון השיגה מכתב ממשל בוש ובו הכרה בגושי ההתנחלויות, אך כשברק אובמה נכנס לבית הלבן, ההתחייבות נגוזה. ליברמן הוסיף כי יועציו של טראמפ העבירו בימים האחרונים מסרים לישראל וביקשו להימנע מקביעת עובדות בשטח לפני כניסת הנשיא החדש לתפקידו. "צריך לנסות ולהגיע להבנות עם הממשל החדש לגבי הבנייה בהתנחלויות. אני מכוון לאישרור מכתב בוש-שרון על ידי הנשיא טראמפ. זה הסדר ביניים אליו אפשר להגיע. אחד לאחד לפי אותה חליפת מכתבים. אם נקבל אישרור מהממשל החדש לנוסחת בוש-שרון, צריך לקחת את זה בשתי ידיים ולא לבנות יותר מחוץ לגושים.אלקטורלית זה אולי לא טוב להגיד את זה, אבל אם אני יכול להתמקד בבנייה במקומות שבהם חיים 80 אחוז מהאוכלוסיה בהתנחלויות ולא לבנות בנוקדים או ביישובים מחוץ לגושים – זה דבר טוב".

ליברמן הוסיף כי תוצאות הבחירות בארצות הברית הן בעלות השפעות נרחבות. "למה שקרה בארה"ב יש השלכות מרחיקות לכת על כל המפה העולמית. כמובן שאירופה עוקבת איך זה ישפיע. החיתה שיחה בין פוטין לטראמפ – מה שמתרוצץ בתקשורת זה שבמקום להתנגש עם הרוסים בסוריה ועל אסד, עדיף להתמקד במאבק נגד טרור. זה שינוי גישה מוחלט: יש לכל זה הרבה השלכות לגבינו".

"לשמור על תיאום". רה"מ בנימין נתניהו והנשיא הנבחר דונלד טראמפ. צילום: קובי גדעון, לע"מ
"לשמור על תיאום". רה"מ בנימין נתניהו והנשיא הנבחר דונלד טראמפ. צילום: קובי גדעון, לע"מ

"צריך להגיע למדיניות מתואמת – יש אצלנו קואליציה ימנית בישראל ונשיא רפובליקני וקונגרס רפובליקני, ואפשר לצפות שנצליח להגיע להבנות לגבי המדיניות במזרח התיכון וגם בנושא ההתנחלויות ובסוגיה האירנית", ציין השר. "אני מקוה שיהיה לנו מספיק הגיון להפסיק עם הצהלה וההתלהבות הפומבית. זה מזיק ללא ספק. הם מצפים שנתנהג בצניעות. הם אומרים לנו 'תמתינו, אל תקבעו עובדות בשטח'".

יו"ר ישראל ביתנו העריך כי "מה שבעיקר מעניין את טראמפ זה מדיניות פנים. גם אובמה – ההישגים הגדולים שלו זה שינויים פנימיים". כמו כן, לדבריו, הסיכוי למהלך מצד אובמה באו"ם לא גבוה: "להערכתי יש לאובמה מספיק עניינים מבחינת סדר העדיפויות שלו שיותר חשובים מהסוגיה הפלסטינית. זה נובע מרצון לשמר את ההישגים במדיניות הפנים".

חוק ההסדרה לא יחול על עמונה

שר הביטחון התייחס גם אל חוק ההסדרה, בעדו הצביע לפני מספר שעות: "אני לא בטוח שחוק ההסדרה זה הפתרון הטוב ביותר. זה לא יחול על עמונה. מרגע שנכנסתי למשרד הביטחון הקדשתי הרבה ישיבות לעמונה – המסקנה שלי היתה ברורה. מי שמדבר על זה שאפשר לשמור על המקום הנוכחי סתם מפזר אשליות והזיות וחבל שהוא מוליך שולל אנשים טובים שנמצאים שם הרבה שנים".

"מטעים אותם". הפגנה להסדרת עמונה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"מטעים אותם". הפגנה להסדרת עמונה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"שבות רחל זו האלטרנטיבה היחידה. חטפנו על זה ממשרד החוץ האמריקני – והסכמנו לשלם את המחיר הזה", הוסיף ליברמן.

הוא התייחס לסוגיית הבתים בעופרה ואמר, "אנשים גרים יותר מ-20 שנה בבתים שבנה משרד השיכון והמדינה נתנה הלוואות. פתאום מתברר שזה קרקע פרטית – אז הדיירים לא אשמים. את זה צריך לתקן".

"מישהו מאכיל את התושבים גם בקרב ההתיישבות הלא ממוסדת וגם רבנים וגם אנשים בפוליטיקה שאומרים שיש פתרון – אבל הממשלה לא עושה. נפתלי בנט ואיילת שקד תחת לחץ ואני מבין אותם – אני לא מתכוון אליהם. אני כשר הביטחון מחוייב להגיד את האמת – אי אפשר למנוע את הפינוי", מבהיר ליברמן.

חוטובלי: לא עמדת הממשלה

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי מיהרה להתייחס לדבריו של ליברמן ואמרה כי "הצהרות שר הבטחון על עסקה עם הנשיא הנבחר טראמפ הן על דעת עצמו בלבד ואינן משקפות את עמדת הממשלה. הממשל החדש וממשלת ישראל יתחילו הליך הידברות כמקובל עם כניסתו של טראמפ לבית הלבן וכל הגבלה של הזכות הישראלית לבנייה פוגעת באינטרסים הישראליים בעת הזאת".

אולי יעניין אותך גם

סבא קאוור

"אתה יהודי. אם תינצל, תעשה משהו טוב עבור העם שלך"

את המילים שכתבה לו אמו רגע לפני שנשאר לבד בגטו, מיכאל הקטן מעולם לא שכח. כששרד את השואה ועלה לארץ, זכה גם להגשים אותם. כתבתנו מרב לרנר על סיפורו של סבא שלה, מיכאל אוריך

3 תגובות

 1. חחח "פונה שמאלה"… הוא תמיד היה בשמאל. הוא רק גונב קולות מהימין.

 2. אחרי סגן הרמטכ"ל ובוגי יעלון, עכשיו גם ליברמן נהייה סמולני
  מה שמים להם בקפה – במערכת הבטחון …?!

  • "עכשיו נהיה שמאלני"?

   הוא מעולם לא היה ימני.

   מי שמדבר כבר משנת 2004 על רעיון "חילופי השטחים", שבסופו תקום מדינה "פלסטינית" – אינו ימני כבר 12 שנים (לפחות באופן רשמי).

   מזלו של ליברמן (וחוסר מזלנו) הוא שיש לא מעט דבילים שמספיקה להם הצהרה כמו "אם אין נאמנות – אין אזרחות" (יוזמה שמעולם לא קודמה על ידי מפלגתו), או "אחסל את הנייה תוך 48 שעות" (על האיוולת הזו אין כלל מה להגיד), כדי לשוב ולהצביע לו.

   תמשיכו כך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.