10:34 29/04/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > ריבלין נגד חוק המואזין: "אנחנו מדינה רב-תרבותית"

ריבלין נגד חוק המואזין: "אנחנו מדינה רב-תרבותית"

נשיא המדינה מבקר את חוק המואזין, סובר כי הוא מיותר וטוען כי עלינו להראות לעולם ש"ישראל דמוקרטית לא רק ליהודים"

חוק המואזין צפוי לעלות להצבעה בקריאה טרומית בכנסת ומעורר סערה בקרב חברי הכנסת הערבים. אך לא רק אצלם. בראיון שהעניק ל-ynet, אמר נשיא המדינה רובי ריבלין כי "אנחנו מדינה רב-תרבותית. חוק המואזין, אם כוונתו היא למנוע הטרדה והפרעה לאזרחים, הוא חוק מיותר שכן קיימים חוקים כמו חוק הרעש וחוק ההטרדה. צריך לאכוף את חוק הרעש בכל מקום שבו המואזין מהווה מטרד".

%d7%a8%d7%99%d7%91%d7%9c%d7%99%d7%9f-%d7%a6%d7%95%d7%a2%d7%a7-%d7%a4%d7%9c%d7%90%d7%a9-90-f161031ys110
"אנו כרוב יכולים לקיים מדינה שהיא יהודית וגם דמוקרטית – לא רק ליהודים". ריבלין. צילום: פלאש 90

לדבריו, "אם שכן למשל מרים פטיפון במסיבה בשעה 21:00 והילדים בדירה הסמוכה לא יכולים להירדם, באים אנשים ומתלוננים במשטרה. זו פשרה שקיימת בחיים משותפים בין אנשים, מבלי שצריך לגרור את עצמנו למאבקים שיכולים להיחשב גם בעיני העולם כולו וגם בעינינו להסדרים על רקע אתני או על רקע דתי".

עוד אמר ריבלין כי "חוק הרעש הוא חוק שחייבים להקפיד עליו לא ברמה של קונפליקט אתני. שמעתי שהמפלגות החרדיות התנגדו כי ראו בזה פגיעה בחופש הפולחן, אך לאחר שהבהירו להן שזה יהיה רק לעניין המואזין, הן נרגעו. החרדים אולי אמרו: אין לנו בעיה עם חוקים ובלבד שלא יפגעו בנו. הדבר הזה בא מיד לעולם כולו לכלל הבנה שהכנסת מקבלת חוק שמופנה רק כלפי המוסלמים.

"אנו צריכים להראות שאנו מתייחסים למדינה היהודית היחידה בעולם כמדינה יהודית ודמוקרטית, ולהסביר לאנשי העולם שלמרות שאנו יהודים מאמינים וציונים נלהבים, אנו כרוב יכולים לקיים מדינה שהיא יהודית וגם דמוקרטית – לא רק ליהודים, אלא לכל תושביה. אם אתה עושה איזשהו חוק שמכוון כלפי דבר אחד – הוא דבר שלא יהיה טוב בעיני העולם, אלא אם אתה מצפצף על העולם. אם אתה מצפצף על העולם, אל תתפלא שהעולם מצפצף עליך".

יש הסכמות, אך לא יהיה דיון

שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) הסיר אתמול את הערר שהגיש על חוק המואזין. בעקבות סיכום בין ליצמן ליו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (הליכוד), לפיו החוק יחול החל מהשעה 23:00 ועד למחרת ב-07:00, נראה היה כי החוק צפוי לעלות היום (ד') להצבעה בקריאה טרומית. בעקבות דרישתו של יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, לנהל את הישיבה בנושא "הנפיץ", לדבריו, הוא יוסר מסדר היום.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

423

התפרעויות אלימות של פלסטינים במספר מוקדים

הפגנות אלימות ועימותים בין פלסטינים לכוחותינו התרחשו היום במספר זירות, לאחר הכרזת "יום זעם" כאות הזדהות עם המחבלים שובתי הרעב בכלא הישראלי

4 תגובות

 1. ישראל = מדינת היהודים, לא מדינה רב תרבותית
  הצהרות סהרוריות של ריבלין ("בני עמי בחרו בטרור") מעידות עד כמה הוא משועמם
  וכמה שמוסד הנשיאות – מיותר

 2. אויש ריבלין, תנוח. אידיוט!!!

 3. עוד פעם שכח לקחת את הכדור בזמן, או שהחליק על הראש!!!!!
  משפטים מסוג זה "משרתים" את אותם כנופיות שרוצות להפריע ולעשות דווקא ללא שום קשר לדת, "נעליים" ודמוקרטיה. רבלין אתה משרת ומתדלק את הטרור בכל פעם שאתה שולח לאוויר משפטים לא ראויים וכל זאת בשביל לצאת יפיופפפפ.
  חחחחאאאאלללללסססס, שחרר כבר

 4. סיון אשל אשואל

  טוב. היה צריך לשנות את השם של החוק ל: חוק הכריזה, סאונד ההגברה והצלילים – שידבר על מוזיקה, תפילות הופעות מה מותר ואיזה ווליום ומתי ואיפה,( למשל – מואזין או קריוקי – לא בחמש ולא בשבע בבוקר), החוק לא צריך להיות ספציפית על המואזין אלה בכלל על הרעש בעוצמה גבוהה, בסעיפים הפנימים לפרט לגבי בתי תפילה – המואזין, ורכב הפרופוגנדה של יקירינו מברסלב – שעוברנבשכונה עם צלילי ושירים בעוצמה גבוהה, נהגי משאיות תובלה שמשתמשים בצופר אוויר בתוך העיר.
  לגבי המואזין – שיתנו חלופות – כגון העתקת חוק ממצרים ירדן – איך הם מתמודדים עם המואזין (מסורת – מואזין קורא לתפילה ללא הגברה).
  בקשר לנשיא רייבלין – הוא מציג את מעמדו הפוליטי – הוא מאמץ את הגישה של הנשיא פרס ז"ל – איש של שלום, איש העולם ואיש של כולם, יצליח כן או לא – זה בפרמטר הזמן נדע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.