דף הבית > דעות > קריית ארבע הפנתה גב לגב האומה | דעה

קריית ארבע הפנתה גב לגב האומה | דעה

הפקת תכנית הסאטירה של ערוץ 10 ביקשת להגיע לקרית ארבע ונדחתה בצדק. מועצת קרית ארבע פעלה באומץ

בשנים האחרונות קיימת מגמה בולטת בתכניות הסאטירה בישראל בה מכים ללא רחם בצורה כואבת ונשכנית בציבור המתנחלים של יהודה ושומרון. הם מוצגים באופן תמידי בצורה מוקצנת, תוך כדי רמיזה על חוסר שפיות או אי נורמליות. אם לדייק ולקרוא לילד בשמו ציבור המתיישבים עובר דמוניזציה.

היכל התרבות בקרית ארבע. לא המקום בשביל גב האומה. צילום: קובי גדעון, פלאש 90
היכל התרבות בקרית ארבע. לא המקום בשביל גב האומה. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

כשזה מגיע לציבור הזה, אין קווים אדומים. בשם חופש הביטוי והסאטירה, דמם מותר. חשוב להדגיש: זה לא שהתכניות העכשוויות המציאו את הגלגל, הרי כבר בשנות ה-70 היתה זו התכנית 'ניקוי ראש' המיתולוגית ששודרה בערוץ הראשון והיחידי דאז, שהעזה לגחך על פוליטיקאים ולהבליט בהקצנה בלתי סלחנית את מגרעותיהם.

כיום, בהווה הסוער של חיינו, כל ידיעה אקטואלית או אפילו סתם משפט זניח שנאמר על ידי איש ציבור – ואפילו בדלתיים סגורות – יכול לספק חומרים אינסופיים לסערה התורנית. שהיא פעמים רבות הלחם והחמאה של תכניות הסאטירה.

האווירה התקשורתית בישראל היא זאת שהכשירה את הקרקע לנהוג בתוקפנות ועוינות לכל מה שמייצג ציבור המתיישבים. הם מוגדרים כמשיחיים, מוצגים כהזויים, ונדמים למטורפים. כך נראה בתקשורת הציבור שאני רואה בו מלח הארץ ,טהור, אוהב את המדינה בכל נימי נפשו, ורוצה להגן עליה מכל משמר.

ביום חמישי האחרון התפרסם כי הפקת התכנית "גב האומה" ביקשה להגיע לצלם פרק במרכז הקהילתי בקריית ארבע בפני בני המקום. כזכור, רק לפני שבוע הופיע לראשונה תיאטרון הבימה עם ההצגה סיפור פשוט של ש"י עגנון. ראש המועצה המקומית קרית ארבע-חברון, מלאכי לוינגר סירב לבקשה. בשלב מאוחר יותר התנה את קיום הצילומים אם יורשה לו לראות מראש את התכנים האמורים, ומאחר והפקת התכנית סירבה, כל הרעיון ירד מהפרק.

לוינגר פעל כשורה

אי אפשר להכפיש במשך שנים ציבור שלם ואחר כך לבקש לבוא להתארח מבלי לעורר חשד או ספק שמא המטרה אינה כנה. לו היה מסכים לוינגר להצעת שליין וחבריו, היה עושה טעות. עריכת התכנית בוודאי הייתה פוגעת בתושבי המקום ואין סיבה לתת אמון בהפקה.

ליאור שליין. צילום: יח"צ
ליאור שליין. צילום: יח"צ

ברשת היה ניתן למצוא מי שמשווה את הכעס על התאטראות שמסרבים להופיע ביהודה ושומרון, לעומת הדחייה הנוכחית לארח את גב האומה. אז לכל המשווים והנעלבים , כדאי רק להזכיר שהתאטראות הגדולים ממומנים מכספי משלם המיסים ולכן כל אזרחי ישראל זכאים באופן שווה לצרוך את מרכולתם התרבותית. אנשים שבכל ימות השנה מוכפשים ומוצגים כאויבים בתכנית טלוויזיה המשודרת בפריים טיים, לא צריכים לשתף פעולה פעולה עם הלעג.

ליאת כרמון

ליאת כרמון

אולי יעניין אותך גם

יהודים בגטו ורשה נלחמים על הזכות לקרוא בתורה. ארכיון תצלומים יד ושם

הלקח האמיתי: הבריחה מהיהדות לא מונעת את השנאה

70 שנה אחרי השואה, ישנם עדיין יהודים שלא הבינו שגם טשטוש היהדות לא ינטרל את האנטישמיות. רק כשנכיר באמת ביהדותנו - נצא מגלות לגאולה. שמעון ריקלין בטור מיוחד ליום השואה

4 תגובות

 1. כל הכבוד לראש מועצת קרית ארבע!
  איזו חוצפה ועזות מצח מצד ליאור שליין וההפקה
  לרצות לצלם במקום אותו הם מכפישים וכותשים
  על בסיס יומיומי! 😡😡😡
  הרצחת וגם ירשת?

  • ותר מצודקים!!
   נקעה נפש העם מתכניות ״הבידור״ של הרפש השמאלני. שימשיכו לבנות , להבנות ולהנות מהנאדים של עצמם ,ויתנוונו ללא קהל, אמן !!!

 2. אם הציבור הדתי בכלל והמתנחלים בפרט, הם האויבים השנואים של השמאלנים הקיצוניים הללו, מדוע מבקשים להופיע בפני האויבים שלהם?

 3. פרלה בן לולו

  סאטירה בגרוש "גב האומה". חבל על הדיו ועל כל שניה להשקיע בהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.