13:56 23/06/2017
מבזקים

דיווח ערבי על ירי טיל מאוניית קרב רוסית לעבר מטרה בעומק שטח סוריה

בתוך חצי שעה: רוכב אופנוע הרוג ואחר פצוע קשה בשתי תאונות שונות

דף הבית > תרבות > קורס דיאלוג בין ערבים ליהודים – בלי ערבים

קורס דיאלוג בין ערבים ליהודים – בלי ערבים

אין פרטנר: סטודנטים ערבים באונ' העברית מסרבים להגיע לקורסים שמטרתם דיאלוג עם סטודנטים יהודים

אבסורד: סטודנטים ערבים הלומדים באוניברסיטה העברית מסרבים להגיע לקורס הידברות בין יהודים לערבים, הנלמד במסגרת התכנית לחקר סכסוכים באוניברסיטה.

הקורס 'דיאלוג והכרה בסכסוכים אתנו־לאומיים מתמשכים: המקרה הפלסטיני־ישראלי', שמטרתו לקדם את פתרון הסכסוך באמצעות דיאלוג, נותר ריק מסטודנטים ערבים לאחר שאף אחד מהם לא נרשם אליו בשנה שעברה.

הפגנת מחאה באונ' העברית נגד צה"ל במהלך צוק איתן. צילום: מתניה טאוסיג, פלאש 90
הפגנת מחאה באונ' העברית נגד צה"ל במהלך צוק איתן. צילום: מתניה טאוסיג, פלאש 90

"נמאס להיות הערבי הטוב והנחמד"

המרצה, ד"ר מיה כהנוב, שמעבירה את הקורס המדובר, הסבירה בראיון ל'ידיעות ירושלים' כי "לסטודנטים הערבים נמאס להיות הערבי הטוב והנחמד כשהם רואים איזה סבל נגרם לעם שלהם". "הם לא באים ואני התעייפתי. הרמתי ידיים", היא מודה.

"הרמתי ידיים". ד"ר מיה כהנוב. תמונה: האוניברסיטה העברית
"הרמתי ידיים". ד"ר מיה כהנוב. תמונה: האוניברסיטה העברית

לדבריה, בעוד הסטודנטים היהודים מגיעים לקורס במטרה להתקרב, להתיידד ברמה הבין-אישית ולשבור סטריאוטיפים, "את הערבים פחות מעניינת הידידות – הם רוצים שינוי של המצב הקיים ויותר זכויות. השיח שונה מאוד. הערבים כבר לא משתמשים במונח 'דו קיום' אלא ב'חיים משותפים'. אותם מעניין סיום הכיבוש וחיים בכבוד".

"בקורס מדברים על ההכרה בנרטיב של האחר ועל כך שלא צריך לבטל, אלא לתת מקום בתודעה, בזיכרון. אני עובדת באטיות כדי להעביר את המסר הזה. הרבה פעמים בדיונים כאלה אני מרגישה שחצי מהכיתה הולכת לשרוף אותי", מסבירה כהנוב בכתבה.

כהנוב מתרצת את הסירוב מצד הסטודנטים הערבים כתוצאה של גל הטרור הנוכחי, "כל האירועים, החרפת האלימות ברחובות, בייחוד בירושלים, והביטחון האישי שהתערער הובילו לפגיעה קשה בדיאלוג בין הצדדים".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

ג'ורג' קלוני. צילום: ויקיפדיה

האקזיט של קלוני: טקילה במיליארד דולר

שחקן הקולנוע ג'ורג' קלוני עושה אקזיט ענק. מותג הטקילה שלו, 'קסמיגוס' נמכר לחברה בריטית בכמיליארד דולר. 'לפני כולם' עם הפרטים