9:17 21/03/2018
דף הבית > אקטואליה וחדשות > צה"ל משתמש בפרופילים מזויפים כדי "לבדוק" התנהלות חיילים בפייסבוק
כך חדר חמאס למכשירים הסלולריים של צה"ל. באדיבות דובר צה"ל

צה"ל משתמש בפרופילים מזויפים כדי "לבדוק" התנהלות חיילים בפייסבוק

במסגרת מבצע של אגף המודיעין נשלחו בקשות חברות מזויפות ל-350 חיילים, הפרופילים נבנו כך שיהיו בעלי דמיון לאלו בהם משתמש חמאס לצרכי ריגול

צה"ל מפעיל פרופילים "מומצאים" "המפתים" חיילים להיכנס ללינקים שונים כדי לבדוק את ערנותם לנהלי ביטחון מידע ברשת. כך דווח באתר צה"ל. על פי הדיווח, הפרופילים נושאים מאפיינים דומים לאלו שמפעיל חמאס במטרה ליצור קשר עם החיילים.

על פי הדיווח המבצע הראשון מסוגו שזכה לשם "חיסון חברתי", מנוהל בחודשים האחרונים על ידי מחלקת ביטחון המידע באגף המודיעין, ובמהלכו 350 חיילים קבלו בקשות חברות.

לאחר שחיילי צה"ל מאשרים את חברותם עם אותם הפרופילים ברשת החברתית ויוצרים אתה קשר באמצעות הצ'אט, הם מתבקשים ללחוץ באמתלות שונות על קישור אלמוני שנשלח אליהם. אלא שהחיילים והמפקדים שבוחרים ללחוץ על הקישור מגיעים לדף המופעל על ידי מחלקת הביטחון.

דוגמא לצ'אט בו חייל הסכים ללחוץ על לינק שנשלח על ידי הפרופיל המזוייף. צילום: מתוך אתר צה"ל
דוגמא לצ'אט בו חייל הסכים ללחוץ על לינק שנשלח על ידי הפרופיל המזוייף. צילום: מתוך אתר צה"ל

גורם במחלקה שצוטט בכתבה אומר כי "מטרת המבצע היא העלאת המודעות לסכנות אצל חיילים לא רק בהרצאות ובסרטונים, אלא בחוויית 'תקיפה' אישית שתצרוב את חומרת האיום בתודעה". על פי הנתונים באתר צה"ל, רק שישה אחוזים מבין החיילים שקבלו את בקשות החברות אישרו אותן בפועל. עוד נכתב כי מחצית מהמאשרים הסכימו ללחוץ על הקישור.

דוגמא לצ'אט בו חייל סרב ללחוץ על הלינק. צילום: מתוך אתר צה"ל
דוגמא לצ'אט בו חייל סרב ללחוץ על הלינק. צילום: מתוך אתר צה"ל

"אמנם שישה אחוזים נשמעים מעט, אך יכולה להיות להם חשיבות מכרעת", אמר אותו גורם בכיר והסביר כי "אפילו רק שני אנשים מתוכם יכולים להיות בעלי תפקיד מסווג ודרכם יעבור מידע לאויב. מספיק 'מרגל בטעות' אחד בשביל לגרום נזק".

העמוד אליו מגיעים החיילים. צילום: אתר צה"ל
העמוד אליו מגיעים החיילים. צילום: אתר צה"ל

 

 

"את האויב כולם מעניינים – גברים ונשים, חוגרים וקצינים, לוחמים ואנשי מטה", אמר, "חוסר ערנות פוגע בחופש הפעולה של הצבא. כשאנחנו לא חושפים את עצמנו לאויב אנחנו שומרים לעצמנו את אפקט ההפתעה ואת העליונות על הצד השני".

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

מדוע ברק ניסה לעכב את תקיפת הכור?

לפי גורמים פוליטיים, שר הביטחון שאף לאשר את התקיפה מתוך לשכת רה"מ, אחרי שאולמרט יודח. ברק מכחיש: "פעלתי מניסיון של עשרות שנים"