דף הבית > אקטואליה וחדשות > פרופ' בן עמי על התהליך המדיני: "הפלסטינים כשלו"

פרופ' בן עמי על התהליך המדיני: "הפלסטינים כשלו"

איש השמאל והשר לשעבר שהיה מעורב במו"מ מול הפלסטינים אמר בריאיון ל"מעריב" שהתפרסם בחג: "אין תהליך ואני לא רואה שיהיה בעתיד הנראה לעין"

השר לביטחון פנים ושר החוץ לשעבר – איש השמאל פרופ' שלמה בן-עמי, התראיין במהלך החג ל"מעריב" והביע פסימיות רבה לגבי האפשרות לקיומו של הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים: "אין תהליך ואני לא רואה שיהיה בעתיד הנראה לעין".

פרופ שלמה בן עמי. צילום: Ybenami
פרופ שלמה בן עמי. צילום: Ybenami

"התנועה הלאומית הפלסטינית נמצאת בפשיטת רגל, אובדן דרך מוחלט", אמר בן-עמי, שלקח בעבר חלק פעיל במגעים מול הפלסטינים תחת ממשלתו של אהוד ברק, והסביר כי לדעתו לראש הממשלה בנימין נתניהו יש חלק בדבר, אך הוסיף כי "חלק נמצא גם בדנ"א שלהם. הפלסטינים מתקשים לקבל הכרעות היסטוריות על סיום הסכסוך".

בן- עמי הנמצא מזה שנים רבות מחוץ למערכת הפוליטית, סיפר במהלך הריאיון על תהליך השינוי שבר בתפישת עולמו: "האמנתי בזמנו במתווה שהציע הנשיא קלינטון. ישראל לא אמורה להסכים מעבר לאותו מתווה, הפלסטינים דחו אותו, וזו בכייה לדורות מבחינתם".

עוד הוסיף בנושא: "תנועות לאומיות צריכות לקבל הכרעות גם כשהן לא מושלמות. הפלסטינים כשלו והובילו אותנו ביחד איתם לחור השחור שבו אנחנו נמצאים".

לשאלה האם שינה את דעתו הפוליטית במהלך השנים ענה בן עמי: "עדיין שמאל אבל יש לי קריאה אחרת של התנועה הלאומית הפלסטינית. יהיה נכון לישראל להתנתק ולאפשר הקמת מדינה לצדנו, אבל שיניתי את שאלת חלוקת האחריות. חלק לא מבוטל נופל על ההנהגה הפלסטינית, שלא ידעה לקבל הכרעות".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

חדש: רחוב ע"ש אורי אורבך בירושלים

ועדת השמות העירונית של ירושלים אישרה היום רחוב על שמו של השר לשעבר אורי אורבך ז"ל. המשנה לראש העיר שיזם את המהלך: "אני רוצה להאמין שכאשר צעירים יסתובבו ברחוב, הם יחקרו וילמדו מי היה ומה השאיר לנו לאחר שנפטר"